TIP#581: Co dělat, pokud jsem zapomněl Apple ID či heslo k Apple ID?

Jednu věc je nutné zdůraznit hned v prvním odstavci. Pokud používáte jakékoliv produkty od Apple (iPhone, iPad coby mobilní, ale i kterékoliv s OS X), je dnes prakticky nevyhnutelné vlastnit k nim Apple ID. Je to univerzální přihlašovací ID pro App/MAC Store, slouží k nakupování, online zálohování a řadě dalších věcí. To že se vám povede zapomenout Apple ID či heslo s ním spojené by se vám stát prostě nemělo. Tuhle dvojici si velmi pečlivě poznamenejte. Ideálně někde v offline podobě.

Pokud se vám přesto povede něco takového, že nevíte vlastní Apple ID či heslo, tak je šance, že se vám podaří ho získat – stačí zajít na appleid.apple.com a dole pod přihlašovacím formulářem najdete Zapomněli jste Apple ID nebo heslo?

2016-08-06 20_33_13-Spravujte své Apple ID.png

Pokud si pamatujete Apple ID ale nikoliv heslo, tak stačí vyplnit ID a zapomenuté heslo vyřešit přes e-mail, který je s Apple ID spojený. Na něj přijdou klasické pokyny v podobě odkazu, na kterém můžete nastavit nové heslo.

TIP: Co znamená hláška „Your Apple ID and phone number are now being used for iMessage and FaceTime on a new iPhone“

Nemáte-li už přístup k původnímu e-mailu, tak se můžete vydat cestou zodpovězení bezpečnostních otázek. Nejprve ale musíte zadat datum narození (velmi dobrý důvod proč si ho evidovat s přihlašovacímu údaji, pokud jste ho vyplnili náhodně) a poté dvě z kontrolních otázek. Touto cestou si budete moci přímo nastavit nové heslo.

Pokud si nepamatujete Apple ID, tak je zde další možnost. Kliknout na Zapomněli jste své Apple ID? Bude vás čekat dotaz na plné jméno a příjmeni (opět další vhodná věc, kterou byste si měli evidovat) spojené s tímto ID, e-mailovou adresu (ano, musíte zadat všechny tři) a případně i bezpečnostní otázky (ano, ty proklaté bezpečnostní otázky, ale může se stát, že se vás nezeptá). Pokud se vám podaří odpovědět správně, tak se Apple ID dozvíte

TIP: Jak zapnout dvoufázové ověření pro AppleID (iOS, iPhone, iPad) vám pomůže zapnout dost podstatnou ochranu vašeho účtu. A Jak správně zacházet s kontrolními otázkami u online služeb? pomůže s další zásadní věci, jak zacházet s bezpečnostními/kontrolními otázkami. Ty totiž jsou zásadně nebezpečné a je nutné do nich dávat další zcela nesmyslný náhodná hesla. A nikoliv korektní odpovědi na položenou otázku.

Existuje ale ještě jeden způsob jak obnovit přístup k účtu, popsaný je v Jak vytvořit Klíč pro zotavení/obnovení (Recovery key) pro Apple ID? Důležité je, že pokud si tuhle cestu zvolíte (klíč si musíte samozřejmě vytvořit ještě předtím, než se vám povede heslo zapomenout), tak není možné použít předchozí cesty.

Na závěr je dobré si shrnout, co byste si měli velmi pečlivě zaznamenat ke každému Apple ID. Což vás nejspíš přivede k myšlence, že něco je no tomhle systému celé špatně.

  • Samotné Apple ID
  • použité jméno a příjmení
  • použité datum narození
  • e-mailovou adresu s ID spojenou
  • Tři bezpečností otázky a odpovědi na ně

TIP: Jak zjistím heslo na Facebook? Co dělat když jsem zapomněl heslo na Facebook? řeší totéž, ale pro Facebook.

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS