@365tipu

TIP#1773: Jak ve Finderu/Fotky na Mac OS vidět velikost souborů, složek a rozměry obrázků?

Jedna věc je na Mac OS komplikovaná ve srovnání s Windows. Velmi důsledně skrývá velikosti souborů a vede to k tomu, že uživatelé z Maců běžně posílají přílohy (hlavně fotky kde to je zjistitelné nejhůře) o desítkách MB (nebo je nahrávají na web). Prostě netuší jak je soubor velký.

Může za to, jak jinak, Apple, které ve Finderu přímo nezobrazuje velikost souborů v jiném pohledu než Seznam/List.

Seznam/List

Tamní sloupce si naštěstí můžete přizpůsobit Control kliknutím na některý z nich a zapnutím/vypnutí další sloupců. Na výběr je Datum změny, Datum vytvoření, Naposledy otevřeno, Datum přidání, Velikost, Druh, Stav na iCloudu, Verze, Poznámky, Značky. Co nemůžete v Seznam/List mít je zobrazené rozlišení obrázku

Co se složek týče, tak u těch sloupec Velikost zůstává ve výchozím nastavení prázdný a je to logické, u velkých složek (s řadou podsložek) by se pokaždé muselo provést spočítání všeho co v nich je. Může si to ale zapnout, klasicky v ZobrazeníView -> Volby zobrazení/Show View Options (Command+J) kde najdete volbu Počítat všechny velikosti/Calculate All Sizes. Není to pochopitelně platné všude, ale pouze v složce, pro kterou jste si to aktivovali.

TIP: Vidět velikosti složek a velikosti/rozměry obrázků můžete i v Náhled/Preview (zapíná se v Zobrazení/View -> Zobrazit náhled/Show Preview). Tím si přidáte na pravou stranu sloupec s detaily a u složek se při zvolení spočítá velikost. U obrázků je zde vidět jak velikost tak rozměry. (rozměry ve spodní části). Náhled/Preview je zapnutelný u všech druhů pohledů.

Ikony/Icons

V pohledu Ikony/Icons uvidíte rozměry obrázků ale neuvidíte jejich velikost. U ostatních souborů velikost (v KB, MB) nicméně uvidíte – aby alespoň toto bylo vidět, musíte v Volby zobrazení (Command+J) zapnout Zobrazit podrobnosti. Vidět u obrázku oboje možné není.

Sloupce/Collumns

Pohled Sloupce/Collumns má jenom možnost vyvolat výše zmíněný Sloupec s náhledem. Pohled Sloupce je nejlepší na procházení adresářových struktur. Popravdě je to jedna z věcí, která by se hodně hodila ve Windows.

Galerie/Gallery

Pohled Galerie  je na tom lépe, u obrázků je vidět velikost, a rozměry můžete vidět (občas a po kliknutí Zobrazit více vpravo vedle Informace) v pravém sloupci.

Je dost zvláštní jak nekonzistentní je chování jednotlivých pohledů a jak složité je dostat se k tolik potřebným informací u fotografií a obrázků.

TIP: Další možnost jak vidět informace o souboru se skrává v Soubor/File -> Informace/Get Info (Command+I). Získáte nové okno co se ale nemění při pohybu mezi soubory a složkami. Zkuste ale na  Informace/Get Info kliknout a držet Option – změní se na Inspektor/Show Inspector a zobrazené okno je sice stejné, ale bude se měnit jak budete procházet soubory. Klávesová zkratka Command+Option+I

TIP: Jak na iPhone, iPadu a Macu organizovat fotografie a videa. Knihovna, složky, alba

Fotky/Photos

Ještě horší je to v Fotky/Photos kde není zobrazováno vůbec nic. Můžete kliknout na „i“ v kroužku (Informace) a tam teprve zjistíte rozměry i velikost a kupodivu i interní jméno souborů – to jméno co Apple důsledně schovává a není možné ho změnit a mít tak ve fotkách pořádek s pomocí jmen souborů. Zobrazuje se v samostatném okně a obsah se mění při procházení fotografií.

Pohled ve Fotky nicméně lze mírně přizpůsobit. Přes Zobrazení/View -> Metadata je možné zapnout zobrazení pro Titulky, Klíčová slovo, Upravené, Typ souboru, Oblíbené, Referovaný soubor a Polohu. Bohužel velikost ani rozměry zapnout možné není. Samostatně je ještě volba Zobrazit jména osob v Zobrazení/View

Fotky/Photos nemají žádné další možnosti jako je Inspektor nebo Náhled. A opět je tu vidět nekonzistence mezi Finder a Fotky.

TIP: V  Jak na Mac OS najdete další tipy a triky pro Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky