TIP#1494: Jak na bezpečně používání iPhone?

Na iPhone platí klasické zásady bezpečného chování jako na každém mobilním zařízení. Řeč o tom už byla například v  Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení? Velmi užitečné čtení je pak v Čím bezpečněji chránit telefon? PIN? Gesto? Otisk prstu? Heslo? Hodit se ale mohou následující konkrétní tipy

1) Udržujte zařízení aktuální jak co se operačního systému (iOS) týče, tak jednotlivých aplikaci. Nejsnazší je si nastavit automatickou aktualizaci, ale nespoléhejte se na to. iOS má už roky trvající problémy s včasnou aktualizací u aplikací.

2) Používejte bezpečné heslo případně PIN (tam alespoň šestimístný) a Face ID/Touch ID pro odemykání zařízení. Samostatný a unikátní PIN rozhodně nastavte i pro SIM kartu (Mám si chránit SIM kartu pomocí PIN?). Snad ani raději nepřipomínat, že něco jako 1234 není bezpečný PIN. Gesta na displeji se hodí hodně málo a telefon co jde otevřít bez ochrany je to nejhorší co můžete udělat. K Touch ID se hodí přečíst Jak na telefonech používat odemykání otiskem prstu? Pár užitečných pravidel

3) Naučte se jakými tlačítka je možné deaktivovat odemčení telefonu obličejem nebo otiskem prstu. Slouží k tom držení postranního tlačítka a jednoho ze dvou tlačítek pro nastavení hlasitosti – stačí alespoň dvě sekundy aby se vám zobrazilo odemčení pomocí PINu – viz Jak dočasně znemožnit otevření iPhone pomocí obličeje či otisku prstu

4) Na zamykací obrazovce nenechávejte informace, které by někdo cizí mohl zneužít. Neměly by tam například být SMSky, ale ideálně vůbec žádná upozornění. Nejlepší je si je nastavit tak, že jsou vidět jenom po odemčení. Siri by také nemělo být možné aktivovat u zamčeného telefonu.

5) V prohlížečích si klasicky dávejte pozor na to na co klikáte. Ani Apple se nevyhnuly bezpečnostní chyby kdy stačilo kliknout a bylo možné napadnout mobil.

6) Nepřipojujte se na nezabezpečené (nešifrované, bez hesla) Wi-Fi sítě. Automatické připojování k Wi-Fi sítím si aktivujte pouze pro několik známých a bezpečných sítí (rozhodně ne například pro ty ve vlacích či autobusech). Viz ostatně U kterých WiFi sítí si zapínat a nezapínat automatické připojování (Wi-Fi mýty) a Je bezpečné používat neznámé WiFI?

7) Ujistěte se, že můžete telefon vyhledat na dálku a vyzkoušejte si jak to udělat (na iCloud.com) ještě dříve, než to budete potřebovat. Pokud máte v rodině více iPhone, tak si můžete sdílet polohu.

8) Naučte se v předstihu jak ukradený či ztracený telefon na dálku smazat/zablokovat (od označit jako ztracené až po skutečné smazání). Včetně zablokovaní SIM karty u vašeho operátora. Hodit se může Jak chránit tablet či telefon pro případ ztráty či odcizení?

9) Na cestách používejte VPN, zejména pokud se připojujete přes WiFI sítě. Bezpečnější, vždy, je mít mobilní datové připojení. K VPN viz Co je to VPN, k čemu je to dobré a co byste měli všechno vědět. Plus pár tipů na konkrétní služby

TIP: Co znamená hláška „Your Apple ID and phone number are now being used for iMessage and FaceTime on a new iPhone“ si nastudujte dříve, než vás to překvapí.

10) Bedlivě zvažujte přidělení práv pro aplikace – práva na zjišťování polohy je například vhodné dávat „pouze při používání aplikace“ (od iOS 13 se to mění k lepšímu). Citlivé je i přidělování práv k používání fotoaparátu a mikrofonu, osobní informace je možné dolovat z vašich fotografií a samozřejmě z kontaktů. Pozornost je dobré věnovat i možnosti běhu na pozadí a používání mobilních dat či Bluetooth (od iOS 13 také došlo ke změnám).

11) Naučte se jaká nastavení týkající se soukromí váš telefon/tablet umí a mějte je vhodně  nastavená.

12) Nepokoušejte štěstí s jailbreakem, ale o tom už je řeč  Je bezpečné si rootnout Android či udělat jailbreak iPhone či iPadu?

13) V Je pro iPhone/iPad potřeba antivirus? se dozvíte jak je to s případným antivirem.

14) Váš účet u Apple je nutno chránit (třeba i pro to, že jsou v něm zálohy vašeho telefonu i tabletu). Tady viz Jak zapnout dvoufázové ověření pro AppleID (iOS, iPhone, iPad)

Máte-li Apple Watch, tak pokračujte do Jak zabezpečit Apple Watch? Věc co rozhodně nepodceňujte.

TIP: Další tipy a triky pro bezpečnost a soukromí najdete v ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže. V 📱 Tipy a triky pro Apple iOS najdete tipy a triky pro iPhone, iPad i Apple Watch

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.