TIP#768: Zrušili mi skupinu na Facebooku, co s tím?

Natvrdo a popravdě? Nic. Facebook dává, Facebook bere. S uživateli se o ničem nebaví, pokud něco smaže, tak je to zpravidla zcela nevratné. Jediné co pomáhá je pozornost médií, ale v malém Česku a češtině to je Facebooku dost  jedno.

Nezapomeňte, že Skupiny se na Facebooku vlastně ani tak smazat nedají (viz Jak zrušit Skupinu na Facebooku), takže tady nehrozí, že by to „smazal“ někdo ze Správců, jak se to snadno a rychle může stát u Stránky. Byť i u Skupiny vám správce škodič může přinést velké problémy.

Pokud proti vaší Skupině (Group) zasáhne Facebook, tak se o tom dozvíte – každý ze správců dostane informaci o tom, že Skupina byla zrušena a zhruba uvedený důvod proč. Nečekejte ale, že by z toho bylo nějak jasné, co konkrétního se stalo – vždy to ale bude nějaký ten obsah, který někdo nahlásil. Ono „někdo“ málokdy znamená, že stačí aby to nahlásil jeden člověk.

Můžete se pokusit „nahlásit nedostupnou Skupinu či Událost“ v Report an Unavailable Group or Event, ale jako většina formulářů Facebooku, i tento je zásadní černá díra. Nezapomeňte, že Facebook nemá žádné správce schopné číst a psát česky, ani schopné pochopit co je v Česku „normální“ či „protizákonné“. Mazání a vůbec všechno posuzují lidé někde z Pakistánu, Indonézie či Indie a na zpracování každé stížnosti mají pár sekund – jejich práce je hodnocena podle toho jak rychle pracují a pečlivě se hlídá, aby určité procento žádosti bylo vyřízeno kladně.

TIP: Dobré vědět – Má Facebook nějakého správce? Jak kontaktovat Facebook?

Jednu věc k předchozímu nahlašovacímu formuláři je vhodné dodat – pokud jste nedostali vyrozumění o smazání Skupiny, tak to může znamenat, že se „prostě ztratila“ protože došlo k chybě – v takovém případě může dojít k obnovení. Je to také dobrý důvod proč byste si měli pečlivě schovat jaký názeev Skupina měla a na jaké adrese se nacházela (stačí třeba v oblíbených v prohlížečí).

Nedělejte si ale iluze, že na výše uvedený formulář bude někdo reagovat brzy. Facebook, pokud už vůbec někdy reaguje, tak má běžné čekací doby týdny až měsíce.

Smazání Skupiny je v zásadě maličkost, horší je smazání vašeho účtu. Ale o tom viz Facebook vám kdykoliv může zablokovat či smazat účet. Co to bude znamenat a co s tím?

TIP: Co všechno byste měli vědět o Skupinách (Groups) na Facebooku? je rozsáhlý návod ke Skupinám a najdete v něm i odkazy na další samostatné tipy.