TIP#422: Jak na Facebooku změnit jméno? Kde si přidat rodné příjmení?

Změnit jméno, které používáte na Facebooku je vcelku snadná věc, tedy pokud zrovna nenarazíte na řadu omezení, které se téhle jednoduché věci týkají. Stačí když přejde do Nastavení (v pravém horním rohu máte trojúhelník na vyvolání menu) a tam hned v první otevřené záložce najdete na prvním místě Jméno, rozklikněte si a můžete jméno změnit.

Aby změn nebylo málo, tak od roku 2021 vypadá vše jinak.
Podoba v „novém“ Facebooku (od září 2020)
2016-02-26 07_31_26-(23) Obecná nastavení účtu.png
Podoba ve Facebooku do září 2020

První co potřebujete vědět je, že stále platí (a nejspíš vždy bude), že musíte používat skutečné jméno. Pokud Facebook dojde k přesvědčení, že to neděláte, bude po vás chtít dokázat, že používáte jméno pravé. Což bude obnášet posílání kopií dokladů totožnosti. O tom ale viz Mohu na Facebooku použít nepravé (falešné) jméno?

Změna jména může vyvolat právě tuto nesmírně otravnou záležitost, která zároveň znamená, že vám Facebook zablokuje účet. Ano, snaha změnit jméno (třeba po svatbě) může znamenat, že vám Facebook zablokuje účet.

Možnost další změny nebude dříve než po uplynutí 60 dnů. Takže si dejte pozor, abyste si tam neudělali změnou nějakou chybu.

TIP: Změna názvu skupiny má vlastní tip, stejně jako přejmenování Stránky. A nezapomeňte, máme tu Průvodce soukromím na Facebooku  a pro firmy užitečnou příručku jak používat Facebook pro marketing.

Jména na Facebooku navíc nesmí obsahovat „náhodná slova“, interpunkci, zvláštní znaky ani je nelze psát velkými písmeny. Facebook má i nějakou tu černou listinu na slova, která nejsou ve jménech povolená. Co na ní je není známo. Narazíte i pokud použijete více znakových sad. Do jména si nesmíte přidávat tituly.

Pro přezdívky je vhodné místo v „Prostředním jméně“, ale pouze pokud je variantou vašeho skutečného jména. Byly doby kdy jsem na Facebooku používal Daniel Bradbury Dočekal, vydrželo to poměrně krátce, poté co to někdo nahlásil jsem musel dát ono prostřední jméno pryč.

Je samozřejmě zakázáno se za někoho vydávat (v určitých případech to může být i trestný čin).

Rodné jméno (či jiná jména)

Volba Přidat jiná jména vás ve skutečnosti odvede na Informace v rámci vašeho účtu. Tam je záložka Podrobnosti o vás, kde je možné řešit přezdívky, ale také třeba rodná jména či alternativní pravopis, jméno za svobodna a další různorodé formy. Můžete si tam i vybrat to, jestli tohle jiné jméno má být vidět na vašem profilu, na fotografii v záhlaví.

Podoba od roku 2021
Podoba v „novém“ Facebooku od září 2020
2016-02-26 07_40_09-(23.png
Podoba ve Facebooku do září 2020

Pro ona jiná jména ale platí stejná pravidla, jako pro jméno hlavní. A také platí to, že kdykoliv Facebook dojde k závěru, že nepoužíváte jméno podle jeho pravidel, tak máte prostě smůlu.