@365tipu

TIP#1858: Jak se na Mac OS dostat do obsahu Knihovny fotek a jak ji přesunout jinam

Je to s těmi Fotkami/Photos od Apple potíž. Nejsou v souborovém systému, místo toho jsou uložené ve vlastní složce do které není normálně přístup (pro běžného smrtelníka). Dostat se k ním ale jde, ale nadšení z toho nebudete.

Jděte na Mac OS ve Finderu do složky Home/Domov a tam do Obrázky/Pictures – tam najdete Photos Library.photoslibrary – vyvolejte kontextové menu a v něm najdete Zobrazit obsah balíčku/Show Package Contents. Hodit se vám možná bude i Jak se v Mac OS dostat k souborům?

Zobrazí se vám několik složek (skrývají se uvnitř „balíčku“) a vás bude zajímat Originals kde jsou uloženy originály všech fotek a videí. Mimochodem do MacOS Catalina byly ve sločce Masters organizované podle RRRR/MM

Má to ale jeden háček, v Originals je šestnáct dalších složek a v nich jsou rozloženy jednotlivé soubory.

Lidsky to použitelné není, originální názvy tam také nejsou – každý soubor má vnitřní název (UUID a podle prvního písmene pak je v oněch 0…9…A…F složkách.  Pokud by vás zajímalo kde jsou údaje o fotkách, tak v /database/Photos.sqlite a jak název napovídá, je to klasická SQLite databáze (zde něco o její struktuře).

Přesunout knihovnu na jiný disk

Složku Photos Library.photoslibrary ale můžete přesunout na jiný disk, ať už interní nebo externí – stačí ukončit FotkyPhotos a prostě knihovnu (složku) přesunout.

Pokud používáte iCloud Fotky tak ji pak můžete nastaviz jako Systémovou foto knihovnu/System Photo Library. To se mimochodem dělá spuštěním Fotky při držení Alt/Option (ano, v tomhle ohledu je Apple opravdu šílené). A ušetří vám přemýšlení i to, že iCloud Fotky mohou být pouze právě v systémové knihovně.

TIP: Jak smazat všechny fotky a videa z Knihovny na Mac OS, iPhone či iPadu. Na jaké problémy narazíte?

Více než jedna knihovna

Knihoven můžete mít i víc a Fotky/Photos umožňují při spuštění vybrat se kterou mají pracovat. Musíte při novém spuštění držet Alt/Option– jak už bylo zmíněné výše.  Co Photos neumí je práce s více knihovnami, ani nemůžete otevřít víc Fotky/Photos.

Při tomto spuštění můžete i vytvořit novou knihovnu.

TIP: XnView MP je zdarma dostupný (freeware) prohlížeč fotografií pro Mac co umí snadno zobrazovat všechny fotky/videa v určité složce (a všech podsložkách) a dá se tedy použít pro otevření Photos Library.photoslibrary (což víme, že je vlastně složka). Když tedy v XnView MP otevřete originals a zapnete zobrazování vnořeného obsahu (View menu) můžete prohlížet vše najednou (a ještě pro XnView MP nezapomeňte přidělit plná práva k disku).

Zálohování Knihovny fotek

Zálohovat vaši Knihovnu fotek můžete poměrně snadno, stačí ukončit Fotky/Photos a zálohovat právě Photos Library.photoslibrary – jak už bylo výše napsáno, je to ve skutečnosti složka s podsložkami.

TIP:  Jak na Mac OS obsahuje další tipy a triky pro Mac

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky