Guild Wars 2

TIP#192: Co je to MMO? MMORPG? MOBA? Aneb kdo si hraje, nezlobí

Vlastně by bylo možná lepší psát o Minecraftu, ale to si necháme někdy na jindy a asi i na samostatný tip. Dost dobře možná i proto, že ho sice s malým Jakubem hraji, ale jeho hráčské schopnosti a znalosti vysoce převyšují ty moje. Což znamená, že nejprve povídání o věcech jako je World of Warcraft, GW2, Dota 2, či League of Legends, protože těm rozumím přeci jenom více.

Uvedu to ale krátkou zprávičkou, která prošla rychlofkami: MMO? MOBA? Všichni si myslí, že porazí jedničky jako World of Warcraft, Dota 2, League of Legends či Lineage II. Jenže, jak správně poznamenává Publishers are misinterpreting the demand for new MOBAs and MMOs na tomhle poli jsou už karty rozdány a žádná vlna nových zájemců se nechystá. Začít cokoliv nového je navíc problém, těm co hrají (a dlouhé roky hrají) výše citované se nebude chtít přejít. A to je zde ještě Guild Wars 2, LOTRO a řady dalších. Nakonec i Blizzard zkouší jít proti LOLku či Dotě s Heroes of the Storm.

MMO, MMORPG, MOBA jsou zkratky pro určitou kategorii nikdy nekončících her. V zásadě je můžete rozdělit na dvě kategorie – MMO a MMORPG jsou hry kde si založíte postavu a tu postupně vylepšujete a vylepšujete. Plněním úkolů, zabíjením monster, bojem s dalšími hráči, společným bojem více hráčů proti velmi silným příšerkám. Tyto hry mívají obrovský svět kde vás bude bavit ho objevovat. Mívají velmi silné příběhy a vytvořenou celou historii. MMO znamená Massive Multiplayer Online, což vystihuje to že jsou masivní, multihráčské (více hráčů) a hraje se online.

Pokud je k tomu přidáno ještě RPG, tak to znamená Role Playing Games, což je trochu pokročilejší varianta, protože se očekává, že budete hru nejenom hrát, ale vaše postava v ní se bude chovat jako skutečná. Tedy jednat i mluvit, jako kdyby to bylo skutečné.

MOBA je něco trochu jiného, jsou to pouze soubojové bitevní areny (zkratka znamená Multiplayer online battle arena) a postavu (či postavy) zde vytvořené používáte v bojích proti dalším lidem (a počítačovým protivníkům) v arénách – což je nepříliš velké území na kterém zpravidla musíte buď ovládnout a zničit základnu nepřátel nebo udržet nějaké důležité body, či tak nějak podobně. Vaše postava i zde postupně roste a zlepšuje se, stejně jako v předchozím případě ji vylepšujete nejenom schopnosti, ale také vybavení (brnění, zbraně, kouzla, atd).

TIP: Znáte anglické zkratky vyskytující se v chatech a na sociálních sítích? Co znamená THB, IMO a další? najdete záplavu extrémně užitečných zkratek se kterými se budete setkávat v chatech ve chrách

Dnes je většina těchto her dostupná v „F2P“ (Free to play) podobě, kdy je můžete mít buď uplně zadarmo, nebo jenom za koupí základní „krabice“ se hrou. World Of Warcraft je jedna z posledních, která vyžaduje dost zásadní placení, které probíhá v podobě měsíčního poplatku a občasné platby za novou velkou aktualizaci hry. Pán Prstenů Online (LOTRO) můžete hrát kompletně zadarmo (a dost nadávat na omezení) nebo si také platit měsíční poplatky – ty se, mimochodem, zpravidla pohybují někde okolo pár stokorun. Guild Wars 2 (GW:2) například můžete po koupi „krabice se hrou“ hrát zadarmo a bez omezení.

Proč lidé hrají takovéto hry?

Nevím proč je hrají jiní lidé, ale já hraji World of Warcraft už prakticky od doby co vznikl, a to bude v listopadu 11 let. Miluju ho, hlavně celý ten vytvořený svět a příběhy, bavím mě objevovat nové části světa, baví mě příběhy, které provází plnění úkolů. Baví mě být v kontaktu s lidmi, které jsem za tu dobu poznal a které jsem v řadě případů nakonec poznal i osobně. A dodám, že hraju hlavně s lidmi ze zahraničí, českou komunitu okolo WoWka vynechávám.

World of Warcraft

Ze stejného důvodu jsem hrál (a znovu a znovu se tam vracím) Pána prstenů online (LOTRO). Protože miluji Tolkiena, protože tam vytvořili nádherný svět kopírující jeho knihy. Vedle toho ještě hraji čas od času RIFT, SW:TOR a GW:2. Pokud se budete ptát proč „tolik“, tak je to špatná otázka. Nikdy je nehraji současně, střídám je, protože každá z těchto her má čas od času „mrtvé“ období, dobu kdy se čeká na novou verzi.

Jiní lidé je hrají proto, že rádi bojují, ať už s příšerkami a ve větších skupinách (párty, raid), nebo jako lidé proti lidem (tomu se mimochodem říká PVP, Player vs. Player, zatímco tomu druhému PVE, Player versus Environment) a jsou v tom pekelně dobří.

Právě tahle skupina lidí pak dost často hraje hodně i onu druhou kategorii,t edy MOBA – protože tam jde hlavně o souboje. A také o dobře vybudovaný systém turnajů i soutěží. A možnost být v něčem výjimečný.

Pro by se něco takového mohlo hodit?

Možná se vám MMO/MOBA hry budou hodit pro vaše děti, mají totiž jednu zásadní výhodu, dokáže je zabavit už od útlého věku – pobíhání s panáčkem, bez jakéhokoliv plnění úkolů či bojování je prostě legrace. Později je bude bavit dělat úkoly, bojovat, objevovat nové věci. Naučí se při tom jazyky, ovládat počítač, trpělivost a řadu dalších věcí. A jakkoliv tady jde o boj a „zabíjení“, tyhle hry jsou zpravidla fantasy prostředí, což je podstatně lepší než hry kde po sobě střílejí „lidé“.

Co je na výběr?

Na výběr je toho opravdu mnoho, nakonec část jsem naznačil už na začátku. Nevím co se vám bude líbit, nemohu uvést kompletní přehled, protože MMO/MOBA existují desítky. Takže prostě alespoň něco.

World of Warcraft (MMO) je můj favorit. Svět po kterém se mi stýská, pokud tam dlouho nejsem. Fantasy, jak tématem, tam provedením.

LOTRO (MMO) je Pán prstenů Online, pro milovníky Tolkiena k nezaplacení.

LOTRO - Lord of the Rings Online

Guild Wars 2 (MMO) jsem osobně začal hrát až mnohem mnohem později, ale uchvátila. Má fantastickou grafiku, originální světy. Jedinou nevýhodou je, že až dohrajete „na konec“ (tedy na maximální „věk“ postavy), tak už není moc co dělat. Než čekat na další rozšíření.

Guild Wars 2

Lineage II (MMO) prozatím neznám (ale zatímco toto píšu, stahuje se mi 8.11 GB hry, takže uvidíme.

League of Legends (MOBA) je asi jednou z nejznámějších her své kategorie, hrát „lolko“ už dlouhé roky patří k alternativní činnosti hráčů „wowka“.

Dota 2 (MOBA) také neznám, ale principy všech těchto her jsou stejné.

RIFT (MMO) je mou další oblíbenou hrou, dnes už hratelnou i zdarma a s řadou hodně originálních prvků.

SW:TOR (MMO) jsou prostě hvězdné války, takže pokud je milujete stejně jako já, tak jasná volba. Nabízejí vše co znáte z filmů, všechny ty planety, boje mezi dobrem a zlem. A nádherné příběhy.

SWTOR: Star Wars The Old Republic

Heroes of the Storm (MOBA) je reakce Blizzardu (to jsou ti co provozuji WoWko) na oblibu MOBA her. A nutno dodat, že je to povedený kousek, navíc těžící z vesmíru vytvořeného právě pro World of Warcraft.

Minecraft (MMO) je vlastně nakonec ale také MMO hra, byť trochu jjná a byla by velká chyba Minecraft vynechat.

Diablo 3 (MMO) můžete hrát kompletně sami, tak jako dřívější Diablo, ale nejnovější podoba umožňuje hrát s více lidmi.

World of Tanks (MOBA) sice možná jako MOBA nebudete tak uplně vnímat, ale co nakonec jsou jiného? Jedna z mých (a mého dítka) oblíbených her. Mají i tabletovou verzi. A pokud neradi tanky, tak World of Warplanes.

EVE Online (MMO) jsem se pokoušel hrát, ale nedokázal jsem překonat odpor úvodních lekcí a vzdal jsem to. Vesmírný simulátor je navíc hodně lákavá záležitost.

TIP: Na www.mmorpg.com najdete podstatně delší a úplnější přehled her spadajících do MMO i MOBA her.  Z té záplavy tam uvedené jsem kdysi zkoušel například i Ageo of Conan, Elders Scroll Online, Runescape, Ultima Online. Známá je Aion, Archeage, EverQuest, The Secret World

Co ještě byste měli vědět k MMO/MMORPG a MOBA hrám?

Většina z těchto her je pro Windows, hodně jich má verzi pro MAC, v Linuxu to většinou řeší emulace a podobně. Což narazí i na další podmínu nutnou, většina z nich je stále více a více naročnější na grafickou kartu a výkon počítače (mile překvapující je mimochodem GW:2). Takže počítejte s grafickou kartou co má hodně paměti sama o sobě a navíc ještě hodně paměti v počítači.
Guild Wars 2

Prakticky všechny tyto hry lze stáhnout a začít hrát – připravte se na stažení několika gigabajtů. Stovky megabajtů i nějaký ten gigabajt budou čas od času aktualizace.

 Jaké hlasově chatovací aplikace se používají pro hraní her? vám poradí s výběrem software pro hlasovou komunikaci v těchto hrách.

Co se placení týče, tak postupně skoro vše přechází na F2P (Free to play) model. Tedy že můžete hrát kompletně zadarmo, ale ve hře si můžete kupovat věci. Je různé nakolik to ovlivňuje hratelnost, protože třeba v LOTRO to je například dost výrazné, v SW:TOR se bez zaplacení nedostanete na některé planety, atd.

PS: Jaká je vaše oblíbená? 

TIP: V Jaké dobré hry zdarma si pořídit (pro Windows)? najdete pár z výše zmíněných, ale také jiné hry co se vyplatí si pořídit.