@365tipu

TIP#1731: Jak se v Mac OS dostat k souborům?

Tohle je taky taková zvláštní věc. Windows má Explorer/Průzkumníka s jehož pomocí máte přístup k souborovému systému v počítači. Mac má Finder, ale ten plný přístup k souborům reálně neumožňuje – jen k tomu co je v iCloudu (a dalších připojených cloudech) a ve vybraných složkách.

Jenže Mac počítač i MacBook notebook obsahuje disk se souborovým systémem (na ploše přitom ani žádná ikona pro tenhle disk není) – ten je organizovaný v Linuxovém stylu. První cesta jak ho můžete procházet je Terminal – tam platí klasické příkazy jako ls pro výpis složky a cd pro změnu adresáře (složky).

Dostat se k souborovému systému ve Finderu je možné, ale musíte si zapnout, aby vám ho ukazoval. V Předvolbách Finderu (v Obecné je možné zapnou zobrazování pro Pevné disky (to je ve výchozím stavu vypnuté), Externí disky, CD/DVD a iPody (obě ve výchozím stavu zapnuté).

Může i ovlivnit co je v bočním panelu, ale moc možností tam reálně není.

V Pokročilé  je navíc velmi užitečné si zapnout Zobrazit přípony souborů – vlastně je v tomto ohledu MacOS stejný jako Windows (kontraproduktivní skrývání přípon).

Každopádně, zapnutím zobrazování pevných disků se vám na ploše objeví ikonka pro Macintosh HD (vpravo nahoře, nikoliv vlevo jako ve Windows). A na tu můžete kliknout a otevře se vám okno Finderu s obsahem disku – nebude tam ale všechno -jen Aplikace, Knihovna, Systém a Uživatelé.  Moc moudří z toho nebudete, protože to není přirozený pohled na souborový systém – celé je to zmatené (Aplikace jsou navíc ještě v Systém/Aplikace) a když tam budete například hledat kam se nainstaloval Word of Tanks (abyste ho mohli odinstalovat), tak se vám to prostě nepodaří.

Finder ještě schovává další způsob jak otevřít věci, které vám neukazuje rovnou – v menu je Go/Otevřít a tam je Počítač i Domov (a pár dalších věcí). Těžko říct, proč tohle není přímo k dispozici v postranním sloupci (Sidebar) ve Finderu (může se ti to tam nicméně přetáhnout, jako každou složku). Ale asi jako vždy je tu odpověď – prostě Apple. Platné to ale moc není, stále se přes Finder prostě nedostanete ke všemu

Knihovna fotografií je také další věc, kterou ve Finderu bez komplikací vidět nemůžete. Jak na to viz Jak se na Mac OS dostat do obsahu Knihovny fotek a jak ji přesunout jinam

V nalezení věcí trochu pomáhá vyhledávání ve Finderu – málokdy z toho budete moudří. Nalezené výsledky navíc nevíte kde se na disku nacházejí – i ten klasický Explorer/Průzkumník ve Windows zobrazuje cestu k souborům/složkám. Tady se přímo nezobrazuje nic. Cestu sice můžete zjistit (Ctrl + kliknout -> Informace), ale Apple nějak ani nepovažuje za podstatné ji zobrazit jako opravdu cestu (path) – ve spodní části okna to zobrazuje v dost nepoužitelné podobě co navíc není klikací – potřebnou složku si prostě nemůžete otevřít.

Finder vám samozřejmě neukáže skryté soubory (v Terminalu stačí použít „ls -a“. Určitým způsobem je tedy právě použití Terminalu jediná reálná cesta, jak se k souborům na disku dostat. A hlavně, jak vidět celý souborový systém.

TIP: kdybyste náhodou někdy přeci jenom chtěli některou se skrytých složek vidět natrvalo i ve Finderu, tak je možné je odkrýt – udělá to například „chflags nohidden ~/System“. Vrácení zpět do původního stavu přes „chflags hidden ~/System“.

Martin Surovčák k výše popsanému dodat, že je jednodušší si systém přenastavit pomocí následujícího (bude vyžadovat restart, relogin nebo killall Finder):

$ defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles 1

Schovávání/zobrazení skrytých věcí ve Finderu mělo i klávesovou zkratku Shift+Cmd+Tečka. V nejnovějším MacOS ale tahle zkratka zobrazuje a skrývá stavový řádek.

Starý dobrý souborový manažer

Takže je tu stále jedna lepší cesta – například Midnight Commander – tedy souborový manažer pro příkazovou řádku (Terminal). Je možné ho naistalovat přes „brew install midnight-commander“ pokud jste si už pořídili Homebrew (nebo přes další cesty popsané v midnight-commander.org/wiki/Binaries). Pak už stačí jen v Terminalu napsat mc

Dobrou alternativou pro Finder (psal také Martin Surovčák) je ForkLiftbinarynights.com – řeč o něm je už v Co je to souborový manažer? Tipy na ty lepší a k čemu že mi to bude? Zdarma ho ale mít nemůžete.

TIP: Další tipy a triky pro Mac či MacBook najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky