@365tipu

TIP#1177: Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na notebooku

V Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na počítači je souhrn tipů na bezpečné chování na počítači. Všechny tam uvedené platí i pro notebooky, ale přeci jenom je pár dalších, které se týkají hlavně toho, že jde o přenosné zařízení. Takže se nedivte, že tenhle tip bude pokračovat v číslování – na notebooku prostě musíte dodržet 14 bodů, které jsou v právě zmíněném tipu. S obzvláštním důrazem na šifrování, zálohování  a uzamčení počítače, pokud ho nepoužíváte.

15) Dohledání zařízení v případě ztráty

V tomhle se notebook (laptop) podobá mobilním telefonům a tabletům (Jak nastavit soukromí na mobilním telefonu či tabletu). Notebook berete mimo domov či kanceláře, takže ho můžete někde zapomenout, někdo vám ho může ukrást. Je vhodné se podívat, zda přímo váš výrobce nenabízí nějaký ten software pro dohledání (pomocí geolokace) nebo si opatřit nějaké software, které to umožňuje. Nebude to sice tak jednoduché jako u mobilu, ale je to lepší než nic – chybět totiž bude GPS a přesná informace o poloze.

TIP: IP adresu připojeného ztraceného počítače vám poradí třeba Dropbox i Gmail (ale bacha, to už bude znamenat, že možná někdo má přístup k těmto účtům)

16) Smazání na dálku

Opět stejné jako u telefonu či tabletu, ztracené či ukradené zařízení musí být možné na dálku smazat (mimo to že je nutné mít šifrované disky a bezpčené uzamčení). Opět se podívejte zda to neumí přímo software od výrobce, případně si pořiďte nějaké software, které to umí. Software tohoto typu občas umí i nahrávat/zobrazovat obrázek z kamery na notebooku – můžete tak natočit zloděje. Tady ale pozor, takto pořízený záznam patří pouze do rukou Policie ČR, nesmíte ho zveřejnit veřejně.

17) Používání VPN

U některých zaměstnavatelů to přijde samo, pro připojení do firemních sítí budete potřebovat firemní VPN – virtuální privátní síť. Notebook totiž velmi často budete připojovat na různorodé WiFi či sítě a hrozí zásadní riziko odchytávání paketů a vůbec dalších nepravostí. VPN ale můžete zvažovat i pro osobní využití. Tady pozor na to, že není příliš bezpečné používat zdarma poskytované služby VPN

TIP: Nevíte jaký notebook (laptop) si pořídit? Jaký je ultrabook ASUS ZenBook UX430UN-GV057R? vám ukáže jeden osvědčený a vyzkoušený.  Detailně je to probírané v Nákupní rádce: Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku?

18) Fyzický zámek pro notebook

Pokud budete váš notebook často používat někde mimo kancelář/domov a bude sloužit i pro další lidí, tak je velmi vhodní si pořídit zámek pro notebook – je to dost podobné zámku na kolo – kabel co se na jedné straně uchytí do k tomu určeného otvoru v notebooku a na druhé straně uzamkne k pevnému objektu. Zabrání tomu, že někdo prostě v běhu popadne váš notebook a zmizí. Popravdě, ani kanceláře nebývají 100% bezpečné místo, stačí aby se nějaký nenechavec vetřel do firmy a využil příležitosti.

19)  Zákaz bootování z CD/USB a vstupu do BIOSu

Zamezte vstupu do BIOSu bez zadání extra hesla a v BIOSu vypněte možnost bootování z CD či USB klíčenky. Dost zásadní, protože jenom tak zamezíte někomu nenechavému aby ovládl váš notebook zvenčí. Diskety už dnes v noteboocích nenajdete, takže tohle řešit nemusíte.

TIP: Dost často budete používat USB klíčenky, takže tady si klasický dávejte pozor – nepatří na ně nic důvěrného, osobního ani firemního. A když už ano, tak to musí být klíčenky co umí šifrování nebo je aspoň šifrujete pomocí software.

20) Přepravní brašna a tak vůbec

Přepravní brašnu (či něco podobného) vybírejte pečlivě – musí notebook dostatečně chránit pro případné nárazy ale i proti vlivům počasí. Ne nutně musí vypadat jako brašna na notebook (což je dnes dost obtížné) aby neprovokovala. Musí tam být i dost místa pro příslušenství – budete nosit zdroj, kabely, myš, možná powerbanku a leccos dalšího (prostě něco z toho co je v Co byste si určitě měli pořídit k počítači či notebooku?)

21) Pro cizí lidi extra účty

Pokud budete notebook půjčovat dalším lidem, tak platí to co obvykle – založte extra účet (či účty). Pokud to jsou členové rodiny, tak jistě účty mají, stačí je do notebooku jenom přidat. Pokud je to cizí člověk, tak můžete využít přístup pro hosta/guest, pokud to umí váš operační systém (viz Jak ve Windows 10 povolit účet pro hosta (guest account)? K čemu je to vlastně dobré?). O tomhle je ostatně řeč i v Pro děti vytvořte na počítači, mobilu či tabletu vždy vlastní samostatné účty

Všechno? Nějaké další nápady, na co hledět u notebooku? Dejte vědět. Nezapomeňte, že notebook je počítač, takže platí body uvedené v Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na počítači

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky