@365tipu

TIP#1325: Co je to High-Intensity Interval Training (HIIT)? A proč se to hodí i pro někoho, komu je fitness cizí?

HIIT je zkrátka High-Intensity Interval Training, schématu tréninku, který je vysoce intenzivní a zároveň intervalový. Proto v češtině přeložitelné jako vysoce intenzivní intervalový trénink. Krátká a vysoká intenzita určitého pohybu pomáhá kardiovaskulárnímu systému, dokáže pomalu snižovat váhu, aniž by negativně dopadala na stávající svalovou hmotu. Postavené to je na principu střídání maximální a nízké aktivity a nepotřebujete na něj více než 15 až 30 minut času a nebývá zvykem se mu věnovat každý den. Dost hodně se hodí tam, kde nemáte pro pohyb příliš prostoru.

HIIT obejde to, že většina pohybu vyvolá spalování až po 30 minutách. Nevadí krátké cvičení. Může to být například 1:1 střídání sprintu a chůze, na počátku ideálně 1:2 (30 sekund sprintu, 60 sekund chůze) či více. Celé to zopakujete tak do deseti opakování (do 15 minut se vám to akorát vejde). Totéž můžete dělat na cyklo trenažéru či přímo na kole, stačí střídat velmi intenzivní a mírné šlapání.

TIP: O HIIT si můžete počíst i na FitTipy.cz v Tabata, HIIT. Jak vám intervalový trénink pomůže zhubnout

Ideálně HIIT provozujte tak jednou až dvakrát týdně a ve zbylých dnech dejte klasické kardio či posilování. Vysoká intenzita HIIT znamená, že opravdu není dobré tohle absolvovat denně. Před vlastní patnáctiminutovkou HIIT bývá dobré se rozhýbat, nezkoušejte rovnou nasadit ostré tempo. Stejně tak jako je dost dobré po intenzivních fázích ještě pokračovat postupným uklidněním.

Hodit pro HIIT se vám bude fitness tracker/hodinky se schopností sledovat tep (nebo bederní senzor). Můžete tak snadno sledovat, jestli se vám daří dosahovat „maxima“ (řekněme na 150 – 160 tepů za minutu, ale pokud si nebudete vědět rady kolik, zkuste to probrat s praktickým lékařem). Pohled na číslo vám prostě pomůže více se přesvědčit k aktivitě. Tradičně ale platí, že se nic nemá přehánět a je dobré sledovat signály těla.

TIP:🏃🏿‍♀️Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl je nejen místem kam patří tento tip, ale kde najdete řadu dalších užitečných tipů k pohybu a sport trackerům

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky