Když si založíte (například) GMail či Protonmail (foto v záhlaví), tak můžete vyplnit i záložní e-mail použitelný pro obnovení účtu. Podobnou funkčnost nabízí i další online služby a zrovna u e-mailu je to hodně užitečné – zejména pokud e-mail (u Gmailu velmi častý model) používáte pro zakládání “pracovních” e-mailů, pomocí kterých zprovozňujete různé další služby.
Když se vám totiž (například) podaří zapomenout heslo k takovému “pracovnímu” e-mailu, tak se do něj snadno dostanete právě přes ten záložní.
Má to ale pochopitelně také nějaké to riziko, které byste měli mít na paměti. To nejzásadnější je, že “záložní” e-mail může být použit pro hack (získání přístupu) k onomu hlavnímu. “Záložní” e-mail si tedy musíte chránit aby ho nikdo nemohl ukrást (silná hesla, ale spíše rozhodně dvoufaktor).
Záložní e-mail by také neměl být takový, který zanikne pro nepoužívání nebo o něj přijdete, protože (například) změníte zaměstnavatele. Protože pak to může znamenat, že se dostane do rukou někomu jinému a opět může být hrozbou pro původní účet.
TIP: Vedle emailů pro obnovení účtu některé služby umožňují nastavit i telefonní číslo. Rizika jsou stejná, pokud nad tímto číslem ztratíte kontrolu, ohrozí to příslušný účet. Nemluvě o tom, že SMS nejsou bezpečný komunikační kanál.
Jak na obnovovací e-maily
Obnovovací/záložní e-maily byste si u účtů měli evidovat, stejně jako si evidujete (pomocí správce hesel) hesla. Pokud obnovovací e-maily používáte u služeb založených pro klienty, tak je třeba to obzvlášť evidovat a hlídat – v okamžiku předávání klientovi, plně pod jejich správu, je totiž nutné vyřešit i e-mail pro obnovení.
Ideální řešení pro obnovovací (recovery) e-mail je velmi pravděpodobně to, že si
- někde pořídíte jeden e-mail
- takový, co se nedá uhodnout, ani s vámi spojit
- a je bezpečný (tedy chráněný dvoufaktorem jako minimum).
Tento e-mail pak můžete používat jako obnovovací pro všechny služby. Pro takovýto e-mail rozhodně žádný další obnovovací nenastavujte.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#1074: Jak v jednom počítači oddělit osobní a pracovní věci?
V Co nikdy nedělat na pracovním počítači, telefonu či tabletu. Opravdu nikdy. je řada činností, které byste v žádném případě neměli na pracovním počítači dělat. Vyplatí se to prostudovat a řídit se…
-
TIP#1072: Co nikdy nedělat na pracovním počítači, telefonu či tabletu. Opravdu nikdy.
Je zcela běžné, že lidé mající pracovní počítač, který jim poskytl zaměstnavatel, na něm dělají věci, které jsou zásadně nevhodné. Podobně to platí i u mobilních telefonů či tabletů. Měli byste vědět,…
-
TIP#794: Jak zabezpečit domácí Wi-Fi proti nezvaným hostům
Čas se postupně podívat na další podstatné tipy, týkající se WiFi. Trochu tomu pomůže to, že mám půjčený D-Link DIR-879, což je dvoupásmový Wi-Fi Router vypadají poněkud jako UFO. Takže mohu zkoušet…