@365tipu

TIP#729: Jak na vzdálený přístup k ploše v Ubuntu (například z Windows)

Už pár let mi vedle pracovní stolu leží staré počítadlo s nějakým 80 GB diskem a Windows XP. Nepoužívané, protože co taky s Windows XP. A proč na to dávat nějaká novější (když by to stejně asi neprošlo). Takže, tohle přímo volá po nějakém tom Ubuntu a následném zpřístupnění pro vzdálený přístup, tak abych z Windows mohl mít nejenom přístupný notebook s Windows 10, ale ještě další počítače. S Linuxem. Pro psaní dalších tipů, pro některé věci co ve Windows nejsou.

POZNÁMKA: Tento tip má novější aktuálnější a lepší podobu v Jak z Windows/Mac OS přistupovat vzdáleně na Ubuntu

Prvního února se mi podařilo zvítězit nad bránícím se BIOSem (nechtěl startovat z USB klíčenky, až jsem se dopátral k vypnuté „legacy“ podpoře pro USB a šlo to) a Ubuntu 16.04 na tom naběhlo krásně, včetně plného rozšíření grafiky. Takže nová hračka je k dispozici. A protože první co chci, je právě onen vzdálený přístup, tak je čas to zajistit. Tou první nejjednodušší cestou, byť ne tak zcela pohodlnou.

V Ubuntu si najdete přes vyhledávání Sdílení pracovní plochy (Desktop Sharing) a zapnete si možnost přistupovat na pracovní plochu vzdáleně přes VNC. Nastavte si určitě heslo pro přihlášení, můžete si vypnout nutnost povolení přístupu (protože to prostě chcete připojit a mít funkční).

Pak si ještě stáhnete dconf Editor (pomoci „sudo apt install dconf-editor“), spustíte ho a dojdete k Require encryption přes org -> gnome -> desktop -> remote-access. A tuhle volbu, tedy požadavek na šifrování, vypnete.

Pokud byste to neudělali, věci jako TigerVNC či TightVNC se nebudou moci připojit (budou si stěžovat, že server nepodporuje podporovanou metodu šifrování). Podotýkám, že tohle řešíte pro domácí (místní) použití, takže případná absence šifrování není na škodu. Pokud by to byl stroj přístupný z Internetu a na dálku, tak to zrovna dobrý nápad není.

Pak zajdete na www.tigervnc.org a dáte si pozor, abyste si stáhli jenom viewer, tedy prohlížeč. V Releases přejdete do jejich úložiště (Bintray), trochu odrolujete a zajímá vás jenom vncviewer (budou tam dva, klasický a 64 bitový). Je to přímo spustitelný program, který se neinstalujte – takže si ho dejte třeba na plochu, nebo prostě kamkoliv chcete.

Pak už můžete stažený prohlížeč (viewer) spustit, zadat IP adresu a připojit se.  Pokud si budete chtít nastavit nějaké parametry pro připojení, musíte to udělat před vlastním připojením (a vše si můžete uložit do konfiguračního souboru pro další použití).

Protože tohle je opravdu ten nejjednodušší způsob, tak se vám velmi lehce stane, že bude takový trochu lenivý a kurzor myší tam bude pobíhat poněkud zpožděně a tak. Případně bude okno příliš velké (protože máte plochu na Ubuntu stejnou jako na vašich Windows). Tohle všechno ale můžeme zkusit řešit až  někdy později. Tohle kam jsme došli, vám bude stačit, abyste ve svých Window (či kdekoliv jinde, kde můžete spustit VNC) měli okno s kompletním Linuxem na dalším počítači a mohli si začít hrát.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky