@365tipu

TIP#2086: Nastavte si chování Finderu s archivními (ZIP, atd) soubory podle svého 

Jedna z těch záhadně schovaných věcí v Mac OS – Archivační utilita/Archive Utility najdete /System/Library/CoreServices/Applications a nejspíš vůbec netušíte, že tam je. Přitom je to dost užitečná možnost, kde si nastavíte jak Finder pracuje s archivními/komprimovanými soubory (ZIP a další).

Klasické chování Finderu při práci s archivními soubory totiž je, že bez ptaní a upozornění rozbalí obsah a zároveň ponechá originální archivní soubor. Pokud jste přišli z Windows, tak je to chování poněkud zmatečné. A u běžných uživatelů vede k tomu, že po určité době mají disk plný původních archivů a jejich kompletního obsahu.

Při tvorbě archivu je to poněkud srozumitelnější – ve stejné složce kde máte soubory se vytvoří archiv, do něj se přidají původní soubory. Těch se to nijak nedotkne. 

Právě v Archivační utility/Archive Utility si to ale můžete změnit. Včetně volby formátu – stačí ji spustit. Ale pozor, nic se vám na displeji nezobrazí, pouze se objeví ikonka v Docku a změní se menu – tam vyvolejte Předvolby

To vám umožní změnit nastavení pro rozbalování:

  • Kam uložit rozbalené soubory – Do stejné složky jako archiv nebo do určité konkrétní složky. 
  • Po rozbalení ponechat archiv, přesunout ho do koše, smazat ho nebo přesunout do určité složky.
  • Zobrazit rozbalené soubory ve Finderu nebo toto potlačit
  • A Pokud možno pokračovat v rozbalování 

Stejně tak můžete změnit nastavení pro vytváření archivů

  • Vybrat uložení do stejné složky jako archivované soubory nebo do určité konkrétní složky
  • Změnit formát mezi komprimovaný archiv (.cpgz), běžný archiv (.cpio), archiv ZIP (.zip) a dva čistě jablečné formáty – Archiv Apple a šifrovaný archiv Apple
  • Zda ponechat po archivování soubory, přesunout do koše, smazat je či přesunout do konkrétní složky
  • A zda zobrazit archiv ve Finderu nebo nikoliv

POZNÁMKA: Tučně jsou uvedeny výchozí nastavení. 

Výchozí nastavení formátu mimochodem opravdu je komprimovaný archiv a nikoli ZIP – pokud ale ve Finderu budete vytvářet archivy, tak výsledek je ZIP. Zdejší předvolba se týká toho, že Archivní utilitu použijete samostatné. 

Z výše uvedeného je vám mimochodem asi jasné, že Mac OS neumí vytvářet žádné další kompresní/archivní formáty – pokud tedy potřebujete čas od času pracovat s něčím jako RAR, tak si musíte pořídit aplikaci co to podporuje.

Osvědčená volba je například The Unarchiver. Řeč o něm je například v Jak otevřít RAR – jak otevřít soubor s příponou RAR? A jak otevřít ZIP a další formáty

Otevírat nicméně umí trochu víc – ZIP, bzip2, cbz, tar, gz, LZMA, jar, tz, tbz, compress a uuencode a některé další typicky Linuxové formáty. Opět ale platí, že pokud potřebujete otevřít RAR, tak to Mac OS neumí.

TIP: Další tipy a triky pro Mac/MacBook najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky