@365tipu

TIP#1184: Kde je na Instagramu Direct? Kde najdu na Instagramu zprávy?

Vždy když se na @365tipu objeví nějaký tip z kategorie „to přece každý ví“, tak je to zvláštní pocit. Při psaní totiž moc dobře víte, že to opravdu neví každý (důvodem psaní většinou bývá to, že to lidé ve větší míře vyhledávají nebo se na to ptají) a tak se rovnou těšíte, že se ozve někdo z „chytrých“, kdo to bude patřičně komentovat. Mají svým způsobem pravdu, ono se těžko chápe, že někdo z uživatelů Instagramu neví o tom, kde najde přímé zprávy (direct messages).

Instagram umí posílat přímé zprávy – posíláte je klasicky jednomu či více uživatelům (maximálně 15) a můžete si (opět klasicky) v přímých zprávách dopisovat. Je to obdoba chatování (Messengeru, Skype, Kik, WhatsApp) přizpůsobená Instagramu – počítá s tím, že si budete vyměňovat fotky a videa. A také tím že jste dítě či pubertální dítě a strašně chcete posílat všechny ty přelepky, filtry a efekty.

Do přímých zpráv (Instagram jim říká vlastně jenom tím jedním slovem, Direct) je navíc možné sdílet (přeposílat) klasické příspěvky nebo políčka z příběhů (s výjimkou těch co jsou ze soukromých účtů a váš příjemce je nemůže vidět). Samozřejmě i fotky/videa co právě nafotíte/natočíte nebo co máte uložená v telefonu. Je navíc možné posílat mizející fotky a videa (jedna z dalších funkčností co Instagram okopíroval od Snapchatu). Mimo to můžete v přímé zpráva poslat „odkaz“ na něčí profil, text, hashtagy a lokality (geolokaci). Jde posílat i odkazy, telefonní čísla či adresy.

2018-10-03 07.04.16.png

Do Direct/Přímých zpráv se dostanete kliknutím na symbol „vlašťovky“ vpravo nahoře. Najdete tam příchozí zprávy i odeslané zprávy.

2018-10-03 07.08.51.png

Platí zde i to, že zprávu je možné poslat někomu kdo vás nesleduje, ale bude se to chovat podobně jako na Facebooku – objeví se mu „žádost“ a příjemce bude muset souhlasit s tím, že od vás může dostávat zprávy. Pokud vás někdo sleduje, tak mu můžete posílat zprávy rovnou. S „žádostmi“ je stejný problém jako na Facebooku, pokud je nechodíte kontrolovat ručně, tak není skoro šance se o nich dozvědět.

Odmítnutí žádosti bude znamenat, že už nikdy více vám onen účet nebude moci poslat přímou zprávu. Připravte se na to, že vám budou chodit spamy – ty je možné nahlašovat a vůbec se nerozpakujte to dělat.

TIP: Proč vám lidé na Messengeru, Twitteru ani Instagramu neodpoví na přímé zprávy?

Psaní nových zpráv je možné buď ve výše zmíněné částí Direct/Přímé zprávy (přes ikonu vlašťovky nebo to můžete udělat na profilu konkrétního člověka (či firmy) kliknutím na Poslat zprávu (aby se to objevilo. musíte nejprve zasledovat).

2018-10-03 07.16.39.png

Přeposílání příspěvků či okénka v Příbězích je také možné tím, že kliknete na ikonku vlašťovky. Ve stejném místě najdete i přidání cizího příspěvků do vašeho Příběhu (za předpokladu, že to účet povoluje).

Fotku/video do přímé zprávy můžete buď přímo pořídit nebo vybrat z jich uložených ve fotoaparátu.

Instagram Direct umí „skupiny“. Vznikne pokaždé, když pošlete zprávu dvěma nebo více lidem – vznikne tak skupinová konverzace, kterou si lze i pojmenovat. Do existujících skupinových konverzací lze přidávat i další lidi. Skupinové konverzace lze i opustit

Otevření určité konverzace se ukáže jako klasický chat – navíc tam ale najdete možnost zatelefonovat – v Direct na Instagramu totiž máte i videohovory. Ikonka vlaječky připne konverzaci nahoru v seznamu. V horní části je vyvolatelné „nastavení“ oné konverzace – ztišení, přehled členů, blokace/nahlášení.

Už odeslanou zprávu můžete zrušit – stačí na konkrétní bublině podržet prst a objeví se možnost smazání (a kopírování).

Pokud vás někdo obtěžuje přímými zprávami, tak jediná možnost jak se toho zbavit je dotyčného zablokovat. Můžete i nahlašovat.

V dubnu 2020 Instagram přímé zprávy (DM, Direct Messages) zpřístupnil i ve webové podobě. Viz Přímé zprávy Instagram zpřístupnil na webu všem.

Dobré vědět

Nečekejte, že zprávy na Instagramu jsou soukromé. Je to Facebook, takže je více než jisté, že to prostě bezpečné není. Direct/Přímé zprávy jsou zábavný „chat“ pro děti a mládež, není určen pro seriózní použití. Není zde žádné šifrování, k obsahu se dostane každý kdo získá přístup k účtu, stejně jako kdokoliv od Facebooku.

Nenechte se nachytat ani na ony mizející (efemerální) fotky a videa. Příjemce si je vždy může nějak uložit či zachytit. Je naivní se domnívat, že tohle je cesta jak můžete někomu poslat něco důvěrného, citlivého. „Mizející“ se opravdu týká jenom fotek a videí – lze vybrat možnost/nemožnost opětovného přehráván i to, zda má zůstat schované v chatu (viz obrázky výše).

TIP: Další tipy a návody týkající se Instagramu najdete v ‣ Návodu pro Instagram

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky