@365tipu

TIP#865: Sport tracker/chytré hodinky s GPS nebo bez GPS?

Pokud si budete pořizovat nějaký ten sport tracker či chytré hodinky, tak se budete muset rozhodovat pro některé dosti zásadní věci. Jednou z nich je to, jestli si pořídit zařízení mající vlastní GPS. Nebo se spolehnout na to, že si při aktivitě bude zařízení brát polohu z mobilního telefonu.

Výhoda hodinek/trackeru s vlastním GPS je nejenom v tom, že nemusíte mít s sebou mobilní telefon (velmi pravděpodobně ho ale stejně bude mít skoro vždy). Takovéhle zařízení je použitelné kompletně samostatně, aktivitu zaznamená včetně polohy a všech dat, později si vše přenesete do aplikace v mobilu či do účtu online.

Mírnou výhodou ne-GPS zařízení může být cena, ale u značkových zařízení nebývá rozdíl tak velký (chytré hodinky, opravdové chytré hodinky, jsou samozřejmě podstatně dražší než sportovněji orientované varianty).

x-fitbit-charge2-2017-08-07 16.55.35.png
Fitbit Charge 2, v podobě náramku, nemá GPS

Nevýhodou mohou být rozměry, GPS v zařízení znamená, že musí být podstatně větší. Proto většina sport trackerů s GPS bude mít spíše rozměry hodinek (a větší tloušťku) a ty bez GPS mohou mít charakter náramku. Větší rozměr těch s GPS ale může být výhodný v tom, že mívají větší displej.

TIP: Hodit se bude Jak na telefonu zrychlit GPS?Jaké jsou různé typy GPS? Jak zjistím, které umí můj telefon?

Zásadní nevýhody zařízení s GPS? Jsou dvě hlavní – GPS výrazně více spotřebovává baterii, takže zařízení bez GPS vám může běžně vydržet od zhruba 2 do 4 týdnů na jedno nabití. Zařízení s GPS v případě aktivit s větším použitím GPS nevydrží více jak, zhruba, tři dny. Nutnost častého nabíjení je jedna z těch poněkud otravných věcí, takže tahle první nevýhoda je dost důležitá.

Ještě podstatnější nevýhodou ale je, že u zařízení co si bere polohu z mobilu se můžete setkávat s tím, že vám nezmapuje část trasy. Bude to zcela náhodné, někdy zdánlivě začne měřit (vše bude ukazovat na propojení s mobilem a dostupnost polohy) ale v aktivitě se poloha objeví až po několika kilometrech. Nebo vám vypadne z aktivity několik kilometrů v průběhu, ačkoliv jste v té době na displeji viděli, že všechno funguje.

TIP: Jaký je sportracker/chytré hodinky Fitbit Surge? a Jaký je sporttracker/chytré hodinky Garmin vívoactive optic (HR)? poskytnout pohled na dvě zařízení vybavená GPS. Fitbit Charge 2?  GPS nemá.

Nepomůže ani to, že by mělo vše fungovat přes Bluetooth LE (pátá verze Bluetooth s nižší spotřebou a nároky). Důvod podobných výpadů může být to, že zařízení na tuto dobu ztratilo spojení s mobilním telefonem (výrobci jen někdy myslí na to, že by vás měli varovat vibrací a upozorněním na zařízení) – v mobilu používaná (například Strava, ale i Google Maps) aplikace vám tutéž aktivitu změří celou. Jeden z dalších běžných důvodů je ten, že je chyba ve firmware – bohužel to, že máte zrovna poslední verzi, nemusí znamenat nic. Podobné chyby se do těchto zařízení dostávají čas od času znovu.

TIP: V Proč je Bluetooth tak nespolehlivé? zjistíte, že pokud válčíte s připojením Bluetooth zařízení, tak za to vlastně nemůžete.

TIP: Protože náramky bez GPS využívají váš telefon, tak je dost hodně nutné, aby telefon byl schopen polohu poskytovat – což nemusí nutně znamenat jenom to, že jeho GPS funguje, ale také že má dostatek volné paměti, nezatěžuje ho jiná aplikace, nemá skoro vybitou baterii. A jak už bylo zmíněno v jiných typech, není aktivní úspora baterie, která by potlačovala procesy či sledování polohy.

Mé osobní doporučení po zkušenostech s oběma tipy? Pokud chcete sledovat trasu, tak zařízení s GPS je lepší volba. A přečtěte si Jak hodně je možné se spolehnout na měření trasy pomocí GPS?

PS: Tento tip je další příspěvek do letního speciálu Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky