@365tipu

TIP#2087: Jak na “záložní” e-maily pro obnovení účtu? Hlídáte si je? Nehrozí vám riziko? 

Když si založíte (například) GMail či Protonmail (foto v záhlaví), tak můžete vyplnit i záložní e-mail použitelný pro obnovení účtu. Podobnou funkčnost nabízí i další online služby a zrovna u e-mailu je to hodně užitečné – zejména pokud e-mail (u Gmailu velmi častý model) používáte pro zakládání “pracovních” e-mailů, pomocí kterých zprovozňujete různé další služby. 

Když se vám totiž (například) podaří zapomenout heslo k takovému “pracovnímu” e-mailu, tak se do něj snadno dostanete právě přes ten záložní. 

Má to ale pochopitelně také nějaké to riziko, které byste měli mít na paměti. To nejzásadnější je, že “záložní” e-mail může být použit pro hack (získání přístupu) k onomu hlavnímu. “Záložní” e-mail si tedy musíte chránit aby ho nikdo nemohl ukrást (silná hesla, ale spíše rozhodně dvoufaktor). 

TIP: Jak zabezpečit a bezpečně pracovat s e-mailem?

Záložní e-mail by také neměl být takový, který zanikne pro nepoužívání nebo o něj přijdete, protože (například) změníte zaměstnavatele. Protože pak to může znamenat, že se dostane do rukou někomu jinému a opět může být hrozbou pro původní účet.

TIP: Vedle emailů pro obnovení účtu některé služby umožňují nastavit i telefonní číslo. Rizika jsou stejná, pokud nad tímto číslem ztratíte kontrolu, ohrozí to příslušný účet. Nemluvě o tom, že SMS nejsou bezpečný komunikační kanál.

Jak na obnovovací e-maily

Obnovovací/záložní e-maily byste si u účtů měli evidovat, stejně jako si evidujete (pomocí správce hesel) hesla. Pokud obnovovací e-maily používáte u služeb založených pro klienty, tak je třeba to obzvlášť evidovat a hlídat – v okamžiku předávání klientovi, plně pod jejich správu, je totiž nutné vyřešit i e-mail pro obnovení.

Ideální řešení pro obnovovací (recovery) e-mail je velmi pravděpodobně to, že si

  • někde pořídíte jeden e-mail
  • takový, co se nedá uhodnout, ani s vámi spojit
  • a je bezpečný (tedy chráněný dvoufaktorem jako minimum).

Tento e-mail pak můžete používat jako obnovovací pro všechny služby. Pro takovýto e-mail rozhodně žádný další obnovovací nenastavujte.

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky