@365tipu

TIP#1358: Proč aplikace v mobilu či fitness náramek podivně měří vzdálenost co ujdu

Ptal se nedávno Františe Lutonský na Twitteru, proč když ve dvou jdou stejnou trasu a měří si přes Apple Zdraví (Health) ušlou vzdálenost, proč se vzdálenost liší. Uváděl dokonce příklad, 19 km vs. 25 km.

2019-05-12 09.33.41.png
Garmin hodinky. 3055 kroků, 2.67 km.  87 cm krok. Tohle je ale také měření bez GPS.

S měřením vzdálenosti co ujdete podle kroků je to zapeklité – „pedometer“ jak se této technice říká má první zádrhel v tom, že detekuje kroky podle pohybu a otřesů. Což může znamenat, že podle druhu použitého algoritmu často podhodnucuje (ale i nadhodnocuje). Hodně můžete výsledek ovlivnit i tím, kde a jak telefon nosíte/držíte. Pokud ho budete značnou část cesty držet v ruce a rukama mávat, bude docházet k dalším nepřesnostem.

Druhý zásadní zádrhel je v tom, že každý člověk má jinou délku kroku . v každé fitness aplikaci měřící kroky (bez použití GPS) je tedy potřeba nastavit správnou průměrnou délku vašeho kroku (a bohužel často se zadává jen vaše výška a aplikace z ní odvodí délku kroku). To slovo průměrnou je také důležité – kroky při chůzi do kopce jsou zpravidla podstatně kratší, než při chůzi po rovině.  Záleží tedy hodně i na terénu, ve kterém se pohybujete.

2019-05-12 09.29.21.png
Google Fit v mobilu. 1 882 kroků. 0.82 km.  43 cm krok (nepoužívá se GPS)  To asi nebude dobře (pro moji výšku,192 cm, je tabulková délka kroku okolo 80 cm)

Pokud opravdu chcete mít informaci o tom jakou vzdálenost jste ušili, tak používejte aktivity v nějaké Fitness aplikací – tak aby se brala poloha z GPS a bylo tedy možné podstatně lépe určit vzdálenost.

TIP: Jak fitness/sport trackery měří vystoupaná patra?  a  Proč sport/fitness trackery a aplikace tak podivně měří vystoupanou výšku? vám vysvětli další věci, ve které se fitness trackery, sportovní hodinky i mobily musí uchýlit k odhadům. Ostatně stejný problém je i v další věci – Jak dokáží chytré hodiny či sport/fitness tracker změřit spotřebu kalorií?

Takže?

Pokud měříte pouze počet kroků a nepoužíváte GPS, tak výsledná vzdálenost je vždy čistě orientační. Pokud aplikaci nezadáte vlastní průměrnou délku kroku, může být výsledek hodně nepřesný. Většina aplikací ale umožní zadat jen výšku, takže i tam vznikne další nepřesnost.

A nutno dodat, že hodně lidí si ani výšku správně nezadá. Plus pozor na rozdíl mezi stride length (dva kroky, použijete obě nohy) a step length (jeden krok). 

Pokud si někdy chcete správně změřit délku kroku (či dvojkroku) pro zadání do aplikace, tak si najděte rovný úsek o známé délce a projděte si ho, ideálně tam a zpět, pak si zjistěte kolik kroků vám naměřil mobil nebo (ještě lépe) si počítejte kroky sami.

2019-05-12 09.43.26.png
Nastavení délky roku při chůzi i běhu v Garmin aplikaci.

Výpočtem z výšky se to dělá zpravidla tak, že se výška vynásobí 0.413 (ženy) nebo 0.415 muži.  Onen koeficient se ale může různě lišit (mých 192 cm by pak odpovídalo cca 80 cm).

PS: Apple Health (Zdraví) neumí délku kroků nastavit, neumí to ani Google Fit. Jděte do nějaké pokročilejší aplikace jako je Fitbit, Endomondo, Runkeeper či Strava.

TIP: Přehled všech fitness tipů najdete v🏃🏿‍♀️Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky