@365tipu

Jak fitness/sport trackery měří vystoupaná patra?

Je dobré vědět, že s Proč sport/fitness trackery a aplikace tak podivně měří vystoupanou výšku? souvisí počítání vystoupaných pater, jedna z často měřených veličin (prostě proto, že stoupání do schodů je náročnější než prostá chůze). Většinou vám prostě určitou výšku převedou na počet pater. Logické, protože „patro“ je velmi různorodá záležitost.

Znamená to, že nemusíte nutně chodit opravdu po schodech, stačí když stoupáte (ve většině případů je 10 stop, tj. 3 metry ekvivalentní jednomu patru).

Což také znamená, že tady zpravidla GPS nehraje vůbec žádnou roli. A také to znamená, že se zde projevují všechny ty problémy, které měření „výšky“ obnáší. Velmi málokdy se do toho nějak reálně zapojuje měření kroků, ale pokud zařízení nemá výškoměr, tak používá právě počet kroků vztažený k délce kroku – při chůzi do schodu jsou totiž kroky kratší. Případně se nějak jinak snaží poznat rozdíl mezi běžným krokem a stoupáním (akcelerometr například).

TIP: V Jak dokáží chytré hodiny či sport/fitness tracker změřit spotřebu kalorií?  zjistíte, že některé věci se prostě měří těžko. Patří mezi ně i Proč aplikace v mobilu či fitness náramek podivně měří vzdálenost co ujdu

Právě to, že chůze do schodů vyžaduje kratší kroky by měla znamenat, že pokročilejší zařízení umí rozpoznat běžnou chůzi do kopce od chůze po schodech. Jak to umí čí neumí vaše zařízení? To si prostě zkuste ověřit.

POZNÁMKA: Ano, pokud vyjedete někam výtahem, tak se vám tenhle „výšlap“ také možná započítá. Stejně jako je nutné vědět, že každé zařízení bude kroky měřit jinak – třeba už jen tím, že bude počítat s jinou průměrnou délkou kroku pro určování výsledné vzdálenosti.

Pamatujte i na to, že vaše zařízení může mít kalibraci či nastavení parametrů (v tomto případě například možnost nastavit běžnou délku vašeho kroku). Co ale kalibrovat většinou nepůjde je výška schodu či patra. Protože i tohle může znamenat další nepřesnosti – zejména proto, že metrika je počet pater.

TIP: Pokud chcete další tipy týkající se fitness/sport testerů a chytrých hodinek, tak skočte rovnou do speciálu Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky