TIP#2043: Jak na WordPressu vytvořit Sitemapu? Nejlepší pluginy pro sitemap.xml

Sitemapu (sitemap.xml) vám váš vlastní WordPress nevytvoří (WordPress.com ano), takže si musíte pořídit nějaký plugin, který to umí – například All in One SEO, a další, viz dále. Ručně ji totiž zcela určitě vytvářet nechcete, jedině snad u statického webu, kde se prakticky nikdy nic nebude měnit. 

Vedle klasické sitemap.xml (Co je to sitemap.xml, k čemu to slouží a jak s tím mám zacházet) navíc můžete chtít získat sitemapu pro Zprávy Google, mapu webu jako HTML stránku (často používaná funkčnost) a řešit i to, co v sitemap.xml bude – jaké druhy odkazů a jak se bude sitemapa chovat při zveřejňování nových příspěvek/stránek.

Pluginy se mohou lišit i v tom, zda vytváří sitemap.xml fyzicky na disku (tam budete narážet občas na problémy s právy pro zápis a šlo spíše o v minulosti používaný způsob) nebo “virtuální”, tedy neexistující v rootu webu, ale fungují jak má. 

Sitemap.xml slouží primárně pro SEO – Google a další vyhledávače ji použijí pro snazší zpracování obsahu vašeho webu a budou ji používat opakovaně – proto je nutné aby se nové věci v sitemapě objevovaly včas a správně. Navíc je zpravidla možné vyhledávačům v sitemapě sdělit jak často mají něco načítat. 

Vhodné pluginy 

XML Sitemap & Google News pokud chcete něco samostatného (nezapomeňte, že Google News sitemapu nemusíte generovat, pokud nejste součástí Zprávy Google) a šetrnějšího. Generuje vše bez vytváření souborů na disku a ve výchozí podobě řeší pouze příspěvky, autory a stránky. Rubriky, štítky a ostatní je zapnutelné. 

All in One SEO má jako jednu z možnosti generování sitemapy (a dalších podobných pomůcek). Nevýhodou je, že tam ve výchozí podobě dá nejen všechny příspěvky, ale také všechno co na webu máte – stránky, autory, rubriky, štítky, média.

POZOR: Pro web s desítkami tisíc příspěvků (a tím i desítkami tisíc obrázků) je All in One SEO nepřijatelná zátěž pro provoz. A není to jenom pro Sitemap.xml, zatažuje SQL i v jiných momentech.

XML Sitemaps se věnuje (a dobře) jediné věci, tedy vytváření sitemap.xml. Hodit se může to, že umí i sitemap.xml.gz, tedy komprimovanou verzi. 

Jetpack přímo od WordPressu (Automattic) umí sitemapy a používá se k tomuto na WordPress.com – umí klasickou sitemap.xml, sitemapu pro Zprávy Google a sitemapy pro obrázky a videa. Pokud tedy na webu používáte právě Jetpack, tak je možná rozumné si nepořizovat zbytečně nic dalšího. 

TIP. Hledáte další pluginy? Zkuste Jak na vlastní WordPress. Nepostradatelné pluginy pro WordPress

Další možností

Na co si dát pozor

U velkých webů ale pozor, výše zmíněný All in One SEO automaticky vytváří kompletní sitemap.xml obsahující vše – články, obrázky, stránky, rubriky, štítky. U většího webu to může znamenat nejen vyšší nároky na vytváření (a aktualizaci), ale také možná vznik problému pokud se “něco” rozhodně vaši sitemapu zpracovat – povede to k stažení kompletního webu. 

Velký web = velká sitemapa a u dnes běžného způsobu generování v okamžiku vyžádání to může někdy znamenat zvýšenou zátěž webu. 

Stejně tak pozor, All In One SEO navíc automaticky generuje RSS Sitemapu (a lze zapnout HTML Sitemapa, mapa stránek videa a News Sitemapa) – pokud nepotřebujete, tak je vhodné vypnout. 

Nezapomeňte, že právě sitemap.xml se přidává do Google Search Console (dnes už Google Webmaster Tools). Blíže viz K čemu je dobré používat Google Search Console. A jak tam přidat blog na WordPress.com a proč to vlastně chtít

Prohlédnout si sitemap.xml webu bývá velmi jednoduché – v prohlížeči prostě otevřete /sitemap.xml  (tedy například 365tipu.cz/sitemap.xml) – někdy uvidíte jenom čisté XML, jinde bude k dispozici “styl”, který umožní sitemapu lépe prohlížet. 

Některé takto otevřené sitemapy budou jen odkazy na další detailní sitemapy – All In One Seo to takto například dělá u feedit.cz/sitemap.xml – množství sitemap s články a samostatné sitemapy pro stránky, rubriky či štítky.

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.