@365tipu

TIP#1097: Je bezpečné používat zdarma poskytované služby VPN?

VPN (Virtual Private Network, virtuální privátní síť) používáte proto, že chcete na Internetu bezpečné přenášet data – tak aby je nikdo nemohl vidět ani měnit, aby nikdo nevěděl na jaké weby chodíte. VPN pomáhají zabezpečit komunikaci,  ale také obejít cenzory a chránit novináře či aktivisty. Používají se i při stahování filmů a hudby, v momentu kdy chcete skrýt tuto poněkud problematickou činnost. Ale také v okamžiku, když někdo omezuje přístup k obsahu podle toho, odkud pochází návštěvník.

VPN jsou nesmírně populární a to vše nakonec vedlo k tomu, že existují desítky služeb co nabízejí VPN zdarma. Měli byste vědět, že jde o zásadně rizikové využití. Provozovatelé zdarma poskytovaných služeb musí z něčeho  žít, takže nejčastěji dělají to, že získaná data o chování uživatelů prodávají dalším společnostem.

U neplacených VPN se nemůžete spolehnout ani na to, že všechny informace o vašich aktivitách neuchovávají – a že je v okamžiku žádosti komukoliv neposkytnou.

Celé to pak znamená, že pokud se s pomocí VPN chcete schovávat před zvědavým vlastním ISP, tak se dostanete k dalšímu zvědavému poskytovateli služeb.

Většina ze zdarma dostupných VPN skutečnost o ukládání a poskytován dat uvádí v podmínkách užití (mimochodem, GDPR výslovně požaduje, aby to velmi přesně uváděli).

TIP: Na téma VPN by tu už něco málo bylo. Mrkněte do Má Opera skutečně VPN? Chrání vaše soukromí? či  Jak se na YouTube podívat na video, které mi odmítá ukázat, protože jsem v Česku?

Ještě problematičtější může být ovlivňování přenášených dat – běžně „free VPN“ dělají to, že vás přesměrují na nějaké weby, od kterých za to vybírají peníze. Objevit se může i zasahování do inzerce, kdy místo původních inzerátů podvrhují své vlastní (za které také vybírají peníze).

Rizikové jsou i zdarma dostupné VPN v mobilních telefonech kde si je pořídíte i s nějakou jejich aplikací – ta velmi často z telefonu vytahuje údaje, které rozhodně vytahovat nemá – od identifikací WiFi sítí, poloze, aplikacích v telefonu až po konkrétní údaje o telefonu (IMEI, atd).

U zdarma dostupných VPN ani nepočítejte s bezpečností – v řadě případů se ukázalo, že nedostatečně chrání uživatele, umožňují uživatele sledovat. A to nejenom provozovatelem VPN, ale dokonce někým zcela cizím.

Ještě horší může být to, že některé ze zdarma dostupných VPN promění váš počítač či mobil v uzel, přes který tečou data dalších uživatelů. Někteří chytráci toto dokonce využívají komerčně, kdy takto získané přenosové kapacity ve skutečnosti poskytují jako placené VPN jiným uživatelům.

TIP: Užitečnou variantu VPN najdete v Co je to Tor a Tor Browser? K čemu je dobrý? a Co je to VPN, k čemu je to dobré a co byste měli všechno vědět. Plus pár tipů na konkrétní služby

Starší článek The impossible task of creating a “Best VPNs” list today docela dobře shrnuje to, že proč jsou dnes VPN problematické a proč je těžké sestavit přehled bezpečných (nejlepších) VPN služeb.

2018-06-07 07_20_30-That One Privacy Site _ Simple VPN Comparison Chart.png

Jaké VPN jsou tedy bezpečné?

Špatná zpráva zde je, že neplaceným VPN je tedy lepší se vyhnout a i mezi placenými musíte dobře vybírat – těžko se doporučuje, bez zkoušení a zkoumání se toho moc zjistit nedá. Spolehnout se tedy budete muset na doporučení v médiích a recenze/informace od uživatelů.

Pro tipy na VPN mrkněte třeba do The most secure VPN of 2018 : top picks for the best encryption nebo do The Best VPN services for 2018 – i tady ale pamatujte, že články v médiích mohou být běžně ovlivněny tím, která z uvedených služeb více inzeruje.

EFF doporučuje That One Privacy Site kde v tamní sekci VPN najdete poměrně rozsáhlý přehled VPN služeb a jejich srovnání právě z pohledu bezpečnosti a ochrany soukromí.  Asi jeden z nejlepších přehledů VPN služeb, který ale budete muset pečlivě studovat.

 

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky