TIP#1588: Co je to Likee?

Likee je mobilní aplikace (původně pouze LIKE) pro vytváření a sdílení krátkých 15 sekundových videí – podobných těm co umožňuje vytvářet TikTok či Instagram v Příbězích. Je poměrně malá (okolo 100 milionů uživatelů celosvětově) a v Česku ji najdete prakticky pouze mezi dětmi. Což je zároveň klasický problém – je častým cílem pedofilů, obsahuje množství nevhodného obsahu a provozovatel ze Singapuru je nedostižný v případě jakýchkoliv problémů.

Rodiče by měli vědět, že pokud Likee najdou dítěti v mobilu, tak je možné nastavit rodičovskou kontrolu – nic moc to ale asi nebude platné, dítě bude věci z Likee hledat někde jinde. Stejně jako když Likee z telefonu odstraníte (popravdě rozumný krok).

Pokud zvládáte hlídat, tak Likee není v zásadě nic jiného než TikTok – prozatím ale ne tak populární a rozšířené (TikTok má okolo miliardy uživatelů celosovětově). K TikToku viz Jak nastavit soukromí: Jak bezpečně (zejména pro děti) nastavit TikTok (bývalé Musical.ly)

Likee je možné sledovat na webu (některé účty snad lépe nevidět). Jako v jiných případech má silnou pozici v Indii (Nehat Pathak s 35.6 miliony sledujících). Zkoumat můžete i Trending. Velmi brzy zjistíte, že tvůrci se velmi snaží kopírovat vše co má TikTok.

20200412_074420000_iOS.jpg

Vedle nahrávání videí (s řadou efektů) je dostupné i živé vysílání. Likee se snaží uživatele udržet aktivní přes dosahování úrovní a odměn. Hodně zásadní může být i to, že v aplikaci je možné nakupovat diamanty a fazole – ty lze utrácet a také získávat. Je zásadně nutné si ohlídat, aby děti nemohly na telefonu v Likee utrácet. peníze.

Pozor na to, že Likee nevyžaduje založení účtu a stačí jen stáhnout aplikaci a kdokoliv se může dívat na videa.

TIP: Jaké jsou alternativy pro TikTok?

Založení účtu je možné přes telefonní číslo, Facebook, Twitter, Instagram, Google či Apple.

Vedle rodičovské kontroly je v Nastavení možné změnit některé věci týkající se soukromí.

TIP: ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže obsahuje řadu dalších návodů na bezpečnější Internet