@365tipu

TIP#1203: Jak udělat pořádek v záložkách (oblíbených) v prohlížeči?

Možná používáte intenzivně oblíbené (bookmarks, záložky) v prohlížeči jako já. V Chrome, mém primární nástroji, mám desítky složek v oblíbených a v nich stovky adres. Řadu z nich používám poměrně často – třeba pro otevření desítek webů, ze kterých čerpám informace. Některé jenom občas, když potřebuji nějakou konkrétní (ale méně často používanou) věc.

2018-10-20 18_39_23-Záložky.png

V Chrome velmi brzy zjistíte, že při používání synchronizace má poměrně zvláštní nápady občas vytvořit duplikáty všech záložek v určité složce. Vy sami občas také už něco někde uloženého uložíte znova. Chrome s onou letitou chybou v synchronizace dokáže oněch kopií záložek v určité složce vytvořit postupně i více. Proto se může hodit něco, co vám najde všechny duplicitní záložky a umožní je smazat – je to snadno, prostě vše co má určitou URL a vyskytuje se vícekrát, ideálně pokud je to v téže složce (ne nutné).

2018-10-20 07_42_51-bookmarks-deduplicator.png

Hodit se může i najít všechny nefunkční URL, tedy takové co vrací 404 nebo doména přestala existovat (možností je víc, ale tyhle dvě jsou nejčastější). Pokud máte letitý archiv, tak je dost pravděpodobné, že takových tam bude už poměrně hodně. Předchozí hledání duplikátů je rychlé a snadné, tady pamatujte, že bude potřeba projít všechny adresy a zkusit je.

2018-10-20 08_02_21-bookmarks-deduplicator.png

Úklid se může týkat i zrušení prázdných složek a případného spojení duplicitních složek (ty může Chrome také vyrobit).

Udělat automatický (nebo lépe poloautomatický) úklid se vyplatí, protože budete synchronizovat méně záložek a vy sami nebudete občas zmateně koukat na (zejména) duplicitní záznamy. Můžete to samozřejmě zkoušet čistit ručně, ale při pár tisícovkách adres v oblíbených/záložkách to moc dobře nepůjde.

TIP: Co je to bookmarklet a jak se to používá

Než se do údržby pustíte, zejména té polo-automatické, tak je asi vhodné připomenout, že neuškodí udělat si zálohu vašich oblíbených. Většinou to jde poměrně snadno – exportem do HTML souboru (viz například Jak exportovat oblíbené (bookmarky) z Microsoft Edge?)

2018-10-20 18_41_32-Záložky.png

Pro Chrome můžete zkusit Bookmarks Clean Up  nebo Bookmark Scanner (dříve Sentry).

Pro Firefox výše popsanou funkčnost nabízí Bookmarks Organizer

Pro Edge zkuste Manage Edge Favorites (za tip díky @KamilZm)

Pokud váš prohlížeč žádnou podobnou pomůcku nemá, tak můžete provést export záložek, následný import do Chrome či Firefoxu, udělat úklid a poté pomocí Exportu a Importu dostat uklizené záložky zpět do svého prohlížeče.

TIP: Po použití bych i doporučil tyto add-ony z prohlížeče odstranit. Až je budete za pár měsíců znovu potřebovat, tak si je znovu nainstalujte. Tradičně si dejte pozor, ať se nenachytáte na něco s ne příliš čistými úmysly

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky