@365tipu

TIP#829: Jak pomocí mobilního telefonu sledovat jak běháte, chodíte či jezdíte na kole

Léto, čas zaplnit 🚲 Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl. A jasně,  vhodné je začít od samého počátku. Byť tedy vlastně začátek bylo asi Může fitness náramek, chytré hodinky či sporttester měřit jak spíte?, které je trochu odbočkou, ale nutno pro další tipy a triky. Ale teď pojďme k základnímu tématu.

Běháte, chodíte či jezdíte na kole. Chcete si někde evidovat kilometry a čas tím trávený, chcete mít i nějaké ty mapičky kudy jste jeli a mít možnost je sdílet na vaše sociální sítě. Protože se prostě chcete občas pochlubit nějakým tím rekordem, nebo tím co jste při vašem amatérském sportování potkali zajímavého. Nejste žádný profík ani sportovec, takže chcete začít něčím jednoduchým.

Dnešní mobilní telefony jsou vybavený GPS, takže dokáží mapovat kudy se pohybujete (dělají to, mimochodem, aniž byste o tom věděli). Mohou tím pádem měřit vzdálenost, kterou jste ušli, uběhli či ujeli na kole. Protože mají většinu i výškoměr, tak dokáží evidovat jaké převýšení jste při vašem cvičení zvládli. Hodinky také mají, takže velmi dobře budou vědět, jak dlouho vám vše trvalo. GPS jim navíc umožní měřit i jak rychle se pohybujete.

Stáhněte si některou z fitness aplikací

2017-06-28 07.25.54.png
Xiaomi MiBand 2 je jednoduchý a dobrý náramek pro měření chůze.

Dobrá zpráva tedy je, že stačí si do telefonu stáhnou fitness aplikaci co vám tohle umožní snadno sledovat – osobně doporučím Strava ale velmi dobře vám poslouží cokoliv dalšího . Ta první jmenovaná je dobrá v tom, že je v současnosti nejenom na špičce, ale také je otevřená, můžete do ní dostávat data z dalších zdrojů, můžete z ní dostávat data ven. Můžete si ji dokonce přes IFTTT napojovat na leccos dalšího.

Většina z těchto aplikací funguje prakticky shodně:

 • Založíte si účet, což vám umožní ji používat jak na více zařízeních, tak na webu
 • Aplikace bude měřit váš výkon (cvičení, aktivitu) a zaznamená vše co může
 • Aktivitu můžete sdílet na sociální sítě, či jinak dále zpracovávat
 • Budete vědět kolik jste toho dokázali za měsíc, rok a vůbec
 • Bude vám většinou říkat, že jste překonali sami sebe. Třeba že jste určitou trasu projeli rychleji než předtím
 • V některých si budete moci nastavit cíle, třeba kolik kilometrů měsíčně chcete ujet
 • Některé budou umět sledovat i váhu, takže budete moci sledovat jak jste na tom s hubnutím
 • Některé umožní napojit chytré hodinky, sport-trackery a další hardware
 • Pokud vaši přátelé používají stejnou aplikaci, budete se moci dívat na jejich výkony a oni na vaše
 • Pokud budete chtít, můžete své výkony udělat i veřejné na webu dané aplikace
 • Pokud chtít nebudete, můžete si všechno držet hezky soukromé
 • Některé aplikace budou k aktivitě připojovat i fotky, které jste v průběhu vyfotili

Další dobrá zpráva je, že všechny výše jmenované aplikace je možné používat zadarmo. Mají sice placené verze, ale skoro nikdy není nutné je mít. Třeba u Stravy budete v neplacené verzi postrádat nastavení cílů (goals), bez čehož se dá stále skvěle sportovat.

2017-07-07 06_56_33-Afternoon Ride _ Ride _ Strava.png
Strava na webu, aktivita (jízda na kole)

Jak tyto aplikace používat

Je to poměrně jednoduché, popadnete (například) kolo, vytáhnete ho ven před barák, na mobilu si spustíte (například) Stravu a spustíte novou aktivitu. Strava si najde pomoci GPS kde jste a vy budete moci spustit měření. A vyrazíte na kolo.

Pokud se někde na delší dobu zastavíte, je dobré měření také pozastavit a poté opět spustit. Pokud popojedete  (například) Metrem na druhou stranu Prahy, tak je také dobré měření pozastavit a poté opět spustit. Krátkodobá zastavení u Stravy například řešit nemusíte, „stopne“ se sama, když vidí, že se nehýbete.

TIP: Máte-li Android, tak v něm máte Google Fit. Máte-li iPhone, tak v něm máte Apple Health. Vlastně máte fitness aplikaci přímo v telefonu a možná o tom ani nevíte

V průběhu jízdy vidíte kudy jste jeli, kde jste a můžete zkoumat i mapu, pokud se rozhodujete kam se vydat dál. V řadě aplikací jsou běžně uloženy i „vyzkoušené“ trasy od dalších lidí.

2017-07-07 04.58.31.png
Strava si za vás bude pamatovat všechny vaše cyklovýlety.

Na konec projížďky prostě ukončíte aktivitu a pokud chcete, tak ji můžete nasdílet na sociální sítě. Doplněnou o popis a nějaké ty fotografie, které jste v průběhu ježdění pořídili.

Mobilní telefon můžete normálně používat, byť doporučím, abyste fitness aplikaci měli „na popředí“ vždy když se znovu rozjedete. A pokud váš mobil (například jako Xiaomi) šetří baterií tím, že aplikace na pozadí potlačuje nebo jim odebírá přístup ke geolokaci, tak si (například) Stravu nezapomeňte přidat do výjimek.

Mobil můžete mít v ledvince, můžete ho mít v něčem jako Fitness Belt Armband (šikovná věc), nebo v nějakém držáku na kole. Nebude mu vadit, když je „v něčem“, stále bude v pohodě sledovat trasu. Ztratí se jenom pokud vjedete do tunelu, nebo pokud dlouhou dobu pojedete intenzivním lesem.

Přečtěte si ještě Jak hodně je možné se spolehnout na měření trasy pomocí GPS? abyste věděli, kdy vám t bude měřit „šejdrem“.

Samozřejmě, potřebujete datové připojení  a potřebujete dostatečně nabitý mobil, používání GPS přeci jenom trochu baterku spotřebovává. Ale nějak extra se obávat nemusíte, šestí až osmi hodinové ježdění na kole to pohodlně zvládne.

TIP: V Jaký je fitness náramek Xiaomi Mi Band 2? najdete dlouho recenzi velmi dobrého a cenově velmi výhodného náramku pro měření kroků, tepu i spánku.

Co ještě vám tyhle aplikace umožní

Strava (zůstaňme u ní, byˇdalší aplikace umí podobné věci) vám umožní zadat i ruční „sportování“, byť bez trasy. Což se může hodit, když se vám něco nepodaří změřit, ale víte jak dlouho jste jeli a kolik kilometrů to bylo. Umí i opravovat naměřené – odstranit nevhodnou část, rozdělit na více aktivit aby se dalo odstranit i „něco uprostřed“. Můžete i importovat data z jiných programů (na tohle existují speciální exportně-importní formáty).

Můžete si připojit sport trackery/chytré hodinky a pokud je máte vybavené GPS, tak stále můžete používat Stravu pro „evidenci“, ale můžete ji přestat používat pro měření. Trasu vám změří třeba Fitbit Surge a po dokončení a uložení jízdy se vše objeví ve vaší Stravě. S údaji o srdečním tepu navíc, protože tohle vám mobilní telefon nezjistí.

TIP: Praktické tipy, triky a postřehy pro užívání fitness aplikace Strava se týká jedné z (aktuálně) nejlepší a nejotevřenější aplikací pro sportování.

Protože jsme v éře sociálních sítí, tak vám tyto aplikace umožní najít další lidi (primárně vaše přátele), kteří je také používají – můžete si komentovat a lajkovat aktivity, můžete soupeřit. Můžete si připojit sociální sítě a aktivity na ně sdílet – většinou ve formě mapiček či některé z pořízených fotografií (s malou mapičkou), aby každý mohl vidět, kudy jste jeli.

V pokročilé, zpravidla placené podobě, umí tyhle aplikace různě doporučovat a analyzovat. Připojovat další hardware (třeba bezdrátové senzory). Můžete běhat, chodit, jezdit na kole, plavat, veslovat, běhat na páse v posilovně, chodit v budovách a vůbec provozovat spoustu různorodých vylomenin.

Strava ale například umožní i sdílet vaši polohu (s až třemi vybranými lidmi) v reálném čase (říkají tomu Beacon). Užitečné pro vaši bezpečnost. A od konce léta 2020 dostupné i bez nutnosti platit si aplikaci.

Tady ale pozor, příliš velké sdílení informací o aktivitách může být hodně nebezpečné. Viz Jak nastavit soukromí ve fitness aplikaci nebo u fitness hodinek či náramků?

Některé aplikace vám umožní sledovat váhu (o čemž už byla řeč), ale také třeba co jste jedli vs. kolik kalorií váš pohyb spotřeboval (viz Jak dokáží chytré hodiny či sport/fitness tracker změřit spotřebu kalorií? ). Pokud budete mít něco co snímá srdeční tep (opět, sport-tracker, chytré hodinky), tak dokáží využívat i tyto informace.

TIP: Tento tip míří do speciálu 🚲 Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl

PS: Kde se vzalo, že musíte udělat 10 000 kroků za den? Proč už to není pravda? si přečtěte, než začnete panikařit.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky