TIP#1074: Jak v jednom počítači oddělit osobní a pracovní věci?

V Co nikdy nedělat na pracovním počítači, telefonu či tabletu. Opravdu nikdy. je řada činností, které byste v žádném případě neměli na pracovním počítači dělat. Vyplatí se to prostudovat a řídit se tím, protože i když se vám bude na pracovním počítači dařit využít některé z níže uvedených řešení, stále jsou některé věci, které byste tam opravdu dělat neměli (například porušovat autorské právo nebo koukat na porno).

Může ale nastat situace přesně opačná. Potřebujete na jednom počítači mít pracovní a soukromé věci, ale také na něm pracovat (pro zaměstnavatele, například) a zároveň si na něm dělat svoje vlastní věci. Což může být běžné i pro freelancery, kteří na svém železe pracují pro klienty. Ale může to být i tak, že máte své železo, které používáte pro práci na věcech svého zaměstnavatele.

Dva (a více) systémů na jednom počítači

První řešení je, pokud máte dostatečně velký disk, rozdělte ho na dvě oblasti a v používejte zcela oddělené prostředí pro práci a soukromé aktivity. Pokud nemáte licenci na Windows, tak vždy můžete do soukromé oblastí dát některý z Linuxů.

Pokud je počítač pracovní, tak se ujistěte, že něco takového smíte udělat a také je dobrý nápad si onu osobní oblast šifrovat – nikdo se tak nebude moci dostat k tomu co v ní máte schované.

TIP: Jak ve jednom mobilním telefonu oddělit osobní a pracovní věci?

Pozor si ale dejte na to, že byste v osobní podobě neměli fungovat v počítačových sítích zaměstnavatele.

Pomoci může i Co je to Dual Boot? A měl bych se bát mít na jednom počítači Windows i Linux?

Oddělení uživatelé

Nemůžete-li mít oddělené oblastí, tak možná bude možné založit ve Windows/Linuxu nového uživatele a mít alespoň oddělené uživatele (jednoho pracovního, jednoho osobního) a přehlašovat se mezi nimi.

V tomto tipu sice o mobilních telefonech řeč není, ale na Androidech je možné mít také více uživatelů, viz Jak mít na Androidu víc uživatelů? Přímo to umí Android, V MIUI najdete Druhý Prostor. Je to velmi užitečná věc. Stejně jako telefony, které umí víc SIM karet, viz Jak mít v jednom mobilu dvě SIM karty? A co je to dual-standby vs dual-active

TIP:  Zdejší GTD aneb jak prorazit prokrastinaci je plné užitečných tipů jak mít vše hotovo.

Profily v prohlížečích

Pokud není možné ani to, tak zkuste alespoň používat samostatné profily v prohlížečích (bez problémů v Chrome i Firefoxu) nebo různé prohlížeče (Chrome pro pracovní a Firefox pro soukromé potřeby, například). Řeč o tomhle je například v Jak řeším projekty (vlastní i pro klienty). Krok za krokem (8). Profily v prohlížeči Chrome

Podobně to udělejte i s poštou – tu firemní nechte tam kam patří (Outlook například, ale tady vám pomůže Jaké aplikace pro e-mail si pořídit? V čem pracovat s elektronickou poštou?) a soukromou si připojte do jiného poštovního programu nebo používejte webové rozhraní v onom samostatném profilu či prohlížeči. Tady samozřejmě předpokládám, že jde o situaci kdy máte oddělené mailové adresy – pokud jste freelancer, tak je dost pravděpodobné, že na svém vlastním e-mailu jedete své soukromí věci i komunikaci s klienty.

POZNÁMKA: Nějaké další nápady? Dejte vědět.

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.