@365tipu

TIP#1340: Co to je a k čemu je dobré Google Chromecast?

Google Chromecast je zařízení, které se připojuje (přes HDMI) k televizi. Dnes už existuje v podobě Chromecast 3 (tedy třetí generace, a stále k dostání je i levnější Chromecast 2) a ta nejzákladnější funkčnost je, že si na připojené televizi můžete pouštět obsah z YouTube a vůbec z Internetu nebo z vašeho telefonu.

Funguje to tak, že přes HDMI připojíte Chromecast do televize, napojíte na napájecí zdroj (nebo přes USB kabel do USB portu televize) a připojíte k domácí/firemní WiFi. Pak můžete z dalšího zařízení (mobilní telefon, tablet i počítač) připojeného do stejné WiFi sítě streamovat přes tuhle krabičku obsah na televizi.

Chromecast-3.png
Chromecast 2

Streamovat je toho možné poměrně dost – videa fotky, hudbu, zrcadlit displej telefonu. To co půjde streamovat je závislé na tom, zda to daná služba podporuje (YouTube, Spotify, Google Play hudba i videa například bez problémů) – pozná se ot pak zpravidla pomocí toho, že je v dané službě  možné vybrat  „Cast“.

V Androidu je o integrované prakticky na úrovní operačního systému (a další funkčnost v aplikaci Google Home), takže tam funguje i výše zmíněné zrcadlení displej. V počítači je „cast“ na Chromecast dostupný v prohlížeči Chrome ‚(bez nutnosti cokoliv přidávat), takže cokoliv vám poběží v Chrome, můžete zobrazovat i na televizi. Pokud máte iPhone/iPad, tak ani tam nepřijdete zkrátka, ale integrace není na úrovní systému, stačí si stáhnout potřebnou aplikaci (Google Home).

Vedle klasického Chromecast ještě existuje Chromecast Audio určený ke streamingu hudby (zvuku) – má pouze Audio (3.5″) konektor/Mini Toslink (a samozřejmě microUSB pro napájení). Nutno dodat, že někdy v lednu 2019 oznámil Google, že tenhle produkt končí (šikovná náhrada je prostě klasický chytrý reproduktor od Google).

A nutno dodat, že ještě existuje Chromecast Ultra (umí 2160p/30, tj. 3840 x 2160) – uvedený v roce 2016.

Chromecast-3.jpg
Chromecast 3

Rozdíly v generacích Google ChromeCast

ChromeCast ChromeCast 2 ChromeCast 3
Uvedení na trh 2013 2015 2018
Rozlišení výstupu 1080p/30fps (1920×1080 a 1280 x 720) 1080p/30fps, 720p/60fps 1080//60fps
Wi-Fi 802.11b/g/n (pouze 2.4GHz) 802.11b/g/n/ac 802.11b/g/n/ac
Konektory HDMI, microUSB HDMI, microUSB HDMI, microUSB
Procesor Marvell Armada 1500 Mini 88DE3005-A1 Marvell Armada 1500 Mini Plus 88DE3006
Pamě RAM 512 MB 512 MB
Paměť úložiště 2 GB 256 MB
Rozměry 71 x 35 x 12 mm 51.9 x 51.9 x 13.49 mm 51.81 × 51.81 × 13.8 mm
Váha 34 g 39.1 g 40 g

Chromecast je minipočítač

Chromecast je samozřejmě minipočítač, ale určený jenom  pro streaming – nemůžete na něm tedy pouštět nic samostatně, nemůžete si na něm pořídit Linux ani instalovat nějaké programy či aplikace.

Některé streamování bude vyžadovat abyste nechali běžet počítač či mobil/tablet co streamuje. Některé, jako třeba puštěné veideo z YouTube, Netflixu či Google Play, se budou streamovat přímo.

Chromecast-1.jpg
Původní (první generace) Chromecast

Hodí se tedy perfektně pokud máte některou ze streamovacích filmových služeb (jako je Netflix) a chcete si filmy/seriály pouštět na televizi, která není chytrá (SmartTV) ani si k ní nechcete připojit TV box s Androidem. Což znamená i to, že pokud máte SmartTV či Android TV box u „nechytré“ televize, tak nepotřebujete Chromecast.

TIP: V Android TV – Z69 Max TV Box (recenze a praktické zkušenosti) zjistíte jak je to s těmi TV box s Androidem.

Chromecast je dobře použitelný i do zasedaček k pouštění prezentací (a vůbec čehokoliv) na velkou televizi. Ke stejnému účelu můžete použít například Apple TV, zejména pokud ve firmě jedete hlavně na Apple produktech. Tady i viz Co je to Apple TV+? Čím se to liší od Apple TV? Mám si to pořídit?

Vedle promítání je přes Chromecast možné hrát některé hry – ovládání se ale bude dít přes telefon, obraz budete ale vidět na televizi. Hledejte „Chromecast games to play on TV“ v Google Play.

Nakonec i původní první model Chromecastu je dobrá cesta jak zcela hloupou televizi proměnit v chytřejší. A nutno dodat, za velmi příznivou cenu.

TIP: Chytrá domácnost (Smart Home) obsahuje přehled tipů na téma chytré domácnosti. Kam ostatně určitě Chromecast patří.

PS: Pokračování najdete Tipy a triky pro Google Chromecast. Nutno dodat, že jich je nakonec docela dost. Proto také samostatný tip a ne součást tohoto.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky