Když si založíte (například) GMail či Protonmail (foto v záhlaví), tak můžete vyplnit i záložní e-mail použitelný pro obnovení účtu. Podobnou funkčnost nabízí i další online služby a zrovna u e-mailu je to hodně užitečné – zejména pokud e-mail (u Gmailu velmi častý model) používáte pro zakládání “pracovních” e-mailů, pomocí kterých zprovozňujete různé další služby.
Když se vám totiž (například) podaří zapomenout heslo k takovému “pracovnímu” e-mailu, tak se do něj snadno dostanete právě přes ten záložní.
Má to ale pochopitelně také nějaké to riziko, které byste měli mít na paměti. To nejzásadnější je, že “záložní” e-mail může být použit pro hack (získání přístupu) k onomu hlavnímu. “Záložní” e-mail si tedy musíte chránit aby ho nikdo nemohl ukrást (silná hesla, ale spíše rozhodně dvoufaktor).
Záložní e-mail by také neměl být takový, který zanikne pro nepoužívání nebo o něj přijdete, protože (například) změníte zaměstnavatele. Protože pak to může znamenat, že se dostane do rukou někomu jinému a opět může být hrozbou pro původní účet.
TIP: Vedle emailů pro obnovení účtu některé služby umožňují nastavit i telefonní číslo. Rizika jsou stejná, pokud nad tímto číslem ztratíte kontrolu, ohrozí to příslušný účet. Nemluvě o tom, že SMS nejsou bezpečný komunikační kanál.
Jak na obnovovací e-maily
Obnovovací/záložní e-maily byste si u účtů měli evidovat, stejně jako si evidujete (pomocí správce hesel) hesla. Pokud obnovovací e-maily používáte u služeb založených pro klienty, tak je třeba to obzvlášť evidovat a hlídat – v okamžiku předávání klientovi, plně pod jejich správu, je totiž nutné vyřešit i e-mail pro obnovení.
Ideální řešení pro obnovovací (recovery) e-mail je velmi pravděpodobně to, že si
- někde pořídíte jeden e-mail
- takový, co se nedá uhodnout, ani s vámi spojit
- a je bezpečný (tedy chráněný dvoufaktorem jako minimum).
Tento e-mail pak můžete používat jako obnovovací pro všechny služby. Pro takovýto e-mail rozhodně žádný další obnovovací nenastavujte.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2325: Jak bezpečně hledat na Google? Ochrana soukromí při vyhledávání
“Bezpečně” hledat na Google? Téma posledních dnů, které má ale několik samostatných (ale zároveň i souvisejících) aspektů. Prakticky všechny jsou již v jiných tipech, ale s ohledem na množící se dotazy a…
-
TIP#2322: Jak nenaletět podvodníkům, když něco prodáváte přes Internet. Co nikdy nedělat
Věnoval jsem tomu v září podcast Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku, takže pokud máte chuť si poslechnout zhruba čtvrt hodiny, můžete začít tím.…
-
TIP#2230: Ochrání vaši platební kartou CVV (CVC)? Kde ho ke kartě najdete?
Někdy před týdnem jsem otázku z titulku řešil s někým na Facebooku. U případu člověka, co ochotně předal údaje z platební karty podvodníkovi a ten mu vybílil účet. Milion korun, prý, v…
-
TIP#2189: Nasadit Meta (Facebook) Pixel? Opatrně, můžete ohrozit soukromí uživatelů
Meta Pixel (dříve Facebook Pixel) je marketingový nástroj od Facebooku sloužící pro remarketing/retargeting. Nasadíte ho na web, Facebook pomocí něj poznává kdo váš web navštívil a vy můžete na Facebooku v reklamě…
-
TIP#2137: Software pro vzdálený přístup. Je bezpečné si to pustit do počítače?
Jsou toho plné noviny. Lidé co jim někdo zavolal, představil se, například, jako že je z Microsoftu a chtěl řešit “problém v počítači” nebo “propadlé licence Office”. Nebo to je “finanční poradce”…
-
TIP#2127: Jak bezpečné je poslat pro ověření někomu kopii občanky či jiného obdobného dokladu?
Pokud budete chtít kupovat reklamu na Facebooku, budete muset v určitý moment prokázat totožnost. Stejně tak pokud budete chtít ověřený účet na Twitteru. Totéž vás může čekat při snaze získat zpět ukradený/napadený…
-
TIP#2087: Jak na “záložní” e-maily pro obnovení účtu? Hlídáte si je? Nehrozí vám riziko?
Když si založíte (například) GMail či Protonmail (foto v záhlaví), tak můžete vyplnit i záložní e-mail použitelný pro obnovení účtu. Podobnou funkčnost nabízí i další online služby a zrovna u e-mailu je…
-
TIP#2077: Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma?
Antivir je povinná výbava pro Windows a rozhodně neuškodí to takto brát i pro Mac OS. Pro Linux je to s otazníky, ale když už ne povinně, tak se tam alespoň hodí.…
-
TIP#2041: Je bezpečné používat veřejné nabíječky? Co je to “juice jacking”
Jedna z věcí, na které upozorňují na školení bezpečnosti, je ta, že na neznámý USB kabel se nikdy telefon (a další zařízení) nevyplatí připojit. Nakonec už o tom byla řeč před pár…
-
TIP#1952: Jak se bránit šmírování v e-mailu? Jak to vůbec funguje?
Apple chystá zvýšenou ochranu soukromí v e-mailech, bude řešit různé druhy vkládaných šmírovacích nástrojů jejich stažením (aktivováním) z vlastních serverů. Ti co chtějí sbírat data o e-mailech tak dostanou jen záplavu bezcenných…
-
TIP#1884: Jsou QR kódy bezpečné? Co hrozí při používání?
Pokud si nejste jisti co to vlastně ten QR kód je, tak si nejprve přečtěte Jak číst a vytvářet QR kódy a co to vlastně ten QR kód je. Není tam ale řešena…
-
TIP#1828: Oslovil vás na seznamce muž či žena vašich snů? Ověřte si zda nejde o podvodníka či podvodnici
Známá před několika týdny začala na Tinderu hledat partnera. Než se do toho pustila, dával jsem ji zdejší návod jak se tam bezpečně chovat (Jak bezpečně používat internetové seznamky a Jak se bezpečně…
-
TIP#1494: Jak na bezpečně používání iPhone?
Na iPhone platí klasické zásady bezpečného chování jako na každém mobilním zařízení. Řeč o tom už byla například v Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení? Velmi…