TIP#1007: Kde se vzalo, že musíte udělat 10 000 kroků za den? Proč už to není pravda?

Blíží se jaro, čas lepšího počasí, delších dnů a snazších snah o více pohybu. Vytáhneme kola, začneme více běhat, možná i více chodit. Dobře nám k tomu budou sloužit různorodá fitness zařízení, trackery, od těch nejjednodušších co jsou prostě krokoměry (Xiaomi Mi Band 2 je perfektní a cenově velmi dostupný) až po ty lepší, co mají GPS, měří tep a dělají spoustu dalších věcí (Garmin Vivoactive coby můj zatím stále favorit).

Pravda, chodit můžete celý rok, takže pevně doufejme, že jste se chůzi od podzimu do jara dost věnovali. Nakonec, dlouho době se tvrdilo, že minimální nutná dávka kroků je 10 000. Denně, prosím pěkně. Což, pokud jste se o to někdy pokoušeli, je poměrně dost časově náročná záležitost.

2018-02-04 10.41.00.png

Měli byste vědět, že 10 000 kroků nemá žádný vědecký či lékařský základ, je to prostě kulaté číslo, které se v roce 1964 hodilo tvůrcům marketingové kampaně v Japonsko. Tehdejší Olympiáda v Tokiu přinesla i zařízení jménem Manpo-Kei (man = 10 000, po = kroků, kei = měřič). Tedy něco jako měřič deseti tisíc kroků Jeden z prvních krokoměrů (pedometrů) vytvořený Dr. Yahoshio Hatano. Pevně věřil, že když své japonské kolegy přesvědčí o navýšení ze čtyř tisíc na deset tisíc, tak tím spálí 500 kalorií více a budou na tom lépe.

Později se 10 000 kroků dostalo do většiny doporučení, včetně těch v „západním“ světě a stalo se to jakýmsi univerzálním cílem. O kterém se, později, zjistilo, že je málo dosažitelný.

Mimochodem, už někdy v roce 2016 se Fitbit ptal, Should You Really Take 10,000 Steps a Day? a došli k závěru, na základě doporučení amerického CDC, že byste týdně měli mít 150 minut mírného cvičení týdně. Ano, týdně. Navíc dodávají (a to je podstatné), že míra pohybu by měla odpovídat cíli – něco jiného je prostě se pohybovat abyste byli fit, něco jiného je docílit snížení váhy nebo prostě udržování zdraví.

Kolik kroků byste tedy měli denně udělat?

Skutečnost je ta, že není až tak důležité jestli udělat deset tisíc kroků. Podstatně lepší je, pokud se alespoň deset minut v kuse budete věnovat svižné rychlé chůzi – dost totiž i záleží na tom, jestli se jen tak procházíte, nebo zda vynakládáte trochu více energie. Co navíc, oněch desetiminutovek si můžete dát během dne víc, ideálně alespoň tři.

Ve skutečnosti se tak budete, svižněji, pohybovat okolo 6 000 kroků. Což, možná, můžete z vlastních zkušeností potvrdit, že je lépe dosažitelné. Zejména pokud se chůzi nevyhýbáte a tu jednu či dvě stanice jízdy MHD jdete raději pěšky.

TIP: Zdejší 🚲 Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl nabízí další tipy a triky týkající se pohybu, zdraví a životního stylu. Samozřejmě, hodně řešící technologie a udělátka

V souvislosti s chůzi a kroky se vám uritě budou hodit tyto tipy