TIP#1261: Jak nastavit soukromí: Jak bezpečně (zejména pro děti) nastavit TikTok (bývalé Musical.ly)

Možná to ani netušíte, ale vaše děti se věnují natáčení krátkých videoklipů v aplikací (sociální sítí) TikTok. Té co se dříve jmenovala Musical.ly a vlastní ji čínská společnost. Což mimo jiné obnáší i to, že je zde ještě horší domluva v případě problémů a těch problémů je zde ještě více, než je jinde.

Co navíc, výchozí nastavení TikToku je, že vše je kompletně veřejné a je tedy dost jisté, že vaše děti to právě takhle mají. A všechny ty hudební a taneční kreace TikTok ukazuje zcela neznámým lidem. A protože je TikTok rájem pedofilů, sexuálních predátorů a výrobců dětské pornografie, tak je asi nejvyšší čas, abyste si ověřili zda vaše děti TikTok mají a zda ho mají nastavený alespoň trochu rozumně. Byť, to je nutné dodat, pokud jim je méně než zhruba šestnáct, tak by vůbec tuhle aplikaci mít neměli. Zcela vážně.

TIP: O viditelnosti příspěvků je řeč v Dá se na Facebook přistupovat bez účtu? Jak je to s dalšími sociálními sítěmi?

POZNÁMKA: Při zakládání se vyplňuje datum narození – pokud je dítěti méně než třináct let, tak účet založit nepůjde. Stejně jako na Facebooku je na TikToku záplava děti už od čtvrté třídy a věk vyplňují většinou jako že jim je osmnáct.

Založení účtu na TikToku je nutné pokud chcete na aplikaci nahrávat vlastní videa, sledovat další uživatele, dávat líbí, přijímat a posílat přímé zprávy a komentovat cizí videa. Bez založení účtu se ale lze v TikTok aplikací dívat na videa, takže pokud chcete dítě od TikToku odstřihnout, nesmí mít aplikaci v mobilu (a je nutné blokovat i web).

Přímé zprávy i komentáře jsou u dětí také jedna z věcí, kterou byste měli kontrolovat – s kým si dítě píše, zda po něm někdo nechce nahé fotografie, zda ho někdo nešikanuje či zda ono nešikanuje někoho jiného.

Účet na TikToku je možné založit pomocí e-mailu (preferovaná varianta), telefonního čísla (u dítěte rozhodně ne) nebo přihlášením přes jiné sociální sítě (také nevhodná varianta). Pozor na to, že TikTok neumí dvoufaktorové ověření.

K přihlášení bude sloužit i heslo, u kterého tradičně platí, že by mělo být dostatečně silné a unikátní – účty TikToku se kradou stejně jako ty na jiných sociálních sítích. Kradou si je i děti navzájem, takže nezapomeňte poučit o tom, že heslo nikomu cizímu nesmí dávat. Ani kamarádům.

Pokud vaše dítě používalo Musical.ly tak je také uživatelem TikToku a má tam profil.

2018-12-28 07.57.12.png

Nastavení TikToku najdete přes váš profil (ikonka vpravo dole) -> vyvolání menu (tři tečky vpravo nahoře).

V Manage My Account/Spravovat můj účet je možné případně změnit heslo a telefonní číslo (pokud bylo použito pro založení účtu).  

V Privacy and Safety/Nastavení soukromí jsou ty podstatnější věci:

  • Vypněte Allow Other to Find Me/Umožnit ostatním aby mě našli aby TikTok přestal vaše dítě doporučovat cizím lidem
  • Zapněte Private Account/Soukromý účet aby žádosti o sledování bylo možné schvalovat a videa nebyla volně dostupná
  • Who can download my video(Kdo může stahovat moje video nastavte na Off – znemožníte tím sthování videí
  • Who can send me comments/Kdo mi může posílat komentáře nastavte na Friends – komentovat tak budou moci pouze přátele
  • Who Can React to Me nastavte/Kdo na mě může reagovat také na Friends
  • Who Can Duet With me/Kdo se mnou může udělat duet také nastavte na Friends
  • Who can Send Me Messages/kdo mi může posílat zprávy je už nastavené na Friends a může tak zůstat
  • Najdete zde i přehle účtů, které jste zablokovali
2018-12-28 08.29.32.png

V Push Notifications/Push oznámení můžete případně vypnout upozornění na nové fanoušky, líbí a komentáře.

TIP: Kde zjišťovat žebříčky účtů na TikToku?

2018-12-28 08.00.00.png

Zapněte Digital Welbeing/digitální pohoda/blahobyt – nastavte heslo pro prodloužení doby užívání aplikace (to budete vědět jen vy) a aktivujte Screen Time Management/Správa času u obrazovky – bohužel není možné omezit na méně než 2 hodiny denně, ale alespoň to je užitečné.

A rozhodně zapněte také Restricted Mode/Omezený režim aby se k vašemu dítěti nedostala věkově nevhodná videa. Pozor na to, že heslo (číselný PIN lépe řečeno) bude platit jenom 30 dní a poté bude nutné nastavit nový.

V General Settings/Obecné nastavení je možné případně změnit jazyk, TikTok umí češtinu.

Co ještě byste měli o TikToku vědět

To, že si prohlížíte něčí profil se dotyčný dozví – něco co není možné na Instagramu, Facbeooku ani Twitteru tady možné je.

TikTok umožňuje i živé (live) video.

TIP: TikTok TOP 100 – nejsledovanější světové účty na TikToku a Jaké jsou alternativy pro TikTok? se určitě bude hodit.

Na TikToku funguje klasické sledování a u dětí je velmi vhodné čas od času zkontrolovat koho/co to vlastně začali sledovat. Koho váš účet sleduje najdete na vašem profilu ( (Following a v češtině chybně přeložené jako Sledující). Kdo sleduje váš účet je pod Fanoušci/Fans

2018-12-28 08.07.40.png

Profil na TikToku má profilovou fotku a video (tam by v žádném případě nemělo být vidět jak dítě vypadá), přezdívku/název účtu (v té by se rozhodně nemělo objevit jak se dítě jmenuje), uživatelské jméno (ani zde by nemělo být jméno dítěte) a životopis/bio (tady pozor ať tam děti nepíší kolik je jim roku, kde bydlí, atd). Tyto údaje jsou vždy volně/veřejně dostupné – tedy včetně profilové fotky či videa.

TIP: V Co je to Likee? najdete povídání o něčem co se snaží z TikToku kopírovat o sto šest. A mrkněte i do Co je to Omegle? Je to pro děti bezpečné? a pak zkontroujte, zda tuhle komunikační aplikaci vaše děti nepoužívají.

Lze propojit s účtem na Instagramu a YouTube. S Facebookem nikoliv, ale z TikToku lze videa sdílet i na další sítě, chatem, e-maily. Profil i video je navíc dostupné z webu.

Zcela jistě se dítě na TikToku setká časem s cizími lidmi, takže nezapomeňte správně poučit o nebezpečí cizího člověka, o tom že se na Internetu může kdokoliv vydávat za kohokoliv, že nesmí cizím lidem říkat osobní informace a údaje. To, že na TikToku mají uživatelé videa neznamená, že jsou na nich opravdu oni.

V Najít přátele bude TikTok chtít propojit s Facebookem a dát přístup ke kontaktům v telefonu. Jako u všech sociálních sítích je toto značně rizikové. Co se získanými údaji udělají kdesi v Čině je asi dost jasné.

Pokud se vám bude zdát že TikTok je plný divných vyzývavých a sexuálně podbarvených videí, tak máte pravdu. Týká se to dětí už od čtvrté třídy výše. V řadě případů je to umocněno i hudbou či slovy k hudbě – tedy něčím čemu zpravidla děti vůbec nerozum.

TikTok nepodceňujte, viz Jakž takž jsme pochopili Facebook. Jenže děti nám mizí na TikTok

PS: V Průvodci bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže najdete další návody ze série Jak nastavit soukromí. A samozřejmě řadu dalších tipů a triků

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.