@365tipu

TIP#471: Jak z konference posílat foto, video i texty na více sociálních kanálů? Instagram a IFTTT pomohou

Na nedávné Internet Advertising Conference jsem využil pro založení nového účtu na Instagramu pro Rubikon PR jeden z mnou dlouhodobě používaných mechanismů. Používám ho i u méně časově náročných aktivit, tedy na mých soukromých účtech, ale ve spojení s konferencí je velmi užitečný. Navíc není složitý. Umožňuje pořizovat fotografie (i video) z nějaké akce a „rovnou“ je odesílat na vybrané sociální sítě.

Hlavní roli zde hraje Instagram – na něm si založíte účet z jednoho prostého důvodu. Dají se snadno pořizovat fotografie, které lze navíc snadno vylepšit pomocí filtrů. Nově lze pořizovat i videa do 60 sekund délky, což je více než dostatečné pro účely „zpravodajství“ z konference. K fotce i videu můžete doplnit texty, přidat geolokační informace a využívat hashtagy, pokud je chcete či potřebujete.

Nezapomeňme, že výhoda Instagramu momentálně je i ta, že si v mobilním klientu můžete nastavit až pět účtů a obsluhovat jich tak víc z jednoho zařízení. Ke každému účtu ale buď budete potřebovat unikátní telefonní číslo nebo, což je schůdnější, unikátní e-mail. Nemáte-li dostatek e-mailů pro další účty, tak si můžete snadno zřizovat pracovní účty na kterémkoliv z freemailů. Ale dbejte na to, aby vám je někdo neukradl, protože pak získá přístup i vašemu Instagramu.

2016-04-15 07_38_25-Rubikon PR (@rubikonpr) • Fotky a videa na Instagramu.png

TIP: Všechno o Instagramu hledejte ve zdejším návodu pro Instagram.

Cesta první, přímé sdílení

Instagram samotný umožňuje nastavit přímé sdílení na další sociální sítě – Facebook (osobní profil nebo stránku, ale ne oboje zároveň), Twitter (jeden účet), Swarm (Foursquare), Tumblr a Flickr. Tedy z těch u nás používaných.

Což je první cesta, jak můžete sdílet na Instagramu pořízené foto i video na další sociální sítě. Vždy před odesláním si prostě zvolíte kam se to má ještě nasdílet. Případně, i po odeslání lze vybrat znovu Sdílení.

Má to jednu nevýhodu v tom, že na Twitter se nenasdílí celá fotografie v použitelné podobě, ale dá se to obejít přes IFTTT (viz dále). Druhá nevýhoda je u Facebooku, kde se buď dá sdílet na osobní profil nebo na Stránku, ale nelze mezi tím snadno přepínat. Což ale lze opět obejít tak, že si přímo připojíte třeba osobní profil a přes IFTTT napojíte Stránku.

Tuhle přímou cestu jsem na IAC16 nepoužíval pro výše popsaný účel, ale fungovala pro mé osobní účty a profily – ve skutečnosti jsem na IAC16 měl na mém normálním mobilu můj vlastní Instagram (DanielDocekal) a přes tuhle první cestu sdílel na Facebook, Swarm, Tumblr a Flickr. Přes druhou (viz dále) cestu jsem sdílel na Twitter (@MedvidekPU).

A vedle toho měl ještě jeden mobil, provokativně růžové Xiaomi Redmi 2 bez SIMky (připojený na místní WiFi) a tam byl Instagram od Rubikon PR ale další sdílení probíhalo onou druhou cestou.

2016-04-15 07_42_14-IF Recipes - IFTTT.png

Cesta druhá, pomůže IFTTT

Pokud jste se ještě nenaučili využívat IFTTT, tak o hodně přicházíte. Je to totiž druhá snadná cesta, jak z Instagramu dostat potřebné na další sociální sítě – v tomto popisovaném případě jsem pro účely automatizovaného „přenosu“ příspěvků z Instagramu na Facebook a Twitter založil IFTTT účet a vytvořil dva recepty.

POZOR! V IFTTT končí řada užitečných možností pro Instagram. Znamená to, že cesta pomocí hashtagů přestane být po 31. květnu použitelná. Jediné co zůstane je možnost sdílet přímo přes funkčnost Instagramu.

První přenáší novou fotku mající v popisku hashtag #tw z Instagramu na Twitter @rubikonpr. Druhý přenáší novou fotku mající v popisku hashtag #fb z Instagramu na Stránku Rubikon PR na Facebooku.

A tím je vyřešené vlastně všechno – stačí do popisku fotky, zpravidla na konec, umístit jeden nebo oba hashtagy a podle toho se vše objeví na další sociální síti. A pokud nechcete, tak prostě tyto hashtagy z popisku vynechejte, fotka či video zůstane jenom na Instagramu.

TIP: K téhle pomůcce se vám bude hodit IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet. Napojení Instagram -> Twitter je popsané v Jak dostat fotku z Instagramu na Twitter aby byla vidět? Přes IFTTT! a pokud by vás to zajímalo třeba  pro Pinterest jako zdroj, tak na to tu máme také tip.

Bude to mít sice mírné zpoždění (IFTTT si kontroluje co má udělat každých několik minut), ale to v tomto případě nevadí (rozdíl proti prvnímu způsobu, který je skoro okamžitý). Výhoda je, že fotografie se opravdu objeví na Twitteru, nikoliv pouze odkaz na fotografii.

Je tu ale také nějaké to omezení, přenos pomocí IFTTT nefunguje pro video, takže s tím musíte počítat. Tedy s tím, že nahrané video pomocí Instagramu zůstane na Instagramu a na Twitter ani Facebook se touto cestou nedostane.

Pro IFTTT můžete použít stejný e-mail, jako jste použili pro založení účtu na Instagramu. Alespoň to budete mít dobře „spárované“. Co ale určitě nedělejte, nedávejte stejné heslo pro Instagram jako později pro IFTTT.

Nějaké další poznámky

Při psaní popisků a doplňování hashtagů nezapomeňte, že na Twitter se přenese jenom ta část popisku co se vejde do 140 znaků, zbytek to uřízne. V případě konference je tam ještě zpravidla potřeba dostat hashtag konference a přípojená fotografie užírá obvyklých 24 znaků.

Samotné hashtagy z Instagramu také nemusí pro uživatele na Twitteru a Facebooku mít užitek, v některých případech je mohou i poněkud vyvádět z míry. Ale to je řešitelné tím, že je nebudete používat v obvyklé „značné“ míře. K hashtagům je další vhodné čtení v Instagram a hashtagy, jdou opravdu dobře dohromady, ale nezapomeňte, že v tomto popisovaném případě je Instagram spíše nástrojem pro pořízení fotografie, nikoliv sociálním médiem pro další významné šíření.

Přenášené fotografie jsou, pokud jste je pořídili přímo Instagramem, čtvercové, což je nakonec poměrně pozitivní, protože jak na Facebooku tak Twitteru budou vypadat dobře.

IFTTT vám pomůže třeba i kdybyste chtěli z Instagramu přenášet věci na Linkedin či nějaké další sítě/služby, které Isntagram přímo neumí. Jediné kde nepomůže je případný přenos do Google+¨(Stránky, na osobní účet to nejde), ale tam se to dá obejít cestou Instagram -> IFTTT -> Buffer -> Google+.

Obě metody přenosu můžete použít současně, takže vám to například umožní přenášet z Instagramu jak na osobní, tak na firemní profil na Facebooku. Jedno si napojíte na klasické sdílení Instagramu, druhé zajistíte pomocí IFTTT a hashtagu. Nebo touto cestou řešit to, že napojení přes IFTTT

Pro nefotografické věci pak musíte použít cokoliv, co vám umožní buď vkládat příspěvky na jeden z profilů (tady to byl TweetDeck a příspěvky posílané hlavně na můj osobní Twitter) nebo na více profilů (k tomu je dobře možné použít Buffer, viz Buffer oceníte v okamžiku, kdy chcete plánovat věci na sociálních sítích dopředu).

Kam pokračovat? Do Jak snadno z mobilu používaného pro sociální marketing dostat fotky a další obsah? Protože tam se dozvíte, jak věci schované v mobilu dostat do cloudu a do počítače.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky