@365tipu

TIP#2128: Co je to Denuvo, proč to nemít rád. Co jsou to anti-cheat aplikace

O software, které tvůrci her používají jako obranu proti cheatování/podvádění jsme vlastně na 365tipech asi ještě nepsali, takže je čas to napravit. Doba navíc pokročila a staré hráče na tomto poli nahrazují noví. Jedním z rozšířenějších (a nejvíce nenáviděných) v roce 2022 a dříve je Denuvo

Anti-cheatovací software slouží nejčastěji k tomu, abyste nemohli ve hře podvádět s pomocí nějakých další aplikací. Bráni například tomu, abyste hru ovládali strojově, vykonávali příkazy/povely strojovou rychlostí, ale třeba i zasahovali do kódu hry v okamžiku, kdy běží. 

Denuvo a další podobné tak například ověřují integritu hry – při spuštění (zda nedošlo k změnám souborů a knihoven) ale i při samotném běhu (zda nedochází k zásahu do kódu v paměti). Hlídají ale například i to, jestli nemáte pirátskou verzi

Mimo to ale také analyzují jak hrajete, tedy zda například neovládáte hru “nepřirozeným” (nelidským) způsobem. V souvislosti s tím je i zcela běžné, že prohledávají co máte v počítači za další software, opět ať už na disku nebo v paměti. Hledají totiž známé a detekovatelné cheatovací nástroje. 

Problém s Denuvo (a řadou dalších) je ten, že jde víceméně o software na úrovní malware – do počítače se dostává v podobě ovladačů jádra (kernel drivers) a získává tak práva, které byste něčemu takovému dát nechtěli. 

Vzniká tím i zásadní bezpečnostní riziko – bezpečnostní chyba v něčem jako je Denuvo může znamenat, že váš počítač velmi rychle přestane být váš. 

Přítomnost v jádře navíc prakticky vždy má vliv na výkon – pro hráče her to znamená, že anti-čítovací software zpomaluje počítač a hry samotné. 

Denuvo jako takové víceméně existuje jako dvě aplikace – Denuvo Anti-Chat (anti-čítovací) a Denuvo Anti-Temper (hledání změn/zásahů do kódu her).  ani jedno v počítači nechcete, ale pokud chcete některé hry hrát, tak není vyhnutí. Podobné je to i ostatních řešení.

Tvůrci anti-cheatů samozřejmě tvrdí, že jejich software je prospěšné. Dokonce argumentují tím, že kdyby hry neměly podobnou ochranu, hráči by je přestali hrát. Jak to reálně je viz například Fanoušci hry žádali odstranění Denuvo. Ve hře nebude, má dopad na rychlost

Skutečnost je ta, že to celé je stejně obvyklý závod, kde se neustále objevují nové cheatovací nástroje, anti-cheatovací software je postupně eliminuje, aby se objevily nové. Pro příklad můžete zajít do Denuvo, anti pirátská ochrana, v Total Warhammer 2 rozlousknuto během několika hodin

Anti-cheatovací software si často tvůrci her vyvíjejí sami – Valve má vlastní Valve Anti-Cheat (VAC), který je součástí Steamu a některých her. Ve Fortnite a dalších se setkáte a BattlEye. Elden Ring a další mají Easy anti-Cheat (EAC). Microsoft má dokonce vlastní, TruePlay, které se objevilo ve Windows 10 před pár lety.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky