@365tipu

iOS 11.2 přinesl do iPhone a iPadu nové Apple Pay, co byste měli vědět

Urychleně vypuštěný iOS 11.2 poněkud předčasně zpřístupnil i Apple Pay pro vlastníky iPadů i iPhone. Což přineslo jednu nepříjemnost a pár věcé, které byste měli vědět.

Po aktualizaci na iOS 11.2 se budete nejspíš trochu překvapeně dívat na to, že se to tváří chvíli jako nová instalaci – může za to právě Apple Pay, které se vzápětí objeví a bude chtít, abyste si přidali platební kartu. Tohle můžete klidně přeskočit, vynechat, a vrátit se k tomu později. Apple je už stejně vlezlé jako Microsoft, takže vás s připomínáním Apple Pay bude ještě chvíli obtěžovat, ale naštěstí to časem přestane.

Měli byste vědět, že Apple Pay je samostatná (systémová) aplikace, kterou je sice možné odstranit (odinstalovat), ale to je něco co rozhodně nedělejte. Trochu to zjednoduší to, že není přímo mezi aplikacemi – je přidaná do iMessage. Což je také místo, kde ji můžete odstranit. Nedělejte to hlavně proto, že není možné ji získat zpět.

2017-12-13 17.36.11.png

Pozdější přidání platební karty najdete v Wallet & Apple Pay v Settings/Nastavení – kartu přidáte tím, že na ní zamíříte „fotoaparát“ a iOS si sám přečte jméno a číslo karty (umí to dobře, i na kartách kde banka nepochopila, že ty čísla mají být k přečtení)  – každopádně si údaje zkontrolujte. Datum expirace a CVV musíte vyplnit ručně. Což ostatně můžete udělat sami rovnou a dost pravděpodobně se to stane vždy, když to nepůjde načíst přes OCR

2017-12-13 17.36.55.png

V Česku žádné Apple Pay, zapomeňte na to

Po vyplnění následuje ověření, zda Apple Pay pro vaši kartu (pro vaši banku, vydavatele karty) funguje – kde je velmi pravděpodobné, že se dozvíte, že prostě máte smůlu, protože Apple Pay prostě v Česku v roce 2017 u vaší banky podporované není (ono to ve skutečnosti vůbec nikde v Česku podporováno není a zatím nevypadá, že by nějak brzy bylo). Což bude znamenat, že si kartu prostě do Apple Pay (telefonu či tabletu) stejně neuloží.

POZNÁMKA: V roce 2019 je situace už podstatně lepší a většina bank Apple Pay podporuje.

Typické pro Apple v ex-Jobs éře je, že vám sice ochotně zobrazí seznam všech bank, které Apple Pay podporují, ale v tom seznamu není možné vyhledávat (a obsahuje stovky položek). Pro opuštění zadávání karty rovněž chybí nějaké to Cancel/Zrušit.

2017-12-13 17.40.46.png

Každopádně, pokud byste měli to štěstí a Apple Pay mohli používat, tak můžete pomocí Apple Pay posílat peníze v iMessage dalším uživatelům iMessage (to jde zapínat a vypínat a říkají tomu Apple Pay Cash). Hlavně ale budete moci použít telefon/tablet k placení – proto se tam například dají přidat i dodací adresy, e-mail a telefon.

Wallet mimochodem není až tak nová věc, je to v iOSu už déle a dají se tam ukládat i jiné „doklady“ než zrovna platební karty – letenky, slevové kupony, členské kartičky, atd. Apple Pay se objevilo od iOS 6/6Plus  a lze platit přímo telefonem pomocí NFC čipu – obdobně jako v Google Pay (které mimochodem na počátku listopadu začalo u několika bank být dostupné).

POZNÁMKA: Existují způsoby jak Apple Pay zprovoznit i v Česku. A jak možná správně tušíte, bývají založené na tom, že zmatete Apple co se vaší lokace týče – ne tedy geolokace mobilu, ale vás jako uživatele. Prostě se musíte „virtuálně“ přestěhovat tam, kde Apple Pay funguje.

PS: Tento tip je součástí souhrnu desítek tipů týkajících se Apple iOS. Ty najdete v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky