@365tipu

TIP#1687: Jaké jsou alternativy pro TikTok?

Nechcete používat TikTok? Ale chcete něco podobného, tedy mobilní aplikaci pro krátká videa na výšku s různými možnosti hudby, střihu a efektů? Na výběr je pár alternativ, byť žádná z nich není tak populární (TikTok má celosvětově až miliardu uživatelů) a některé z nich nemají tolik „vychytávek“.

Byte vytvořil jeden ze zakladatelů již nefunkční (ale populární) aplikace Vine. Využívají se šest sekund dlouhá videa, která se automaticky točí pořád dokola. Právě prvek hraní dokola je dost důležitý, ostatní aplikace takto nefungují (jde o pokračování Vine, kde to fungovalo stejně). Dostupné zdarma pro iOS i Android. V USA 2.5 milionu instalaci.

Dubsmash primárně slouží pro vytváření videí k existujícím soundtrackům a snaze o perfektní playback (populární činnosti i na TikToku). Hudbu si můžete vybrat z nabídky nebo poskytnout vlastní. Nechybí efekty, filtry a další vychytávky. Také dostupné zdarma pro iOS i Android. V USA 41.5 milionu instalací.  Od aplikace toho ale opravdu moc nečekejte.

TIP: Jak nastavit soukromí: Jak bezpečně (zejména pro děti) nastavit TikTok (bývalé Musical.ly)

Triller se nejčastěji uvádí jako nejsilnější konkurent TikToku v USA, ale nutno dodat, že je to místy nedodělek, má zmatené ovládání, často padá nebo se prostě kousne – na druhou stranu má docela slušnou nabídku vychytávek. Vytváří videa na výšku, ať už přímým natáčením nebo vložením již natočených, má opravdu velkou nabídku hudby a filtrů. Zajímavý je editor videí, který pomocí AI dokáže vytvořit výsledné hudební video. Dostupné zdarma pro iOS i Android. V USA 23.5 milionu instalaci, pomáhá tom i zaměření na celebrity.

Funimate je v zásadě povedený zábavný editor videí s doplněnou sociální vrstvou. Přes 100 efektů, přechody, in/out animace a různé styly, emoji, nálepky, textové přelepky i možnost kreslit. Nejspíš asi zrovna tuhle alternativu použijete spíš jako nástroj pro tvorbu videí pro další sociální sítě. Pro plnou nabídku možností je nutné pořídit PRO verzi (2.99 USD za týden).

Instagram Reels je samozřejmě vhodnou alternativou k TikToku. Můžete používat i videa od 3 do 60 sekund a v Příbězích (také se podobají TikToku) jde o videa na výšku s délkou do 15 sekund – delší videa se vytvářejí jako pokračování patnáctisekundových segmentů. Včetně bohaté nabídky filtrů, přelepek, animovaných GIFů, emotikonů i aktivních prvků. dostupné zdarma pro iOS i Android, má i webovou verzi (Příběhy tam lze ale pouze sledovat) a úzkou integraci s Facebookem. Celosvětově přes miliardu uživatelů.  Více o Instagramu najdete v ‣ Návod pro Instagram a to nejpodstatnější v Jak na Instagram Reels? Jak používat klon TikToku od Facebooku? Kompletní návod

Snapchat vynechat nejde, byť je (a byl) povahou trochu jiný – základ je ale přítomen, krátká videa na výšku a navíc Příběhy (odtud je ostatně Facebook okopíroval do Instagramu).

Další méně rozšířené alternativy

Chingari je populární hlavně v Indii a bude tam nejspíš ještě růst – TikTok se tam dočkal v červenci zákazu.

Mitron je další indická aplikace s raketovým růstem. Ten ale zarazil ban v Google Play pro porušování pravidel.

TIP: Kde zjišťovat žebříčky účtů na TikToku? a TikTok TOP 100 – nejsledovanější světové účty na TikToku se možná budou také hodit.

Lomotif je opět spíše nástroj na hudební videa, která lze poté sdílet s přáteli.

Cheez je podobný TikToku, ale liší se zaměřením – hodí se spíše pro vlogy (video blogy) než pro tancování, zpívání a předvádění se jako TikTok.

Vigo Video je další aplikace pro tvorbu 15 sekundových videí se slušnou výbavou. Asi nepřekvapí indické kořeny.

Likee (viz Co je to Likee?) se původně jmenovala Like a opět jde o 15 sekundová videa. Populární mezi dětmi.

Kwai uvádí 700 milionů uživatelů celosvětově, ale časová osa na hlavní stránce se zastavila v roce 2018. Těžko říct 🙂 Populární je v Japonsku a okolí a zajímavostí jsou Příběhy co drží 48 hodin místo obvyklých 24.

Firework nabízí podobné věci jako TikTok, jak jinak. Jen se asi snaží jít více po kvalitě. Velké rozšíření ale nečekejte.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky