@365tipu

TIP#614: Jak vytvořit koláž z fotografií? Pro Instagram, Facebook a vůbec kamkoliv

Než se pustíme do tématu vytváření koláži, tak připomenu starší Jak snadno vytvářet obrázky pro blog či sociální sítě? protože i tam najdete tipy na aplikace/programy, které umožňují vytvářet koláže. Tedy jeden obrázek co zahrnuje obrázků více. Stejně tak ještě v Online služby pro tvorbu letáků, bannerů, log, obrázků s citáty a tak vůbec a v Jaké online nástroje pro práci s fotografiemi a obrázky?

Koláž je čas od času užitečný způsob jak v jednom příspěvku ukázat více fotografií a nemuset je všechny nahrávat samostatně (což na Instagramu stejně nejde, ale na Facebooku a Twitteru ano). Navíc si můžete většinou s koláží trochu vyhrát a fotografie různě rozmístit (podle jejich kompozice) a v řadě případů ještě zvolit vhodně mezery mezi nimi, barevnost mezer a další drobnosti.

2016-09-22 18_25_09-PicsArt.png
PicsArt použité pro koláž fotek z Psího hotelu co Pet Center v červnu otevřelo na centrále v Počernicích.

Níže uvedené pomůcky na vytváření koláží můžete použít i pro další sociální sítě či webové stránky, jen budete občas vhodné myslet na správný rozměr (nebo aspoň poměr stran). V některých případech (třeba u Canva či PicsArt) vám to přímo usnadní sama aplikace.

TIP: Jak na Instagramu vytvořit koláž devíti nejúspěšnějších fotek roku 2016? #bestnine2016 vám ukáže jeden užitečný nástroj pro vytváření instagramové koláže.

V únoru 2017 Instagram umožnil dát více fotografií do jednoho příspěvku (ve formě karuselu), viz Jak na Instagramu vytvořit příspěvek s více fotkami a videi

Stories/Příběhy mají jako jednu z možností přímo vytváření koláží, nic extra potřebovat nebudete.

Koláže na mobilech či tabletech

Nejjednodušší způsob jak vytvářet koláže pro Instagram je přímo aplikace od Instagramu pro vytváření koláží jménem Layout (Android, iOS). Patří mezi ty méně sofistikované, ale pro řadu věcí bohatě stačí, navíc se „integruje“ přímo do Instagramu – v Instagramu budete mít při vkládání fotografie možnost vyvolat Layout.

Další možnosti v mobilních aplikacích například Capcam (iOS), BeFunky (iOS, Android), piZap (iOS, Android) či Pic Stitch (iOS, Android, Windows Phone)

Koláže na webu

V online službách je další hodně dobrá možnosti – Canva –  koláže umí vytvářet velmi dobře a můžete používat buď webovou aplikaci nebo aplikaci pro iPad. A když už je řeč o online službách, tak další dobrá je PicMonkey Collage, Picture2Life a případně ještě PhotoCollage, Fotor, PhotoVisi, Ribbet, beFunky, DesignBoldpiZap, Adobe Spark či Visage.

Koláže na počítači

Pokud nechcete koláže vytvářet na mobilním telefonu či tabletu, je možné si pořídit řadu velmi různorodých programů pro Windows. Osobně z níže uvedených už déle používám čas od času PicsArt. Řada z nich vedle tvorby koláží umí i další pokročilé vychytávky.

  • El Collagero vezme kolekci obrázků a umožní vytvořit koláž.
  • Fotor k tomu navíc přidá ještě editaci fotek.
  • PicsArt se vám bude hodit na Windows či Windows Tabletu, coby nativní aplikace zejména
  • Phototastic je další alternativa pro vytváření koláží
  • Coollage taktéž.
  • Collages Maker je opět kolážovátko, s různými poněkud zábavnějšími výsledky
  • Photojoiner na to jde trošičku jinak, třeba se tenhle způsob bude hodit víc.
  • Luxury Collages Photo Frames přidává nějaké ty velmi originální rámečky
  • CollageIt  je jak pro Windows, tak pro MAC OS X
  • Pic Stitch jste už mohli vidět o kousek níže, mají řadu aplikací, včetně Windows Phone

Pro MAC OS X toho moc navrhnout neumím, nemám MAC. Ale vím, že doporučované je Picture Collage Maker či PhotoVideoCollage.

2016-09-22 18_22_24-PicsArt.png

Pokud jste zdatní v nějakých těch Photoshopech či Paint.NET, tak vám nic nebrání si koláže dělat ručně. Výhoda výše uvedených programů je, že tam prostě natáhnete obrázky a jen naklikáte a popotahujete.

PS: Jako vždy, pokud máte něco oblíbeného na tvorbu koláži co jste nenašli v seznamu, tak napište. Ale opravdu moc prosím, nepište tipy na aplikace šo programy, které už jsou uvedené. A pokud tápete v Instagramu, tak nezapomeňte na zdejší ‣ Návod pro Instagram

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky