@365tipu

TIP#1591: Aplikace a programy pro sdílení obrazovky na dálku

Některé z pomůcek pro videokonference (a vůbec práci na dálku či z domova, viz Aplikace, software a tipy pro práci z domova i na dálku. Koronavirový speciál) umožňují sdílet obrazovku nebo alespoň něco účastníkům hovoru pouštět. Ne všechny to ale umí a ne vždy je to zcela jednoduché. Některé z nich umí různé dodatečné funkce usnadňující prezentaci na dálku (a jsou tedy i použitelné  pro online školení).

Sdílení obrazovky má navíc několik podob – to základní sdílí obsah okna prohlížeče, pokročilejší dokáže sdílet určitou aplikaci (můžete tak pustit třeba PowerPoint) a některé umí sdílet celou plochu.

Lišit se budou i tím, jestli příjemci sdílení mohou přistupovat přes webový prohlížeč (ty zpravidla umí tím pádem více platforem) nebo si musí nainstalovat nějakého klienta (aplikaci, software – tam je důležité aby byla podpora právě pro vaši platformu).

Zoomzoom.us – zdarma dostupné, neomezený počet konferencí, pro tři až 100 lidí ale omezené na 40 minut, více placeně. Sdílí desktop, aplikaci, umí tabuli a umí připojit iPhone a iPad (přes Airplay nebo kabel). Mac, Windows, Linux, iOS, Android. Dlouhodobě riziko pro soukromí i bezpečnost, takže volte cokoliv z dalších a podívejte se i do Jaké jsou alternativy pro Zoom pro videohovory

AnyMeeting www.intermedia.net/anymeeting-video-conferencing – do konce roku 2020 zdarma (jinak 13 USD za  uživatele měsíčně). Plná videokonference, sdílení plochy, aplikace či záložky Chrome. Účastníci mohou anotovat.

Cisco Webex Meetings www.webex.com – nově také nabízí zdarma dostupnou verzi – do 100 účastníků (dříve 50), HD video, sdílení obrazovky, bez časového omezení (bylo 40 minut). Lze používat bez nutnosti zakládat účet.

Slackslack.com – umí vedle kolaborace a komunikace také sdílení – ty umí v kanálech i mezi dvěma lidmi, obsah se uchovává. Nejde ale sdílet na Linux ani na mobilní zařízení pokud jde o video. Sdílení najdete jen v placené verzi. Windows, Mac, Linux, iOS, Android.

Discorddiscordapp.com – původně hlavně herní chatovátko umí i sdílení obrazovky (a audio, video a textový chat). Lze používat i v prohlížeč nebo stáhnout aplikaci pro počítače i mobily. Host i účastníci musí mít účet. O Discordu a dalších podobných je řeč v Jaké hlasově chatovací aplikace se používají pro hraní her?

Google Hangouts hangouts.google.com – umí video, audio a sdílet obrazovku (kdokoliv z účastníků se může stát prezentujícím). Dostupné zdarma, ale je nutné mít účet u Google. Příjemná možnost je plánovat konference v Kalendáři od Google. V GSuite existuje Google Hangouts Meet.

Jitsi Meet jitsi.org/jitsi-meet – open source, multiplatformní, zdarma dostupné – videokonference a sdílení obrazovky, lze vysílat i videa z YouTube. Není potřeba účet ani nic instalovat, existuje ale i rozšíření pro Chrome.

Proficonfproficonf.com – ve zdarma podobě umožňuje neomezený čas, ale pouze dva účastníky, sdílí obrazovku a média, soubory a umí vytvářet tabulky. V placené verzi až do 250 uživatelů. Hostitel potřebuje účet, účastníci nikoliv.

Skypewww.skype.com – v klasické podobě vyžadují účty a stažené aplikace, ale nově jde i bez účtu a stažení.

Microsoft Teamsproducts.office.com/en-us/microsoft-teams/free  – by mělo fungovat nově také ve zdarma dostupné podobě, ale jak už to tak u Microsoftu chodí, je velmi složité se proklikat a některým lidem se to nepodaří vůbec. Pokud máte Office365 tak v některých z plánů je Teams dostupné.

Wherebywhereby.com – sdílí v prohlížeči, nic není potřeba stahovat ani není nutné mít účty. Ve volně dostupné podobě pouze konference do 4 účastníků, placené umí víc.

MingleView www.mingleview.com – zdarma dostupný vzdálený přístup i sdílení desktopu (patří tedy tak trochu i do kategorie „vzdálený přístup“). Pouze pro Windows.

Join.mejoin.me videokonferenční software s možnostmi sdílení , kolaborace, anotace. 10 USD měsíčně, do pěti účastníků. Mac, Windows, Android, iOS, web.

Upscopeupscope.io – je spíše nástrojem pro zákaznickou/technickou podporu a bývá součástí SaaS řešení. Funguje pouze v prohlížeči. Placené.

Vzdálený přístup

Vzdálený přístup není sdílení obrazovky na dálku – jde o přístup k počítači na dálku. Více se hodí pro technickou podporu, údržbu či prostě práci na vzdálené ploše. Nutno dodat že není použitelné pro více účastníků, vzdáleně vždy může přistupovat pouze jeden člověk.

Vždy je důležité se podívat jaké operační systémy dané řešení podporuje. Pokud by vám šlo pouze o Windows, tak viz Jak přistupovat na vzdálenou plochu počítače s Windows? kde zjistíte, že Windows tohle (v pokročilejších verzích) podporují přímo a nemusíte nic pořizovat. K Windows se bude hodit i Jak se z iPadu či Androidu připojit na plochu Windows 10?

Hodně důležité čtení je v  Jak bezpečně používat TeamViewer (ale i jiné software umožňující vzdálený přístup). Cokoliv co umožňuje přístup na dálku je zásadní bezpečnostní riziko.

TeamViewerwww.teamviewer.com/en-us – letitá a asi nejvíce známá klasika, mimo ovládání lze sdílet i audio a video, soubory, chat. Musí se stahovat a instalovat aplikace. Zdarma dostupné pro osobní nekomerční využití. Windows, Mac, Linux, iOS, Android

AnyDeskanydesk.com/en – podpora množství operačních systémů, pro osobní využití zdarma, jinak 11 USD měsíčně.

TIP: Jak na vzdálený přístup na zařízení s Androidem?

VNC Connectwww.realvnc.com/en/connect – zdarma pro osobní použití, přístup na maximálně pět vzdáleých počítačů, nutnost stažení aplikací (VNC server na ovládaném a VNC Viewer na klienta). Velké množství operačních systémů.

Chrome Remote Desktopremotedesktop.google.com – zpřístupní další počítač přes prohlížeč (funguje i pro Chromebooky, Androidy, atd).

LiteManager litemanager.com/produkts/LiteManagerFree/ – umí jen přístup na počítač (plná verze i audio a video a záznam dění). Má omezení na počet počítačů, které takto můžete ovládat.

Remote Utilities www.remoteutilities.com/product – existuje ve zdarma dostupné i placené podobě.

UltraViewer ultraviewer.net/en – ničím výjimečné, klasické ovládání na dálku, pouze pro Windows

Další možnosti

TIP: Software pro vzdálený přístup. Je bezpečné si to pustit do počítače?

Méně praktické či známé

UberConference www.uberconference.com – podporuje 10 účastníků ale má 45 minutový limit.

Dead Simple deadsimplescreensharing.com – umožní přístup ke sdílenému v prohlížeči, ale budete potřebovat jeom rozšíření (Firefox, Chrome), není nutné zakládat účty. Sdílet lze celou obrazovku nebo jedno konkrétní okno – v neplacené podobě max pro 4 účastníky a navíc je pouze audio doprovod. Placená podoba umožní i video, až 150 lidií a stojí 18 USD měsíčně.

Mikogowww.mikogo.com – sdílí desktop, dokument nebo aplikaci s jednou osobou přes prohlížeč, instalovat není potřeba nic, video není podporováno. Můžete vyzkoušet na 14 dní verzi pro sdílení až s 25 lidmi od 15 Euro měsíčně.

Screeneleap www.screenleap.com – je další sdílení přes prohlížeč (jako u předchozích je to vždy Chrome, to má zabudované možnosti sdílení). Žádný zvuk ani video, pouze textový chat ve zdarma dostupné verzi – ta je omezená na 40 minut denně, max 8 sledujících a dvě konference. Placené začínají na 15 USD měsíčně.  Web, Windows, Mac, iOS, Android, Chrome.

Show My PC showmypc.com/screen-sharing.html – sdílí obrazovku (sdílející si musí stáhnout aplikaci), žádné audio ani video.

POZNÁMKA – jako vždy platí, že výše uvedené není a nikdy nebude kompletní přehled. Pokusil jsem se první dvě sekce setřídit podle věcí o kterých vím coby funkčních a rozumných. Pokud používáte něco co není uvedeno, dejte vědět.

TIP: Aplikace, software a tipy pro práci z domova i na dálku. Koronavirový speciál řeší i videokonferenční software a aplikace, ale také řadu další aspektů remote/home workingu.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky