TIP#1594: Fotit fotky pro web a pro sociální sítě na výšku nebo na šířku?

Taková trochu komplikace, kterou jsem v uplynulých dvou týdnech řešil u jednoho projektu (Milujemevino.eu) co vzniká v trochu živelných podmínkách a jde v něm o přežití vinařů a vináren. Takže v něm není čas na nějaké velké věci, nejsou tam ani žádné velké peníze. Ale je potřeba dávat něco na web a samozřejmě také dávat něco na sociální sítě.

Už několik let pro cokoliv co dáváte na web potřebujete přidat fotografii. Musí být dostatečně velká nejenom pro web, ale hlavně pro sociální sítě – aby to dobře fungovalo, také zpravidla musí být vodorovná (tedy klasická landscape fotka) a její velikosti minimálně 800 bodů na šířku a ideální poměr stran 16:9 (nebo 4:3). S retina displeji a všemi dalšími vychytávkami je ideální šířka 1600 bodů (a výška tedy 900 bod).

TIP:  Proč je nutné hlídat, jak velké obrázky dáváte na web či do e-mailů? Dost důležité čtení na související téma.

Velmi málokdy se pro web hodí fotografie na výšku, stejně jako jsou málo praktické pro Facebook i Twitter. Pro Instagram do Stories/Příběhů ale budete potřebovat jenom fotografie na výšku (Jaké velikosti fotografií používá Instagram? A jaké jsou ostatní použité obrázky?, tady je rozměr 1080 x 1920) – ty ale velmi málokdy můžete dát na web a trochu komplikací to bude způsobovat na Facebooku i Twitteru (bude to dobré pro lidi co koukají na mobilech, ale ne pro ty co koukají na počítači).

Čímž už se dostáváme k tomu, jak pro web a sociální fotit fotky. Ta odpověď je totiž jednoduchá – pokud můžete (máte čas) tak se snažte vždy vyfotit danou věc (scénu, předmět, lidi, produkty, atd) na výšku i na šířku.  Případnou čtvercovou fotku pro Instagram (ale hodí se i pro vše ostatní) oříznete většinou z kterékoliv podoby (a pomůže na to pamatovat při kompozici)

Můžete samozřejmě zkoušet fotit jen na (například) šířku a pak ořezávat pro podobu na výšku, ale to nebude vždy možné – praktičtější prostě je, zejména pokud fotíte telefonem, to pokaždé cvaknout v obou podobách. Stejně byste fotek jedné věci měli dělat víc, takže to berte jako další možné varianty.

TIP:  Jak je to s otáčením videí? Jde vůbec otočit video, které jsem omylem natočil na výšku? Omylem špatně nafocenou fotku otočit samozřejmě můžete, video nikoliv. Ale ani u těch fotek to není až tak dobré, viz Jak je to s otáčením fotografií, jde to bez poškození?

Poslední věc je asi vhodné dodat. Pořiďte si opravdu slušný mobil co opravdu umí slušně fotit – nic levného to ale nebude. Řeč už o tom byla v Nákupní rádce: Jaký telefon zvolit, pokud chcete opravdu dobrý foťák? a mezitím Apple uvedlo iPhone 11 (umí opravdu dobře fotit) a další výrobci také pokročili dál v kvalitě. Takže něco za 10/15 tisíc a výše a minimálně dvě čočky.

Pokud budete fotit digitální foťákem, tak tam je také podstatné mít nějaký dobrý. Nemusí to být nutně zrcadlovka, ale levné to také nebude. O tom ostatně viz Nákupní rádce: Jak na výběr digitálního fotoaparátu

 TIP: Zcela určitě budete potřebovat fotografie jiné, než jenom ty vlastní. Ne všechno je možné vyfotit. Mrkněte do Kde získat fotky k použití zdarma? Hodí se mrknout i do Jak řeším obrázky pro (nejenom) @365tipu

PS: Sebelepší foťák či mobil vám nedá dobré fotky pokud alespoň trochu neumíte fotit. Každý se to ale může naučit.