TIP#612: V čem kreslit (nejenom) ve Windows? Jaké malovací programy si pořídit (ideálně) pro tablet?

Máme tu Jaké jsou alternativy pro Adobe Illustrator, v čem vytvářet vektorové malůvky? a samozřejmě i V čem opravovat obrázky a fotky a nekrást kvůli tomu Photoshop?. Ale co vlastně chybí jsou nějaké vhodné programy, které umí malovat. Tak abyste mohli popadnout e-tužku nebo si připojit kreslící tablet a malovat o sto šet. Je čas to napravit.

Easy Paint Tool SAI (a Paint Tool SAI) je oceňován pro nenáročnost a značné možnosti. Nenáročnost spočívající asi hlavně  v tom, že vám nesežere všechno paměť a vůbec všechno. Pořídit si ho budete muset za 50 USD, ale předtím nabízí měsíc na zkoušku. Níže uvedený screenshot pochází z [Guide] Paint Tool SAI aka the guide made by the BEST artists! :D

23vghoy.png

openCanvas je původní freeware, nyní shareware a stejně jako předchozí tip, nenáročné na paměť a CPU. Dostanete 120 dní na zkoušku a pak si připravte 59 dolarů.

NekoPaint je freeware a možná není tak hutně vybavený jako ostatní, ale na jednoduché kreslení to více než vyhovuje. Mít ho můžete navíc bez instalace, takže se hodí k umístění na USB.

Mischief je nejenom malý a rychlý, ale má jednu zajímavou vychytávku – nekonečnou kreslící plochu (canvas). Líbit se vám bud, že je jako zdarma, tak jako shareware. V placené verzi má některé vychytávky navíc.

Krita je Open Source s desetiletou historií a tím i pochopitelně dostupné zdarma. Což je možná dost dobrý důvod k tomu, abyste si ho vyzkoušeli. Je navíc multiplatformní a vedle Windows si můžete Kritu pořídit ještě pro GNU/Linux a Mac OS X. Níže uvedený screenshot Krity je z Guide : Krita 2.4 new features

krita-screen_01_davidrevoy.jpg

FireAlpaca je další zdarma dostupná alternativa, navíc pro Windows i MAC. Nenáročné a schopné pracovat i na starších počítačích.

Manga Studio 5 nebo také Clip Studio Paint (a Clip Studio Paint Pro) (novější název) pro Windows i MAC a vypadá na zajímavý software a je dost často zmiňované. Zadarmo ale nebude (47.99 USD), na zkoušku získáte skoro vše funkční, jen ukládání ne. Právě screenshot z Clip Studio Paint je použit v obrázku v záhlaví.

Autodesk SketchBook Pro je také placené software s možnosti vyzkoušení na 15 dní. A je určitě vhodné ho zmínit.

MediaBang Paint je pro Windows, Mac, iPad, iPhone i Android a ještě navíc to vypadá, že je dostupný zdarma. Až se půjdete podívat, tak si všimněte totéž co u řady dalších programů – budou se ukazovat jako nástroj na malování komiksů. No kdo by nechtěl malovat komiksy.

MyPaint je další Open Source alternativa dostupná pro Linux, Mac OS X i Windows a bez nutnosti platit.

Pixelmator můžete mít pro iPad za příznivých 5 USD a existuje i pro MAC. [21.07.17]

Concepts  pro iOS je dostupná zdarma, ale dokupujete si další funkčnost přímo v aplikaci. [21.07.17]

Procreate pro iOS za slušných 6 USD. [21.07.17]

Inspire Pro je další možnost pro iOS (za nějakých 8 USD). [21.07.17]

TIP: Výše už byla řeč o alternativách pro Photoshop a je jasné, že Photoshop (a GIMP, Paint.NET, Corel Painter a další) můžete také používat pro kreslení. Jen je nutné upozornit, že výše uvedené programy jsou opravdu daleko více uzpůsobené právě pro malování než pro editaci obrázků.