@365tipu

TIP#1661: Jak nastavit soukromí ve Stravě

Problém fitness aplikací a soukromí je už popisovaný v Jak nastavit soukromí ve fitness aplikaci nebo u fitness hodinek či náramků? Najdete tam obecné principy jak si chránit soukromí při používání aplikací pro sledování vašich sportovních/pohybových aktivit. Je tam zmíněna i Strava, ale vyplatí se konkrétně projít jak je možné Stravu správně nastavit.

Nastavení soukromí ve Stravě můžete najít na www.strava.com – stačí se přihlásit, kliknout vpravo nahoře na ikonku vaše profilu a vybrat Settings (Nastavení).  V mobilní aplikace přejděte na záložku s profilem a klikněte na ozubené kolečko (Settings/Nastavení). V obou případech pak vyberte Privacy Controls/Nastavení soukromí.

Ještě předtím ale poznámka – váš profil na Stravě nepotřebuje vaše skutečné jméno (pokud nechcete), ani vaše profilová fotografie nemusí obsahovat váš obličej. Nemusíte ani uvádět skutečné datum narození či místo, kde se nacházíte (což moc nepomůže, ale o tom dále). Jméno a profilová fotografie nejde nijak skrýt.

Privacy Control/Nastavení soukromí je ale místo, které vás zajímá poněkud víc. Je tam několik sekci, ve kterých můžete změnit nastavení.

Profile Page (Profilová stránka) můžete nastavit viditelnou pro všechny (Everyone) nebo pouze pro ty, kterým povolíte aby vás sledovali (Followers). To druhé je samozřejmě to bezpečnější. Předpokládá to ale, že si budete opravdu určovat kdo vás smí sledovat.  Profilová stránka toho o vás obsahuje opravdu hodně, takže případné skrytí pro veřejnost je užitečná volba.

Activities (Aktivity) je také možné nastavit viditelné pro všechny (Everyone), pouze pro vaše sledující (Followers) a navíc pouze pro vás (Only you). Tohle je zásadnější volba, protože vaše aktivity ukazují kde bydlíte, kudy běháte (jezdíte na kole), v kolik, jak často. U řady lidí mohou ukazovat i kde pracují. Vaše aktivity vás mohou dostat i do žebříčků a dalších míst, kde se váš účet může objevit – samozřejmě jenom pokud nastavíte vaše Aktivity jako veřejné.

TIP: Praktické tipy, triky a postřehy pro užívání fitness aplikace Strava

Group Activities (Skupinové aktivity) se týká aktivit, které děláte s někým dalším a na výběr je opět viditelnost pro všechny nebo jenom pro vaše sledující.

Flyby je funkčnost Stravy kdy uživatelé co se míjí (při běhu, na kole) mohou zjistit, že se míjí. Pro větší soukromí vhodné nastavit jako nikdo (No One), druhá možnost je Všichni (Everyone).

V další sekci Additional Controls/Dodatečná nastavení najdete pár dalších užitečných věcí.

Privacy Zones (Soukromé zóny) umožní nastavit zneviditelnění adresy vašeho bydliště, práce a jakékoliv další, odkud chodíte běhat. Na mapách vašich aktivit totiž je příliš snadné taková místa poznat (většinou z nich vybíháte a také do nich dobíháte/dojíždíte). Zadáte adresu a vyberete si rádius (okruh) od 200 do 1000 metrů – Strava takto velký kruh bude skrývat a neukáže tak konkrétní dům.  Pořád ale bude jasné, že někde v dané oblasti je místo, které nechcete ukázat.  Strava se snaží znesnadnit zjištění kde tím, že onen okruh nemá samozřejmě střed v v onom místě – je různě náhodně posunutý. Vy sami si i můžete vytvořit nové náhodné posunutí.

Metro and Heatmap umožní vypnout zahrnování vašich aktivit v hromadných agregovaných mapách (www.strava.com/heatmap) ukazujících trasy všech uživatelů Stravy. Pokud běháte někde ve městě (kde běhá spousta dalších lidí), tak je to vlastně dost jedno. Ale pokud třeba bydlíte na samotě a běháte po lese okolo ní, tak je docela vhodné zahrnutí vašich tras potlačit.

Edit Past Activities (Opravit dřívější aktivity) umožní nastavit viditelnost aktivit, které už proběhly – můžete tak snadno skrýt všechny aktivity z minulosti, které jste zaznamenali jako veřejné.

Training Log (Tréninkový záznam) je místo, kam se zaznamenávají vaše aktivity – používat ho můžete pouze pokud máte placený účet a má vlastní nastavení soukromí.

Sharing my activities with my followers (Sdílení mých aktivit s mými sledujícími) umožní potlačit upozorňování vašich sledujících, že zrovna něco děláte. Vaše aktivity si samozřejmě prohlédnout mohou, ale nedostanou ve Stravě upozornění, musí se chodit dívat sami.

POZNÁMKA: Důležité vědět je, že Strava má výchozí nastavení v podobě rozhodně nepodporující soukromí – prostě počítá s tím, že když ji používáte, tak se chcete aktivitami chlubit.

Jednotlivé aktivity

Každá jednotlivá aktivita má vlastní nastavení soukromí (viditelnosti) – můžete mít jednotlivé aktivity veřejné, viditelné pouze pro sledující nebo viditelné pouze pro vás. Stačí otevřít aktivitu a pomocí ikonky tužky se vydat i opravovat (Edit). Samostatně je navíc možné skrýt srdeční rytmy.

Další nastavení

Pokud vás ve Stravě někdo obtěžuje, tak máte možnost ho zablokovat – stačí navštívit jeho profil a kliknout na ikonku ozubeného kolečka a poté na Block Athlete (Zablokovat atleta). Dotyčnému samozřejmě nelze zabránit v tom, aby si založil jiný účet nebo aby sledoval vše co máte veřejné.

RIP: ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže

Nezapomeňte, že Strava neumí dvoufaktorové ověření a váš účet si tak musíte hlídat a chránit jen pomocí kvalitního bezpečného hesla.

Pokud byste si chtěli stáhnout vaše data ze Stravy tak v Settings/Nastavení -> My Account/Můj účet -> Download or Delete Your Account/Stáhnout nebo smazat můj účet. Jak název napovídá, tak zde můžete účet i smazat. O tom ale už byla řeč v Jak stáhnout všechny trasy ze Stravy (všechna vaše data)? Jak smazat účet na Stravě?

V Settings/Nastavení -> Data Permissions/Přístup k datům můžete zakázat (Deny) Stravě přístup k údajům o zdraví z dalších zařízení.

V Settings/Nastavení -> My Apps/Moje aplikace je přehled všech aplikací, kterým jste dali přístup k informacím ze Stravy a můžete jim zde také přístup odebrat. Podobné je to v Settings/Nastavení -> Partner Integrations/Partnerské integrace.

Bez samostatné sekce jsou Social Connections/Sociální propojení – jsou vidět v pravém sloupci v rámci  Settings/Nastavení. Najdete zde propojení na Garmin (automatické nahrávání dat), Facebook, Google a My FitnessPal. Můžete zde propojení aktivovat a deaktivovat.

Další tipy a triky týkající se Stravy

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky