@365tipu

TIP#807: Jak zjistím kam vede zkrácená URL, aniž bych na ní musel kliknout?

Zkrácené adresy (URL) a zkracovače určitě znáte, většinou jde o adresu ve které je goo.gl neb bit.ly, ale mohou existovat ještě jiné – Bit.ly totiž umožňuje provozovat „vlastní“ zkracovače na jiné doméně ale využívajících jejich služeb – proto třeba na Twitteru a Facebooku můžete často narazit na ow.ly (používá Hootsuite, software pro práci se sociálními sítěmi).

Jakkoliv platí, že zkracovače adres byste na sociálních sítích měli používat co nejméně, může se stát, že na zkrácené adresy přeci jenom narazíte. Případné kliknutí na ně, tedy pokračování přes ně na cílovou adresu, může být nebezpečné. Proto je dobré vědět, jak se můžete podívat kam taková zkrácená adresa vede.

Jedna snadná možnost jak zjistit kam vedou zkrácené adresy je použít unshorten.it, případně si pořídit jejich rozšíření pro prohlížeče (nahoře viz „Browser Extensions“).

Stejně jako předchozí funguje unfurlr.com. Stačí zkopírovat zkrácenou adresu a kliknout na Check it.

Pro iOS můžete použít URL X-Ray fungující jako bookmarklet. Případně mají i iOS aplikaci, viz URL X-Ray v App Store.

Pro android můžete zkusit URL Manager, ale tady pozor, chce poněkud zvláštní práva, takže za sebe bych asi tohle do telefonu nepustil.

2017-06-04 13_37_42-Bitly. The power of the link.

Nechcete si nic instalovat ani používat nějakou službu? Můžete to zkusit ručně, většina zkracovačů podporuje přidání „+“ (jenom plus, bez uvozovek) na konec zkrácené URL. A místo přesměrování vám zobrazí informace kam vede a některé další užitečnosti.

Vyzkoušet si to můžete třeba na bit.ly/2oJARP5 proměnou na bit.ly/2oJARP5+ – získáte nejen informaci o tom kam vlastně zkrácená adresa vede, ale také informace o tom kolikrát na ni bylo kliknutí (včetně časového vývoje). Pokud byste byli vlastníky této zkrácené adresy, informaci by bylo více.  Mimochodem, t.co zkracovač, který používá Twitter, tento trik s „+“ neumí.

DODATEK 31. března 2018: Zkracovač goo.gl končí, takže ho rovnou můžete vyřadit ze všech plánů. 

TIP: Ke zkracovačům tu máme ještě nějaké další užitečné tipy: Vypněte si zbytečná zkracování odkazů či doplňování sledovacích UTM (a jiných) parametrů a hlavně Zkracovače adres a kdy je.  používat. A proč je spíš nepoužívat.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky