TIP#688: Jak se na YouTube podívat na video, které mi odmítá ukázat, protože jsem v Česku?

Je to takový zvláštní nápad, omezovat přístup k videím na Facebooku, jenom pro určité země. Říká se tomu cizím slovem geofencing (ale také geoblocking nebo prostě regionální filtr) a týká se to samozřejmě nejenom YouTube. Řada internetových služeb je přístupná podle toho, ve které zemi se zrovna nacházíte. Na YouTube to občas jde do absurdních rozměrů, kdy česká písnička je nepřístupná pro lidi z Česka jenom proto, že vlastník práv žije někde v minulém století.

Otravného „The uploader has not made this video available in your country“ se můžete vcelku snadno zbavit, ale bude to vyžadovat trochu kreativity. Která mimochodem bude fungovat i na jiné služby, které kontrolují „odkud“ pocházíte. Což může být Hulu, Pandora, MTV, Netflix, BBC a řada dalších.

Zásadním prvkem většiny reálně fungujících řešení je, že přesměrují připojení na YouTube přes proxy/vpn tak, aby to pro YouTube vypadalo, že pocházíte odjinud. Tohle vám samozřejmě může zajistit třeba Tor (viz Co je to Tor a Tor Browser? K čemu je dobrý?) či pořízení jakékoliv VPN, která vám umožní výběr odkud budete přistupovat na Internetu. V zásadě se v tomto ohledu hodí i tip Jak prorazit cenzorský firewall? Bude se vám hodit, až Babiš začne cenzurovat Internet.

Pak je tu několik možností v podobě pořízení si rozšíření do prohlížeče. Ty zpravidla dělají to, že vás do Internetu připojí přes nějakou zdarma dostupnou VPN (FinchVPN, DroidVPN, Hotspot Shield Free VPN, PD Proxy a stovky dalších, podrobněji viz Co je to VPN, k čemu je to dobré a co byste měli všechno vědět. Plus pár tipů na konkrétní služby) a je potřeba pamatovat na případná rizika a nevýhody. Rizika v tom, že nebude nikdy vědět zda komunikace není odposlouchávána a pozměňována, ale také ani zda někdo (či něco) nezneužije vaše připojení. Nevýhody mohou být v tom, že zdarma dostupná řešení mohou být pomalá a nespolehlivá a pokud je používáte zdarma, budou mít i omezení na celkový objem přenesených dat. Nevýhodou může být i to, že poskytovatel kterého chcete zmást, některé rozšíření služby tohoto typu bude blokovat.

Jedno z těch známějších řešení je Hola (Chrome, Firefox) kde zjistíte i další možný nedostatek těchto řešení – často využívají váš počítač jako výstupní uzel. Právě Hola tohle dělá u zdarma dostupné podoby, pouze v placené se tomu je možné vyhnout. Něco takového se ale netýká rozšíření pro prohlížeč, platí to pro Hola, které si instalujete do počítače, byť ani případná rozšíření pro prohlížeč něčeho takového nemusí být ušetřena.

Dalších řešení je záplava, takže těžko říci, které z nich je to správné – HideMyAss například využívá proxy připojení pro změnu IP adresy a matení YouTube. Můžete zkusit i věci jako Unblock YouTube (není moc jisté, že to funguje, bývá často nedostupné, další možná adresa je www.unblockyoutube.co.uk ), Zalmos Web Proxy či Proxfree, kde zadáte adresu videa a pustíte si ho v těchto službách.

Můžete si zkusit video stáhnout a pustit u sebe v počítači. Na tohle existuje řada dalších řešení a najdete je v Jak stáhnout z YouTube video?

2016-12-26 11_17_21-https___www.youtube.com_v_x9omS-MQWbA.png

POZNÁMKA: Kdysi dávno fungovalo to, že jste prostě pozměnili URL videa, ale tahle možnost už dostupná není. Pokud bychom vzali například www.youtube.com/watch?v=x9omS-MQWbA (FX Networks jsou až tak mimoni, že blokují i přístup k trailerům), tak dříve stačilo místo „watch?v=“ použít „/v/“ – tedy www.youtube.com/v/x9omS-MQWbA.

TIP: Je bezpečné používat zdarma poskytované služby VPN? Důležitá otázka, na kterou asi znáte odpověď. Není to bezpečné, ale čtěte proč a jak to vyřešit.