@365tipu

Jak ve Windows 10 povolit účet pro hosta (guest account)? K čemu je to vlastně dobré?

K účtům ve Windows (a hlavně Windows 10) už tu pár kousků je – hlavně Proč je (dobré)(špatné) mít k Windows účet od Microsoftu? A nejenom k Windows a také Jak se ve Windows přihlásit (přehlásit) na jiný účet?. Je čas k tomu přidat ještě téma guest account neboli účet hosta.

Než si ukážeme, kde Guest účet povolíte/zakážete, tak jedna důležitá věc – pokud ho nepotřebujete, tak ho nepovolujte. Případně ho povolte pouze na dobu kdy ho potřebujete. Je zbytečně mít k dispozici účet, který umožňuje přístup a používání počítače. Pokud jste si jisti, že Guest nikdy nebudete potřebovat, je poměrně dobrý  nápad mu přidělit heslo (nemá ho) a také ho přejmenovat.

K čemu slouží Guest account? Zejména k tomu, že můžete někomu umožnit použít váš počítač/notebook, aniž byste mu zakládali účet nebo ho nechávali používat počítač jako vy. Bude moci spouštět dostupné programy, přistupovat na Internet, nebude ale moci program instalovat, měnit nastavení počítače, nastavit nebo změnit heslo pro tento účet, atd.

Povolení/zakázání účtu hosta z příkazové řádky je snadné „net user guest /active:yes“ zapne, „/active:no“ vypne. Musíte samozřejmě příkazovou řádku spustit jako Správce. Samotné „net user guest“ vám vypíše informace o účtu.

Povolení/zakázání přes správu uživatelů je také snadné, spusťte si třeba „Správa počítače“ (pravé tlačítko na Start, vybrat tam) kde najdete „Místní uživatelé a skupiny„, rozkliknout a zobrazit „Uživatelé„. Najdete tam „Guest“ účet, rozklikněte si ho (nebo vyberte Vlastnosti) a tam najdete „Účet je zakázán“ (velmi pravděpodobně zaškrtnuté).

Jak ve Windows 10 povolit účet pro hosta (guest account)? K čemu je to vlastně dobré?

Další možnost je spustit si Ovládací panel jménem Uživatelské účty (z příkazové řádky třeba přes „control /name Microsoft.UserAccounts„, z menu na Start tlačítku, atd) a tam vybrat „Spravovat jiný účet“ – lehce se může stát, že tam Guest neuvidíte, ačkoliv v počítači je.

Povolávání a zakazování se může ještě trochu lišit, pokud máte počítač v doméně. A pokud se dobře pamatuji, tak Guest účet je určitě možné řešit i v Group Policy.

POZOR: Podle Windows 10 build 10159 loses the Guest account to vypadá, že od buildu 10159 (což je léto 2015) Microsoft zrušil Guest Account daleko více, než jenom „zákazem“ v správci účtů.

Můžete ho sice stále povolit (výše popsanými postupy) a dokonce se objeví i v nabídce k přepnutí, ale přihlášení na něj není možné (zobrazí vám přihlašování k vašemu účtu).

Což můžete vyřešit v Group Policy (gpedit.msc, takže nikoliv ve Windows Home) kde je Guest v „Odepřít místní přihlášeni/Deny log on locally

2019-07-16 07_47_39-Editor místních zásad skupiny.png

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 a čeká tam na vás řada dalších tipů pro Windows 10 (a občas i pro předchozí verze)

PPS: Přidejte si na Mac účet hosta (Guest) poradí jak na to na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky