@365tipu

TIP#373: Co je to čítovat a čít (cheatovat, cheating a cheat)?

Pokud jste rodič nějakého toho dítka školou povinného, které má v oblibě počítačové hry, tak jste se možná se slovem čít a čítovat setkali. Používají ho často. Každý kdo je lepší ve hře než oni čítuje, případně je to rovnou hekr (hacker). A oni sami touží po tom, například v Minecraftu, aby mohli čítovat. Jak za chvíli uvidíme, tak je to také může přivést do řady problémů. Včetně problémů, které to může přinést i rodičům.

Cheat je prosté anglické slovíčko pro podvod, švindlování, podvádění. V počítačových hrách jde o využití nějaké chyby v mechanismu hry (ve vlastní prospěch, usnadnění hraní, získání výhody) nebo (což je možné v některých hrách) použití záměrně ponechaných příkazů/povelů, které to umožňují. Pokud jste pamětnící hry Doom, tak si jistě vzpomenete na všechny ty IDKFA, IDDQD povely. Pokud jste kdy měli PlayStation, tak víte, že snad v každé hře je pomocí různé kombinace tlačítek na ovladači možné něco vyvádět.

Cheatování je v pohodě v okamžiku, kdy hrajete hru pouze sami, problémem se stává tam, kde hraje více hráčů společně (viz Co je to MMO? MMORPG? MOBA?). Podvádějící hráč poškozuje ty ostatní, získává neoprávněně výhody. Proto podporované cheaty v multiuživatelském režimu zpravidla nefungují. Nebo fungují jenom pro hráče, kteří mají speciální (administrátorská, správcovská) práva. Cheaty zneužívající chyb v mechanismu hry ale jsou dostupné každému, dokud je tvůrci hry neopraví.

Guild Wars 2

Čím jsou cheaty nebezpečné?

Touha mít možnost cheatovat vede u dětí (ale i starších hráčů) běžně k tomu, že se nechají nachytat na sociální inženýrství a někomu například prozradí heslo k účtu, načež o ten účet přijdou. V dnešních hrách se kradou postavy i virtuální věci, je na tom dokonce založené celé kriminální podnikání. V dalším velmi častém případu se nechají nachytat na podvodníka, kterému řeknou číslo mobilního telefonu a ten je přesvědči k odeslání (či dokonce odesílání) zpoplatněných SMS.

Podvádění ve hře může ale také znamenat, že na to přijde provozovatel hry a zasáhne. V jednoduchých případech znemožní hráči den či více hru hrát, při opakovaných prohřešcích mu prostě zruší účet a hráč přijde o všechno. Jakkoliv to nezní příliš vážně, nebývá tomu tak. V dnešních hrách se postavy se kterými hráči hrají budují dlouhé měsíce a jejich schopnosti a vybavení jsou dané právě tím jak dlouho a dobře je hráči budovali. A pak mohou vlastní hloupostí, podváděním ve hře, o všechno přijít.

Zásadní nebezpečí je i v tom, že okolo cheatů existuje další způsob podvádění v podobě virů a malware, které se vydává za cheaty pro hry, nebo návody jak cheatovat. Nezkušený a nepozorný člověk si pak na Internetu hledá informace o cheatování a místo návodu si stáhne do počítač virus. V těchto případech jde o klasické viry (šmírování, krádeže bankovních údajů, ransomware) ale také specializované, takové které útočník použije pro krádež účtů ve hře.

TIP: Máme tu ‣ Průvodce bezpečným Internetem a ‣ Průvodce soukromím na Facebooku pokud chcete najít více informace o tom jak se bezpečněji chovat na Internetu či sociálních sítích

Podvádět se nemá

Je to tak, podvádět se nemá a pokud si někdo snahou o podvádění přivodí újmu, je to nakonec hlavně jeho vina, stejně jako je to možná svým způsobem spravedlnost, která ho dostihla. Pokud někdo podvádí tam, kde hraje s více lidmi, tak je to jasné. Tam ale kde se přímo s existenci cheatů počítá, jako třeba při samostatném hraní něčeho jako GTA V, už to tak jednoznačné není.

Ale teď už, až vaše dítko bude perlit o čítech, čítování a hekrech (hackerech), tak budete vědět o co se jedná. Protože ten „hekr“, to je ve skutečnosti někdo, kdo využívá hlavně cheaty.

TIP: Co je to Denuvo, proč to nemít rád. Co jsou to anti-cheat aplikace

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky