@365tipu

Co je aplikace K přečtení ve Windows 10? Jak k odložení pro přečtení použít Edge?

Microsoft ve Windows 10 měl  aplikaci „K přečtení“ (už v Windows 8 byla, tuším jako Reading List), která je v zásadě tím čím jsou aplikace důvěrně známé odjinud – Pocket, Readability, Read It Later (a řada dalších, včetně těch už dávno přejmenovaných či neexistujících, viz Co používat pro odkládání věcí (článků) na pozdější přečtení?).

K přečtení fungovalo tak, že si tam můžete odkládáte články z webu nebo z aplikací přes sdílení – což samozřejmě znamená, že to musí případná aplikace nebo prohlížeč podporovat (Windows 10 doplňuje „sdílení“ velmi pomalu a postupně, ale pokud jsem to dobře pochopil, tak je to jen pro nativní aplikace).

Pokud budete používat Microsoft Edge (náhrada Internet Exploreru), tak tam možnost sdílení je – hlavně je ale důležité dodat, že Microsoft tak nějak předpokládá (a také to doporučuje), že budete pro odkládání k přečtení a pozdější čtení ve skutečnosti používat právě Edge.

DŮLEŽITÁ POZNÁMKA: Windows 10 Creators Update odstranilo samostatnou aplikaci K přečtení (Reading List v angličtině). Jediné co zůstalo je níže popisovaný mechanismus v Edge.

edge-odlozit-k-precteni-2015-08-14 16_21_11-Start

POZOR! Nové Chromium Edge neumí nic z popisovaného, tato funkčnost nebyla implementována. Nejsnazší náhrada je v podobě rozšíření pro Pocket (či podobných) – viz Jak si odkládat články na pozdější přečtení?

V Edge je přidání do seznamu pro pozdější přečtení pod hvězdičkou (a tluče se tam s přidáváním do oblíbených, trochu zbytečně komplikovaně). K tomu co jste si naukládali se dostanete pomoci panelu vyvolatelného symbolem vedle hvězdičky a pak kliknutím na druhou ikonku odleva – objeví se přehled věcí odložených pro pozdější přečtení. Celé je to mimochodem zbytečně složité a vlastně nikdy „K přečtení“ není i dispozici na první kliknutí.

2017-05-21 08_53_40-TIP#792_ Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com_ Krok 5_ Přidání domé.png

2017-05-21 08_51_19-TIP#792_ Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com_ Krok 5_ Přidání domé.pngMožnost jak dostat z Edge něco přímo do aplikace K přečtení byla v použití sdílecí ikonky (takové to kolečko se třemi malými kolečky v počátcích Windows 10, od Creators Update je to šipka vedle tří teček co vyvolávají menu, viz obrázek vpravo) – na panelu co vám vyjede z pravé části obrazovky (od Creators Update se sdílení zobrazí přímo „nad“ Edge ale jak už bylo upozornění výše, K přečtení bylo z Windows odstraněno).  Neočekávejte ale, že by práce s tímhle byla nějak jednoduchá jako je tomu třeba u Pocketu (jedno kliknutí). A moc to nemá smysl dělat, když totéž jde dělat přímo v Edge.

2015-08-14 16_41_12-Všechno co jste chtěli vědět o Windows 10. A Windows vůbec. _ @365tipu ‎- Micros

TIP: V Edge si panel s přehledem odložených článků můžete připnout na stranu (v pravém horním rohu má špendlík). Z Edge se pak stává docela dobře vypadají a použitelná čtečka.

Aplikace K přečtení byla „nativní“, takže si na ní můžete udělat představu, jak si to Microsoft představuje – třeba s překvapením budete muset objevit, že ovládání je přes „menu“ (levý horní roh) a tam musíte pochopíte že, „… příkazy aplikace“ je to, co potřebujete vybrat (položky mimochodem mají kontextové menu na pravém tlačítku myši). A teprve pak se někam dostanete. Zásadní nevýhoda K přečtení ale je, že aplikace sama o sobě neumí nic zobrazit, musíte si vybrat v čem uchované zobrazovat.

2015-08-14 16_28_20-Aplikace K přečtení

Mimochodem, ani K přečtení, ani Edge, nijak neřeší off-line ukládání, tedy to, že by se odložené texty/stránky daly číst později i bez toho, že jste u Internetu.

Osobně bych asi doporučil pro případné odkládání k pozdějšímu přečtení rozhodně doporučil Edge, tedy pokud ho používáte a chcete používat.

Jinak spíše viz Co používat pro odkládání věcí (článků) na pozdější přečtení? – hlavně proto, že aplikace jako Pocket (a další podobné) nabízejí podstatně vyšší komfort a řadu dalších možností (včetně například skvělých možností integrace přes IFTTT, viz IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet). Pocket a tomu podobné ale umí v ukládaných věcech třeba i vyhledávat či ukládat články off-line. Ale hlavní výhoda? Multiplatformní, můžete si odkládat články na iOSu/Androidu a pak je číst na Windows (či naopak).

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky