Jak na Raspberry Pi? Vzdálený přístup (5)

V jednom z předchozích tipů byla zmínka o Preferences -> Raspberry Pi Configuration (v menu dostupném přes malinu nahoře vlevo). Můžete si tam zapnout SSH a VNC. Což jsou dvě cesty jak na vaše Raspberry přistupovat vzdáleně – to první je Secure Shell a pořídí vám příkazovou řádku, to druhé je přístup na grafickou pracovní plochu.

2018-02-10 16_36_39-10.0.0.30 (raspberrypi) - VNC Viewer.png

V Terminal si můžete pomoci ifconfig zjistit ip adresu – tu budete pro „vzdálené“ připojení potřebovat. Vidět to můžete i v horní listě na ikonce sítě.

POZOR: Pokud máte Raspberry Pi přístupné volně z Internetu, bude povolení SSH/VNC znamenat, že se kdokoliv může pokoušet o připojení a napadení. První zásadní je, že musíte pořídit pro uživatele „pi“ silné heslo, ale to je jenom počáteční krůček. Správně byste měli SSH správně nastavit a umožnit přístup jenom pomocí certifikátů

2018-02-10 16_43_35-10.0.0.30 (raspberrypi) - VNC Viewer.png

Pro SSH (ale i VNC) budete potřebovat vědět, že přihlašovací jméno je pi a heslo je raspberry – pokud jste si ho nezměnili.  Raspbian vám to ostatně při přihlášení přes SSH připomene (tady viz Přednastavené heslo je první zásadní riziko (4)). Pokud netušíte jak používat SSH, tak pro Windows i další třeba viz PuTTY – www.putty.org

TIP: V Aplikace pro Linux, pro které nebudete potřebovat GUI, prostě jenom terminal najdete spoustu Linuxových aplikací, které jsou používat v příkazové řádce, tedy přes SSH.

Vzdálený přístup na plochu

Pro VNC budete potřebovat nějakého toho VNC klienta, pro Windows je asi nejjednodušší TightVNC nebo RealVNCwww.realvnc.com, kde tradičně nezapomeňte, že potřebujete pouze Viewer (RealVNC Viewer) a nikoliv Server.

Méně problémů vám přinese RealVNC, protože prostě bude rovnou fungovat. Stejně jako v předchozím případě budete potřebovat přihlašovací údaje (pi/raspberry dokud si nezměníte heslo).

Vzdálený přístup je dobrý v tom, že vás zbaví nutnosti mít extra myš a extra klávesnici. Malinu můžete někam vhodně schovat a už vše řešit jenom vzdáleně.

TIP: Vzdálený přístup na Linuxové stroje se tu řešil už v Jak na vzdálený přístup k ploše v Ubuntu (například z Windows)

Přes VNC můžete na Raspberry Pi přistupovat třeba i z iPadu. Funguje to velmi dobře.

Přístup pomocí Microsoft Remote Desktop

Pokud nechcete používat vzdálený přístup s pomoci VNC, tak můžete přejít na klasický Remote Desktop od Microsoftu  (Remmina v Linuxu). Čistě teoreticky by vám mělo stačit použít toto:

sudo apt-get install xrdp

Při přihlašování (volte Xadm) nezapomeňte, že tam možná není QWERTY ale QWERTZ. Nebo prostě taková klávesnice, kterou jste si nastavili.

TIP: Mrkněte do Co je to SSH a k čemu je to dobré a Jak z Windows/Mac OS přistupovat vzdáleně na Ubuntu

Přístup přes Teamviewer

Teamviewer má použitelnou verzi pro Raspberry (Rapbian) na webu v podobě DEB balíčku.  Takže stačí stáhnout a nainstalovat :

wget https://download.teamviewer.com/download/linux/teamviewer-host_armhf.deb
sudo dpkg -i teamviewer-host_armhf.deb
sudo apt-get install -f

Pak  už jenom spusťte nastavení (sudo teamviewer setup) a připojte instanci k vašemu Teamviewer účtu.

Pak už můžete použít libovolného klienta (existuje i pro Linux).

TIP: Všechny předchozí i následující tipy a triky týkající se Raspberry Pi najdete v 🍓 Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce