Když si založíte (například) GMail či Protonmail (foto v záhlaví), tak můžete vyplnit i záložní e-mail použitelný pro obnovení účtu. Podobnou funkčnost nabízí i další online služby a zrovna u e-mailu je to hodně užitečné – zejména pokud e-mail (u Gmailu velmi častý model) používáte pro zakládání “pracovních” e-mailů, pomocí kterých zprovozňujete různé další služby.
Když se vám totiž (například) podaří zapomenout heslo k takovému “pracovnímu” e-mailu, tak se do něj snadno dostanete právě přes ten záložní.
Má to ale pochopitelně také nějaké to riziko, které byste měli mít na paměti. To nejzásadnější je, že “záložní” e-mail může být použit pro hack (získání přístupu) k onomu hlavnímu. “Záložní” e-mail si tedy musíte chránit aby ho nikdo nemohl ukrást (silná hesla, ale spíše rozhodně dvoufaktor).
Záložní e-mail by také neměl být takový, který zanikne pro nepoužívání nebo o něj přijdete, protože (například) změníte zaměstnavatele. Protože pak to může znamenat, že se dostane do rukou někomu jinému a opět může být hrozbou pro původní účet.
TIP: Vedle emailů pro obnovení účtu některé služby umožňují nastavit i telefonní číslo. Rizika jsou stejná, pokud nad tímto číslem ztratíte kontrolu, ohrozí to příslušný účet. Nemluvě o tom, že SMS nejsou bezpečný komunikační kanál.
Jak na obnovovací e-maily
Obnovovací/záložní e-maily byste si u účtů měli evidovat, stejně jako si evidujete (pomocí správce hesel) hesla. Pokud obnovovací e-maily používáte u služeb založených pro klienty, tak je třeba to obzvlášť evidovat a hlídat – v okamžiku předávání klientovi, plně pod jejich správu, je totiž nutné vyřešit i e-mail pro obnovení.
Ideální řešení pro obnovovací (recovery) e-mail je velmi pravděpodobně to, že si
- někde pořídíte jeden e-mail
- takový, co se nedá uhodnout, ani s vámi spojit
- a je bezpečný (tedy chráněný dvoufaktorem jako minimum).
Tento e-mail pak můžete používat jako obnovovací pro všechny služby. Pro takovýto e-mail rozhodně žádný další obnovovací nenastavujte.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#1258: Jak v jednom mobilním telefonu oddělit osobní a pracovní věci?
V Jak ve jednom počítači oddělit osobní a pracovní věci? je vlastně naznačeno pár řešení, která se mohou hodit i pro mobilní telefon (a samozřejmě i tablet) – nebudete si sice moci…
-
TIP#1181: Jak se bezpečně chovat v prohlížeči při brouzdání po Internetu?
Víte, že dlouhodobě je prohlížeč nejčastější cestou, jak můžete do počítače získat virus, malware, ransomware či něco dalšího škodlivého? A také nejčastějším místem, kde přijdete o hesla a následně o nějaký účet.…
-
TIP#1177: Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na notebooku
V Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na počítači je souhrn tipů na bezpečné chování na počítači. Všechny tam uvedené platí i pro notebooky, ale přeci jenom je pár dalších, které se…
-
TIP#1171: Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na počítači
Je tu další díl série „Jak nastavit soukromí“. Vlastně měl možná být napsaný jako první, protože bezpečné chování na počítači (a dnes i bezpečné chování na mobilu) jsou ty nejzákladnější věci. Skutečnost…
-
TIP#1170: Jak zabezpečit a bezpečně pracovat s e-mailem?
Málokdo to tuší, ale e-mail (elektronická pošta) je jedna z těch věcí, které musíte mít nejlépe zabezpečené. Hlavní důvod je ten, že na váš e-mail je navázána řada dalších služeb. Takže pokud…
-
TIP#1166: Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení?
Když už jsme u té série tipů „jak nastavit soukromí“, tak je čas na body týkající se mobilních zařízení – zejména telefonů, ale platí i pro tablety (Android a iOS jsou v…
-
TIP#1160: Jak je to se soukromím v Dropboxu či One Drive? Může být šifrované online úložiště opravdu bezpečné?
Chcete používat nějaké bezpečné úložiště v online podobě, cloudové úložiště (viz Velký přehled cloudových úložišť aneb Dropbox, OneDrive, Box.net a ti další) a jde vám o bezpečnost? Měli byste vědět několik poměrně zásadních…