TIP#2045: Jak na webu na WordPressu zacházet s pluginy? Méně je více

Jedno z důležitých pravidel pro weby na WordPressu? Nenechávejte na webu zbytečné pluginy.  Nejen že nenechávejte aktivní, ale nenechávejte je tam vůbec

Pluginy ve WordPressu vždy přinášejí několik základních komplikací a rizik

Bezpečnost

Bezpečnostní komplikace v případě, že plugin bude mít nějakou bezpečnostní chybu. Řešitelné tím, že pluginy budete aktualizovat. Ale také tím, že že na webu nebudete nechávat pluginy, které nepotřebujete.

Nestačí deaktivace – takovýto plugin stále na webu je a je možné do “do něj” dostat. Je skutečně nutné nepotřebné pluginy kompletně odstranit (což jde udělat poté, co je deaktivujete). 

Pokud máte nějaký plugin co potřebujete “čas od času” tak vám nic nebrání si ho pořídit znovu podle potřeby (samozřejmě s výjimkou toho, že předmětný plugin má nějakou komplikovanější konfiguraci/nastavení).

Samotná aktualizace pluginů může znamenat také riziko v okamžiku, kdy nová verze obsahuje chybu, nebo není kompatibilní s něčím co na webu máte (zpravidla další pluginy, ale může to být i verze vašeho WordPressu). Před aktualizací by mělo dojít k záloze, ale toto je jedna z věcí, které asi budete často porušovat. 

Výkon

Zátěž serveru u pluginů, které se registrují do procesu zpracovávání požadavků, do cronu pro automatické spouštění a podobně. 

Věc co se poměrně obtížně pozná, pokud se nevydáte zkoumat přímo kód pluginu, ale ve většině případů platí, že řada pluginů se “někam” registruje a “nějak” ovlivňuje chod webu. 

Nepotřebné pluginy pak znamenají zbytečnou zátěž, zbytečné prodlouží doby zpracováhí požadavků – může jít o ukládání či opravy článků (či jiných dat), ale také o “odbavení” požadavků na obsah na vašem webu – tam může každá úspora času a procesoru být prospěšná. 

POZNÁMKA: Na WordPress.com nic z popsaného řešit nebudete, jedině snad v nejdražší variantě. V méně nákladných nelze pluginy instalovat a nebudete mít tak co řešit.

Jak na to v praxi 

Osobně mám určitou “základní” sadu pluginů (popsanou víceméně v Nepostradatelné pluginy pro WordPress), kterou nahrávám na “každý” WordPress web. Už v průběhu nahrávání (instalace) ale řeším, jestli je daný plugin skutečně třeba. Některé pluginy mají navíc “alternativy” a je možné vybrat tu “lepší” (méně náročnou, nebo nevybavenou tolika věcmi). 

V průběhu “ladění” nového či migrování webu pak ještě často dojde k úpravě toho, které pluginy zůstanou, které budou přidány (zejména pro widgety a bloky). 

Při hledání problémů u nestíhajícího webu jsou to právě pluginy, které se vyplatí deaktivovat (odstraní se tím jejich “zapojení” do procesů) nebo řešit změny jejich nastavení.

Bohužel WordPress vám pneumožní nějak rozumně a snadno sledovat “zátěž” způsobenou jednotlivými pluginy – je na vás abyste dokázali předvídat a analyzovat. 

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.