TIP#731: Co vás čeká poté, co vám Facebook zablokoval účet? Peklo nových autorizací

Facebook vám může účet zablokovat z mnoha důvodů, ať už pro ty negativní (protože jste hypoteticky něco provedli) nebo z bezpečnostních důvodů (když se na váš účet přihlásí někdo z druhého konce světa, například). Může ho ale zablokovat čistě náhodou, jako se stalo na konci února. Chyba mechanismu detekujícího snahy o hacknutí účtů zablokovala množství lidem účty a přinutila je účet ověřit a nastavit nové heslo.

2017-02-24 19_34_38-Facebook.png

Zdánlivě prkotina, prostě se přihlásíte, proklikáte pár nesmyslných dotazů (jako zda příspěvky z poslední doby jsou vaše) a pak vše funguje jak má. Ve skutečnosti vás ale čeká ještě další peklo. Peklo záplavy dalších autorizaci, kde budete muset znovu vyplnit heslo (protože ho máte nové) a znovu přihlásit Facebookem a znovu autorizovat aplikace.

2017-02-24 19_34_52-Facebook.png

Čeká vás nové přihlášení ve všech mobilních aplikacích (Android, iOS, Windows, atd), protože změnou hesla ztratí přístup. V iOSu vás čeká jak zadání hesla v aplikaci Facebooku, tak v samotném iOSu. Pokud používáte samostatný Messenger, i ten ztratil přístup. Pokud máte propojený Instagram na Facebook, tak i tady se ztratilo propojení.

Pokud jste kdekoliv použili Facebook pro přihlášení, tak musíte onu aplikaci či webovou službu spustit/otevřít a znovu se přihlásit. Což může být typicky například Spotify, ale desítky dalších služeb. Zmizí i napojení Nuzzelu a všech těch dalších podobných čteček.

Možná jste použili Facebook pro přihlášení do e-shopů, takže i tam je vše odpojeno. Což je mimochodem jeden velmi dobrý důvod k tomu, abyste už nikdy nepoužili Facebook pro přihlášení. A hlavně se ujistili, že máte k dispozici klasickou možnost přihlášení pro všechny služby.

TIP: V Co udělat, pokud mi někdo hacknul Facebook? Co dělat, když na mém účtu jsou divné příspěvky? se popisuje co všechno musíte udělat, pokud vám někdo opravdu účet hacknul. Není to vůbec legrace.

Pokud jste propojili Facebook a další sociální sítě, tak musíte vše napojit znovu. Můžete se to týkat třeba Twitteru, ze kterého jste si nastavili posílání tweetů na Stránku či osobní profil (byť to je něco, co byste rozhodně neměli dělat).

Rozpadne se vám i připojení Buffer, HootSuite i jakékoliv dalšího software pro správu sociálních sítí. Nepřežije to ani IFTTT, kde přestanou fungovat všechny předpisy, které se týkají vašeho účtu – tedy jak ty pro osobní účet, tak pro Stránky. Do všech těchto programů se musíte přihlásit a znovu připojit (reconnect/connect) váš účet na Facebooku.

Odpojen je i WordPress, kde připojili Facebook pro to, aby při zveřejnění příspěvku došlo k uveřejnění na Stránce (jako je to třeba u @rychlofky). Při novém připojování nezapomeňte pečlivě vybrat profil nebo Stránku. Zejména pokud máte ve správě Stránek více, tak si dejte pozor ať vám náhle něco nekončí někde jinde.

2017-02-27 07_19_03-Sharing ‹ rychlofky — WordPress.com.png

Špatné je, že tohle všechno nemáte jak udělat pomocí nějakého snadno dostupného seznamu. Buď víte, že to máte nastavené a rychle se tam vydáte, nebo na to přijdete až něco klidně i několik dní nefunguje. V příznivějším případě vám nějaká z odpojených služeb alespoň pošle varování, ale spoléhat se na to nemůže. Osobně, protože tohle už jsem absolvoval několikrát, mám zdokumentované kde všude mám co napojené (a odkud kam, když je to například IFTT).

Pokud používáte dvoufaktorové ověření (což byste rozhodně měli), tak tohle bude ještě otravnější v tom, že po vás Facebook bude chtít ověřovat znovu každý prohlížeč ve kterém jste doposud byli přihlášeni a měli ho označený za důvěryhodný.