@365tipu

TIP#307: Co je to krádež identity (identity theft)?

Identity thef, neboli krádež/odcizení identity je jeden ze zásadních problémů, které můžete sice potkat v reálném světě (stačí abyste ztratili občanku a včas si to neohlídali), ale ve spojení s Internetem je problémem podstatné horší. Včetně toho, že lidé často případným zlodějům velmi usnadňují život. Vlastní nepozorností či neznalostí.

Krádež identity spočívá hlavně v tom, že se někdo vydává za někoho jiného. Velmi často se něco takového děje na sociálních sítích, ale pokud se někomu podaří získat další osobní informace a údaje, mohou být následky daleko horší. Ať už jde o zneužíti platební karty, bankovního účtu, e-mailu a vůbec jakýchkoliv online služeb. S informacemi, často získanými online, ale může zasahovat i do reálného světa – kontaktovat banku, získat hesla k dalším službám či další informace, ohrozit lidi blízké napadené osobě.

Vydávání se za někoho

Identitu reálně „ukrást“ možné není, to co je označováno jako krádež identity je pouze vydávání se za někoho. Může mít řadu důvodů, od těch méně závažných (zábava, fanoušek vydávající se za známou osobnost) až po důvody kriminální, finanční (získání přístupu k bankovnímu účtu či platební kartě), medicínské ale také třeba čistě proto, že útočník je prostě duševně chorý. Velmi závažné situace mohou nastavit, pokud se například dospělý pedofil bude vydávat za nějaké dítě a získá tak důvěru a přístup k oběti.

V reálném světě je krádež identity obtížnější v tom, že je nutné získat falešné doklady. Ať už vytvořené zcela uměle nebo vzniklé krádeží něčích dokladů a pouze nahrazením (zejména) fotografií. Něco takového je trestně stíhatelné, což je ale případné online kradení identity stíhatelné také.

TIP: Nezapomeňte, že dnes se krádež identity může odehrávat v reálném čase, stačí se na nevhodném místě připojit přes nezabezpečenou WiFi. Viz Je bezpečné používat neznámé WiFI?

Zabránit krádežím identity je poměrně složité, protože pokud se někdo na něco takového zaměří a je schopen tomu věnovat dostatek času i úsilí, tak velmi pravděpodobně dříve či později uspěje, v malé či větší míře. Bohužel platí, že lidé dnes (zejména) na sociálních sítích zveřejňují příliš mnoho osobních informací, které k něčemu takovému velmi napomáhají.

Zásadním problémem při krádežích identity navíc bývá to, že případná oběť často musí dokazovat, že není tím kdo způsobil škoda – proto je nutné si něco takového velmi hlídat. Ztráta platební karty například vyžaduje velmi rychlé zablokování, stejně tak jako u mobilního telefonu. Stejně jako případná ztráta či odcizení dokladu (pas či občanský průkaz) by měla být okamžitě hlášena, tak aby případné škody později způsobené byly jasně na zodpovědnost (neznámého) pachatele.

TIP: Jak bezpečné je poslat pro ověření někomu kopii občanky či jiného obdobného dokladu? 

Nebezpečné informace se nacházejí často online

Online je potřeba si dávat pozor na řadu osobních informací – PIN, čísla dokladů, telefonní číslo, bezpečnostní kódy, hesla, adresy bydliště, zaměstnání, konkrétní informace o rodině, práci. Detaily o bankovních účtech, půjčkách, hypotékách. Měli byste dbát na dodatečnou aktivní ochranu telefonů, tabletů, notebooků i online služeb (tady velmi pomáhají dvoufaktorová ověření).

Jakékoliv hack vašich online účtů či riziko prozrazení používaných hesel navíc může znamenat, že se výrazně zvýšilo riziko případného zneužití právě pro krádež identit (viz Co dělat pokud mi někdo hacknul Twitter, Co udělat, pokud mi někdo hacknul Facebook? a hlavně Co udělat, když se někomu podařilo získat moje heslo do nějaké online služby)

TIP: ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže zde na @365tipu vám pomůže v řadě dalších věci, které se týkají soukromí a bezpečnosti.

A možná poslední velmi důležitá věc. Pokud se vám stane, že někdo uspěl v nějaké míře při krádeži vaší identity, tak je velmi vhodné, aby se o tom dozvěděli lidé, které by to mohlo ohrozit. Je velmi nebezpečné si to nechávat jenom pro sebe.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky