TIP#150: Jak dostanu do Gmailu poštu z dalších poštovních účtů?

Při nedávném sbírání názorů na to, jakého poštovního klienta zvolit pro Windows 8 (vrátí se jako pozdější tip) se objevila správná poznámka, že je možné využít Gmail (Google Apps) a jiné poštovní účty dostat sem a poté používat klasické webové rozhraní jako poštovního klienta i pro další schránky. Což má stejnou výhodu jako když použijete dobrého poštovního klienta a do něj připojíte všechny účty – máte je pohromadě na jednom místě. A tady, navíc, vše jako jednu poštu, kde jiné e-maily můžete mít roztříděné podle štítků.

Než se dozvíte jak to udělat, tak je dobré vědět co nejde udělat. Nemůžete si bohužel do Gmailu napojit poštovní schránky přes IMAP, stejně jako tam nemůžete napojit poštu z Microsoft Exchange – napojení je totiž možné jenom přes POP3 protokol, takže napojované schránky musí tento protokol mít povolený/použitelný.

Napojení přes POP3 ale také v praxi znamená, že potřebujete poštu z připojených schránek stahovat (můžete si nicméně zvolit zda nechávat v původní schránce nebo stáhnout a smazat) a jakákoliv odeslaná pošta se nebude ukládat v příslušné složce „Odeslané“, bude uložena pouze ve vašem Gmailovém účtu (mohli byste si ale nastavit pravidlo, které pošle kopii i do připojené schránky, alespoň).

Pokud by bylo možné využít IMAP, tak by některá tato omezení nemusela existovat, stejně jako by bylo možné respektovat složky (štítky) na připojovaném účtu a řadu dalších věcí.

Pokud jde o schránky kde nejde ani IMAP ani POP3, tak je tu ještě jedna možnost, nastavit si přeposílání veškeré došlé pošty na adresu vašeho Gmailu. Není to ideální řešení, ale v případě nouze je použitelné. Samozřejmě, za předpokladu, že to například není v rozporu s pravidly, které na oné další schránce platí z hlediska jejího provozovatele (firmy).

gmail-import-add

V Gmailu (Google Apps) najdete možnost připojení dalších až pěti účtů v Nastavení pod záložkou „Accounts and Import“ (Účty a import). Zde zhruba uprostřed je „Check mail from another accounts (using POP3)“ (Kontrolovat poštu z dalších účtů (pomocí POP3)). Budete zde muset svěřit GMailu přihlašovací údaje, bez toho to fungovat nebude.

Po přidání ještě v „Send mail as“ (Poslat poštu jako) o kousek výše musíte přidat e-mailovou adresu, kterou jste právě nastavili pro import, tak abyste později, při posílání pošty či odpovídání měli správného odesílatele.

gmail-import-add-account

Při nastavení importu vhodné si zvolit bezpečné připojení (musíte se podívat, jaké parametry spojení bude potřeba vyplnit), ponechávat staženou poštu na serveru (výchozí nastavení je, že bude stažena a smazána, pozor) a nastavit si štítek, kterým má být označen (to rozhodně aktivujte). Lze zapnout i to, že bude rovnou archivována (a neobjeví se v Příchozí poště) – tohle se vám bude hodit, pokud chcete jednorázově stáhnout odněkud poštu a uložit si ji v Gmailu.

Jak přesunout poštu z IMAP účtů do Gmailu?

Pokud potřebujete jednorázově přesunout poštu z nějakého poštovního účtu co umí IMAP do Gmailu, tak nejjednodušší cesta je použít poštovního klienta na desktopu, připojit přes IMAP oba účty a pak prostě označit všechnu poštu v původním a přesunout (táhni a pusť) ji do Gmailu.

Jak přesunout poštu z lokálního Outlook do Gmailu?

Stejným způsobem jako v předchozím případě, do Outlooku si přes IMAP připojte Gmail a pak prostě popadněte maily a přesuňte je do Gmailu. Ideální je, si na to vytvořit složku (což bude štítek) a přesunout je tam. Můžete narazit na problém,. že přesun velkého množství  (osobně jsem takhle přesouval zhruba 15 GB mailů) mailů může padat, pak prostě přesouvejte po částech.

Google mimochodem má Google Apps Migration for Microsoft® Exchange aplikaci, která umí nejenom lokální Outlook, ale také migraci z Exchange do Google Apps Gmailu. Pokud máte Google Apps, tak je toto dostupné i přímo v Google Apps (viz  Data migration service).

Co ještě dodat

Co dělat když není k poštovní schránce možné přistupovat přes POP3 nebo máte víc schránek než pět? V takovém případě si můžete zkusit nastavit přeposlání (forward) do vaší schránky na Gmailu a pomocí filtru přidávat odpovídající štítek a jakkoliv dál řešit právě došlou přeposlanou poštu.

Nezapomeňte, že pokud budete současně používat váš Gmail (kam jste si připojili další schránky) a zároveň připojené schránky, tak budete mít trochu zmatek v tom, že pošta odeslaná z připojených schránek nebude součástí „Odeslané“ pošty ve vašem Gmailu.

outlook-imap-import

Pokud používáte Outlook.com (dřívější Hotmail.com) tak i tam existuje část Nastavení jménem Import email accounts. A potěší vás tím, že podporuje IMAP i POP3. Zde uvedené principy tak v zásadě platí pro další poštovní řešení, kde najdete podobné možnosti.

A to je teoreticky všechno, snad jsem na nic podstatného nezapomněl. Pokud ano, dejte vědět. Doplněni a aktualizace tipů je na @365tipu běžná a častá.

TIP: Nepotřebujete náhodou Jak v Gmailu najít e-maily, které mají největší přílohy? Jednou budete!