@365tipu

TIP#1371: Co je to Tellonym? Proč se toho obávat pokud jde o děti

Možná jste tohle zahlédli na profilech dětí na sociálních sítích. Tellonym a odkaz na něco, co je veřejně přístupné a obsahuje to nějaké otázky a odpovědi. Děti si to dávají na profilové informace na Instagramu či jiné sociální sítě.

Tellonym – tellonym.me – je sociální síť na které si kdokoliv může vytvořit účet a pokládat anonymně otázky a odpovídat na otázky jiných. Funguje stejně jako jiné sociální sítě – lidé/děti tam mají profily a mohou spolu komunikovat. Zásadní (a zásadně problematická) je tam ale možnost psát anonymní zprávy – ty vidí na počátku jenom příjemce a teprve poté, co se na ně rozhodne odpovědět, se otázka i odpověď objeví na profilu příjemce. Veřejně.

x2019-06-07 07_24_37-2019-06-07 07_19_06-lukkyen.png

Z pohledu dětí je Tellonym extrémně problematická síť – slouží masově pro anonymní šikanu, napadání a bullying. Ten kdo chce někomu ubližovat, mu totiž může anonymně posílat věci, které by neanonymně nikdy neposlal, nenapsal ani neřekl.  Je to nástroj oblíbený i sexuálními predátory a pedofily, snadno na něm mohou vyhledávat oběti, zjistit jaké mají účty na Instagramu, anonymně je oslovovat.

Nebezpečné je to i s ohledem na to, že děti zpravidla nerozumí mechanismu – mnohdy velmi osobní otázky a ještě osobnější odpovědi se pak objevují na jejich profilech, volně dostupné pro kohokoliv – dokonce aniž by ten někdo musel mít účet.

Velmi problematické je i to, že otázky může posílat i někdo kdo vůbec nemá účet – funkčnost zásadně používaná tam, kde se tázající obává, že by se na něj přišlo.

TIP: Tellonymu se věnuje i e-bezpečí v Tellonym – aplikace pro budování přátelství, nebo platforma pro kyberšikanu?

Nastavit soukromí? Na Tellonym ne

Některé z výše popsaných věci je možné nastavit (například že je možné dostávat otázky jen od registrovaných uživatelů, obtěžující účty je možné blokovat a nahlašovat), ale realita je ta, že děti ani dospělí netuší jak a provozovatel klasicky nic neřeší. V zásadě se klasicky vymlouvá na to, že můžete blokovat, nahlašovat a ještě si nastavit filtr na jazyk (pro češtinu nepoužitelné tak jako tak).

TIP: Pokud jako rodič dětem nastavíte „bezpečnostní“ opatření, tak můžete přidat safety code (PIN s čtyřmi číslicemi), ten bude potřeba pro případné změny nastavení „bezpečnosti“.

Co ale není možné nastavit je aby profil byl soukromý a otázky s odpovědmi viděli pouze přátele. Pokud si začnete Tellonym prohlížet, tak je dost pravděpodobné, že budete silně v šoku – tak zásadní množství zcela osobních informací ve veřejně dostupné podobě nikde jinde nenajdete. Jsou navíc předkládány zcela cizím lidem na základě polohy.

Mezi problematické věci vhodné k nastavení je i vyhledatelnost pomocí e-mailu, telefonního čísla, zobrazování zda je uživatel aktivní. Zcela chybí možnost dvoufaktorového ověření (je tedy nutné dbát na bezpečnost hesla) a e-maily u účtů nejsou provozovatelem vůbec ověřovány.

Pro děti nevhodné

Tellonym se tváří jako bezpečná platforma a snaží se maximálně ujišťovat co všechno vlastně dělá pro bezpečnost uživatelů, ale jako všude je to jenom marketing, nic reálného. Jedno z opatření by mělo být i to, že Tellonym je (na App Store) až od 17 let – ale tradičně platí, že kdokoliv prostě zvolí, že této podmínce vyhovuje. Proto také Tellonym používají běžně děti už od třetí či čtvrté třídy.

Jinak je Tellonym od 13 let (ale opět, stačí zvolit vyšší věk) a pro kohokoliv mladšího 16 let bude vyžadovat zadat e-mail rodiče a účet povolí až po odsouhlasení z tohoto e-mailu. Samozřejmě to nic neznamená, stačí prostě založit si další e-mail a dítě si vše může potvrdit samo. Nebude to ale řešit tak jako tak, na počátku prostě zadá, že je mu více než 16.

Samotná registrace je možná s pomocí e-mailu nebo telefonního čísla, takže i zde platí případné riziko v použití telefonu. Tellonym je navíc možné použít jak na webu, tak v podobě mobilní aplikace. U telefonního čísla je nutné vědět, že pro ověřování a práci s telefonem používá Facebook a jeho technologii Account Kit – takže pokud se chcete vyhnout Facebooku, tak nedávejte Tellonymu nikdy telefonní číslo.

Stejně problematické je to, že Tellonym po uživateli bude chtít přístup ke kontaktům v telefonu. Zdůvodňuje to tím, že mu umožní najít jeho přátele, ale klasicky jde o mechanismus jak o uživateli získat co nejvíce dalších informace a také, to hlavně, o jeho kontaktech.

TIP. Mrkněte do Co je to Omegle? Je to pro děti bezpečné? a pak zkontroujte, zda tuhle komunikační aplikaci vaše děti nepoužívají.

Na co pozor u dětí

Tradičně platí, že pokud tuto službu začalo vaše dítě používat tak :

  • Sledujte s kým komunikuje, komu posílá otázky, kdo posílá otázky jemu, jak odpovídá
  • Zda není cílem šikany, sexuálních predátorů nebo pedofilů
  • Co se objevuje veřejně dostupné na jeho profilu
  • Zda má Tellonym správně nastavený
  • Jak se komunikace z Tellonymu promítá do dalších sociálních sítí a chatovacích aplikací

K poslednímu bodu je nutné dodat, že Tellonym v zásadě nelze správně nastavit pro použití dětmi – z tohoto pohledu by Tellonym neměly mladší děti vůbec používat.

Tellonym neumí fotky ani videa, ale neznamená to, že by tohle děti neměly vyřešené – Tellonym je pro ně doplněk pro další sociální sítě a fotky a videa se točí na Instagramu, Snapchatu či TikToku.

TIP: ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže je souhrn, kde najdete další tipy týkající se soukromí

PS: Předchůdci Tellonymu byly například služby Yik Yak, Secret či Sarahah. První dvěuž neexistují, třetí byla vyhozena z App Store i Google Play -anonymně posílané zprávy vždy nakonec vedou k nepřijatelnému a neudržitelnému stavu.

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky