@365tipu

TIP#798: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 6: Kontrola a náprava odkazů a obrázků

Pokud jste svůj původní WordPress provozovali „normálně“, tak by po importu měly zůstat zachovány odkazy – čili po zprovoznění na původní doméně by vše mělo být v pořádku. WordPress.com přesměruje i původní poněkud nestandardní adresy (ty moje měli v cestě /wordpress/, ale viz dále).

Pokud jste měli původní WordPress poněkud zásadně jinak, tak budete muset napravit odkazy tam,  kde jsou uvedeny přímo v článcích či příspěvcích.  Případně také, pokud je to možné, na dalších webech (externí/zpětné odkazy). Tady je jedna nepříjemnost, WordPress.com neumožňuje ručně nastavitelné přesměrování (ani v podobě .htaccess, ani v podobě pluginu). Dobrá zpráva je, že například původní něco.cz/wordpress/obvyklá_url bez problém na WordPress.com zpracuje do zobrazení něco.cz/obvyklá_url.

TIP: Předchozí kroky migrace najdete v Export -> Import -> Hledání šablony -> Změny v Nastavení webu -> Přidání domény. A ten následující najdete v -> Co získáte použitím WordPress.com místo vlastního hostingu

Může se stát, že některé obrázky v příspěvcích či stránkách nezůstanou zachovány, takže vůbec neváhejte projít obsah a napravit to. Pokud máte obsahu mnoho, tak vám v tom později může pomoci třeba Google Search Console (bude vám dávat přehled chyb 404 a další užitečné věci) nebo nějaká pomůcka na kontrolu 404 (kterou spustíte a projde celý váš web).

2017-05-28 09_20_47-Search Console - Crawl Errors - https___justit.cz_.png
JustIT.cz mám v Search Console docela dost 404. A asi to tak zůstane, čas tohle řešit není

TIP: U některých obrázků co se neukazují pomůže na ně kliknout a zvolit Edit (symbol tužky) a znovu uložit.

Neuškodí si zkontrolovat, jestli někdo neodkazoval na váš původní web – třeba přímo na RSS, nebo na nějaký vlastní skript. Tady budete muset nechat aktualizovat odkazy a řešit to, že vlastní skripty (PHP) už na WordPress.com mít nemůžete.

Má praktická zkušenost z oněch čtyř migrací je ta, že občas někde zmizel nějaký ten obrázek, ale nepodařilo se mi vysledovat proč (řekl bych, že se to stalo hlavně na www.justit.cz). Protože je ale migrovaných článků/textů poměrně hodně, tak jsem se rozhodl to nijak hromadně neřešit a napravuji to až v okamžiku, kdy na to přijdu při vydávání nového článku nebo aktualizaci.

Neřeším ani zpětné odkazy, ale to je dáno tím, že jsem nikdy na žádném z mých webů neřešil specificky SEO. Pokud byste provozovali něco kde vám jde o SEO, tak je určitě vhodné vše velmi pečlivě zkontrolovat a řešit, včetně nového linbuildingu.

TIP: Předchozí kroky migrace najdete v Export -> Import -> Hledání šablony -> Změny v Nastavení webu -> Přidání domény.  A ten následující najdete v -> Co získáte použitím WordPress.com místo vlastního hostingu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky